УКМ

Бібліотека

Пропозиції УКМ до Стратегії низьковуглецевого розвитку України на період до 2050 року

Українська кліматична мережа (УКМ) – асоціація 38 природоохоронних громадських організацій з усієї України, надала Міндовкілля пропозиції до проєкту Закону України «Про Стратегію низьковуглецевого розвитку України на період до 2050 року». (більше…)


Як проаналізувати ПДСЕРК? Добірка корисних матеріалів

Відбувся тренінг з аналізу Планів дій сталого енергетичного розвитку та зміни клімату (ПДСЕР(К) для членів Української кліматичної мережі. Представляємо матеріали з тренінгу, які будуть корисні представникам органів місцевого самоврядування з міст, які є підписантами Угоди мерів, та місцевим громадським активістам. (більше…)


Вплив кліматичних змін на водність України

Представляємо сучасне наукове дослідження, виконане кліматологами та географами за участі експертів ГО «Екодія», про вплив зміни клімату на водні ресурси України. (більше…)


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ за червень

До вашої уваги — дайджест новин УКМ на червень. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ, варто підписатися на нашу розсилку.

(більше…)


Як імплементація національної кліматичної політики сприяє розвитку міст? Досвід Великої Британії

Представники муніципалітетів Великої Британії розповіли про свій досвід перетворення міст на кліматично нейтральні та адаптовані до зміни клімату. (більше…)


Члени Української Кліматичної Мережі покращать ПДСЕР(К) у 6-ти містах

Шість організацій – членів Української кліматичної мережі – починають спільний проєкт із вдосконалення Планів дій зі сталого енергетичного розвитку та зміни клімату шести українських міст та громад.

Близько 200 міст України є підписантами Угоди мерів, а багато з них мають розроблені Плани дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК). Але ці плани часто підготовлені формально і не призводять до суттєвого зниження викидів парникових газів, як це мало бути, або застаріли. 
Тож протягом  2021 року шість організацій – членів УКМ із різних міст проаналізують існуючі ПДСЕРК і запропонують шляхи збільшення їх ефективності. 

У проєкті братимуть участь такі громадські організації та міста:

«Хмельницький енергетичний кластер» (для Хмельницької ОТГ), «Еколтава» (для м. Суми), «Екосенс» (для м. Запоріжжя), «Чорноморський жіночий клуб» (для м. Чорноморськ), Центр МСВП (для м. Пирятин Полтавської області) та «Екоклуб» (для м. Коростенської територіальної громади).

 «Ідеологічно це частина нашої попередньої роботи по мережуванню, підтримці організацій УКМ та поліпшенню комунікації між різними регіонами по вирішенню спільних кліматичних проблем», – зазначила Ольга Бойко, експертка кліматичного відділу ГО «Екодія» та радниця УКМ.  

Восени учасники проєкту презентують свої рекомендації не лише місцевій, але й національній владі. Адже міста та громади – невід’ємна частина країни на її шляху до кліматичної нейтральності.

Проєкт із підвищення кліматичної амбітності українських міст реалізується у співпраці із громадською організацією «Центр екологічних ініціатив «Екодія», громадською організацією «Друзі Землі Німеччини» (BUND) зі підтримки Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).


Результати загальних зборів УКМ

17-18 червня відбулися чергові загальні збори організацій Української кліматичної мережі. Тепер до УКМ входять 38 громадських організацій з усієї України. (більше…)


Всеукраїнський форум «Україна 30: Екологія»: результати, про які треба знати

7-9 червня 2021 триває Всеукраїнський форум «Україна 30: Екологія». Темою першого дня було посилення ролі України у глобальній боротьбі зі зміною клімату. Це фактично перша подія національного рівня, присвячена зміні клімату. Про результати заходу спеціально для УКМ розповіла Оксана Алієва, координаторка програми «Зміна клімату і енергетична політика» у Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine, яка була модераторкою секції. (більше…)


Видано посібник “Різнотрав’я поруч”

Пропонуємо вашій увазі посібник, у якому зібрано знання, ідеї, приклади та інструменти для того, щоб удосконалити практику управління трав’яним покривом в українських громадах. (більше…)


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ у травні

До вашої уваги — дайджест новин організацій Української кліматичної мережі на травень.

  НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

НОВИНИ МЕРЕЖІ

НОВИНИ ЧЛЕНІВ МЕРЕЖІ

 «Екоклуб»  

 • Розповідає про користь міських лук і досвід Ерфурта (Німеччина) як хорошу практику для українських міст в адаптації до зміни клімату

 

«Екодія»

Щоб привернути увагу до забруднення води у сільських громадах, «Екодія» готує експедицію «У пошуках чистої води». Будуть аналізувати якість води у колодязях, річках та ставках щонайменше 10 громад та презентують інтерактивну мапу з результатами. Підтримати Експедицію фінансово.

Створили матеріали для уроку «Адаптація для зміни клімату: що це і чому важливо» Урок орієнтований на учнів старших класів та студентів.

 

 

«Еколтава»

 • Провели тренінги «Сортуванням не можна нехтувати» для вчителів Пирятинської, Чорнухинської, Гребінківської та Новооржицької громад. Розпочали конкурс «Збери більше!» між школами. Детальніше>> 
 • Провели опитування жителів Північно-Західного субрегіону Полтавської області щодо організації системи управління відходами. Про результати>> 
 • Провели онлайн-дискусію стосовно поводження з небезпечними відходами та їх правильної утилізації на території Полтавщини. Дивіться запис заходу.

 

«Нуль відходів Львів»

Провели вебінар «Чому спалювати сміття не ОК» про те, чому спалювання сміття не є дружнім до довкілля рішенням.

Провели у Львові 17 травня круглий стіл  «Налагодження роздільного збору та компостування органічних відходів», де поділилися досвідом упровадження системи роздільного збору у Львові.

 

PLATO

Презентували Львівській міській раді проєкт адаптації до наслідків кліматичної зміни простору на перетині вулиць Бандери та Чупринки.

Розпочали створення публічного саду-городу у Львові у парку «Залізна вода». Детальніше про концепцію простору за посиланням. Провели«Зелені воркшопи біля теплиць Рерінга». Учасники вчилися мульчувати грядки, створювати вермикомпостер і таблички для зон із різнотрав’ям.

 

 «Хмельницький енергетичний кластер»

Провів акцію з висадження 2,5 тис. дубів в Хмельницькому районі.
Взяли участь у підготовці Плану дій в рамках Програми «Зелені міста» ЄБРР. План дій «Зелене місто» – це документ, у якому буде проаналізовано та прописано заходи, завдяки яким можна буде поліпшити  екологічну ситуацію, муніципальну інфраструктуру.

 

U-Cycle 

Виступили проти рішення КМДА підвищити швидкість до 80 км/год на 7 вулицях Києва. Захистили велодоріжку й газону від забудовників. Триває серія онлайн-зустрічей Veloforum online talks. Запис події>>

Провели Urban Cycling Tour, де показали «найвелосипедніші» місця центру Києва.

 

«Зелена Хвиля»

 • Тривають вебінари для вчителів початкових класів із курсу «Кліматична абетка». Про точні дати дізнавайтесь на фейсбук-сторінці.

 

«Форза»

 • Запустити серію #інспектування_на_доступність, де будуть перевіряти вулиці Ужгорода на їхню доступність для пішоходів. Впроваджують рішення із берегоукріплення природними матеріалами з використанням верболозу та заміни висихаючих ялинових лісів різнопорідними. Провели дослідження «Як оцінити стан водозабору» для Карпатського регіону.

 

«Екологія – Право – Людина» (ЕПЛ)

Пропонує ознайомитися з Аналізом Національної економічної стратегії України на період до 2030 року через призму охорони довкілля.

 

 

МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ЧЛЕНІВ УКМ

 • «Екодія» оголосила тендер на роботу з ПДСЕРК у містах, підвищення кліматичної амбітності та налагодження зв’язку між місцевим та національним рівнем. Подаватися можуть члени УКМ, які мають досвід роботи з місцевою владою, з міст, які мають ПДСЕРК або в процесі його розробки. Дедлайн – 28 травня. Деталі та вимоги знайдете тут>> 
 • «Зелена Хвиля» запрошує учнів середньої та старшої школи, а також учителів шкільних дисциплін природничого спрямування взяти участь у проєкті «Екошкола» та виграти міні-грант для покращення своєї школи.
 • UNICEF запрошує молодь у UpShift Green. Це «стартап-інкубатор» з розвитку навичок екологічного підприємництва. Реєстрація триває до 28 травня.
 • Міжнародний проєкт «Чисте повітря для України» запускає 26 травня екологічну вікторину EcoQuiz, приз у якій – власна станція моніторингу якості повітря із вимірюванням параметрів мікроклімату та парникових газів, пилу різних фракцій та УФ-випромінення.  Підпишіться на сторінку, щоб не пропустити анонс.

Підписатися на розсилку дайджесту УКМ на пошту
Отримувати анонси та новини членів мережі


Стартував грантовий конкурс для членів УКМ на аналіз ПДСЕРК

Близько 200 міст України розробили Плани дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) для зниження викидів парникових газів. Але не у всіх ці плани реалізуються так, як написано, а в деяких містах лишаються на папері. Враховуючи розробку Україною оновленого НВВ та підтримку Європейського Зеленого курсу, потрібне підвищення кліматичної амбітності і на місцевому рівні.

«Центр екологічних ініціатив «Екодія» оголосив конкурс для місцевих громадських організацій, членів УКМ, на роботу щодо ПДСЕРК. Конкурс проводиться за фінансової підтримки Федерального міністерства екології, охорони природи та ядерної безпеки Німеччини (German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety), у рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).

Вимоги до учасників конкурсу:

 • громадська організація є членом УКМ;
 • місто чи ОТГ, з яким планується співпраця, має розроблений ПДСЕРК чи перебуває в процесі його розробки;
 • ГО має попередній досвід роботи з місцевою владою та/або громадськістю вашого міста або ОТГ;
 • ви готові взяти участь у загальному плануванні проєкту та у фінальній зустрічі (онлайн чи офлайн).

 Очікувані результати та продукти:

 1. Аналіз проєкту або діючого ПДСЕРК з рекомендаціями до покращення.
 2. Матеріали (зокрема, аналітичні та/або публікації) на тему «Як амбітні ПДСЕРК можуть покращити екологічну ситуацію мого міста та допомогти виконанню національних кліматичних зобов’язань України», «Рекомендації щодо пріоритетів ПДСЕРК» тощо.
 3. Зустрічі (онлайн та/або офлайн) з представниками місцевої влади та населенням для комунікації ваших рекомендацій та інші заходи з підвищення поінформованості громади.
 4. Спільна подія з представниками національної влади у листопаді 2021 року.

Бюджет проєкту: 3 000-4 000 євро у гривневому еквіваленті.

Термін виконання: червень-листопад 2021 року.

Фінальний звіт: до 10 грудня 2021 року.

Для подання заявки, заповніть аплікаційну форму у форматі Word та бюджет проекту у форматі Excel.

Дедлайн подання конкурсних пропозицій – 28 травня 2021 року, 18:00 за Київським часом.

Результати відбору будуть оприлюднені не пізніше 4 червня 2021 року

Надсилайте заявки на пошту: ob (at) ecoaction.org.ua із темою «Аналіз ПДЕСРК та посилення місцевих кліматичних амбіцій».


“Одного Чорнобиля достатньо!”: активісти провели акцію проти добудови Хмельницької АЕС

З нагоди роковин Чорнобильської катастрофи активісти та активістки ГО Екодія провели акцію проти добудови Хмельницької АЕС. Банер із написом «Одного Чорнобиля достатньо!» має застерегти українську владу від повторення помилок, які можуть призвести до катастрофи. Трагедія, що сталася внаслідок недосконалостей у роботі атомної енергетики, мала би раз і назавжди навчити цінувати насамперед людські життя. Однак через 35 років після аварії, влада намагається відновити атомний проєкт, безпечність якого не доведено. 

26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталося два вибухи, внаслідок яких зруйнувався та розплавився реактор. У довкілля потрапили радіоактивні речовини: стронцій, цезій, уран, плутоній та інші. Постраждали сотні тисяч людей, десятки тисяч родин назавжди переселилися з домівок, а територія площею у три Києва стала Зоною відчуження.  

Причини катастрофи досі обговорюються, та за найпоширенішою версією, аварія стала комбінацією прорахунків розробників АЕС та помилок персоналу. Однак, трагедія, що назавжди змінила життя не лише України, а й сусідніх країн, нічому не вчить українську владу, яка останнім часом активно намагається відновити старий ядерний проєкт.

Спочатку Президент України, а потім і Голова Верховної Ради, почали усіляко стимулювати початок добудови двох блоків на Хмельницькій атомній станції. Дмитро Разумков заявляв, що парламент готовий сприяти добудові, а Володимир Зеленський обіцяв доручити Кабміну забезпечити фінансування добудови.  

Третій та четвертий енергоблоки Хмельницької АЕС почали будуватися ще до аварії на ЧАЕС, і відтоді стоять недобудовані. Востаннє повне обстеження конструкцій робили у 2006-2007 роках і вже тоді знайшли несправності, а ремонтні роботи так і не завершили.  

Крім того, старий проєкт не відповідає сучасним нормам безпеки, його оцінка впливу на довкілля досі не завершена, як і транскордонні консультації, у процесі яких іноземні експерти вже виявили ряд недосконалостей у проєкті. Та жоден з цих та багатьох інших ризиків добудови ХАЕС, схоже, не тривожить політиків.  

Тож до роковин Чорнобильської трагедії активісти та активістки вийшли нагадати, як дорого можуть обійтися країні помилки атомної промисловості. А також застерегти українську владу від необдуманих рішень. Ніякі політичні бали не варті того, аби наражати країну на ризик повторення катастрофи. Тим паче у світі, де розвивати енергоефективність та відновлювану енергетику вже  набагато дешевше, вигідніше і безпечніше.    

 

 

“Українські посадовці мають вивчити урок Чорнобиля та не завершувати проєкти, розпочаті третину століття тому. Атомна енергетика занадто непередбачувана та ризикова, для України набагато краще та вигідніше розвивати енергоефективність та відновлювальні джерела енергії”, – коментує Олександра Заїка, фахівчиня з енергетичної політики ГО Екодія.  

 

Детальніше про ризики добудови ХАЕС: https://ecoaction.org.ua/sporudzhennya-atomnyh-blokiv-khaes.html 

 

Висновки австрійських експертів щодо ХАЕС:

https://ecoaction.org.ua/zvit_avstrijtsiv.html  

 


УКМ підтримує схвалення Урядом Другого НВВ – Відкритий лист

Українська кліматична мережа (УКМ) закликає Кабмін схвалити Другий Національно визначений внесок України до Паризької угоди, який передбачає скорочення викидів парникових газів на 65 % від рівня викидів 1990 року до 2030 року.

УКМ підтримує ціль, яка призводитиме до реального скорочення викидів парникових газів та вестиме до досягнення цілі Паризької угоди – обмеження глобального потепління на рівні нижчому +2 градуси за Цельсієм. Без активної участі України в процесі декарбонізації світової економіки, успіх у стриманні кліматичної катастрофи не вбачається можливим.

Передбачене зменшення частки вугільної генерації у виробництві енергії для реалізації НВВ2, окрім зниження обсягу викидів парникових газів матиме наслідком покращення якості повітря та навколишнього середовища, що в свою чергу сприятиме покращенню здоров’я населення та зростання його економічного добробуту.

Використання нових технологій, перехід на відновлювальні джерела енергії, розвиток громадського транспорту, декарбонізація будівель та інші заходи, передбачені НВВ2, призведуть до створення нових робочих місць та усунення енергетичної бідності.

 

З повною версією звернення до Уряду можна ознайомитися нижче:


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ у квітні

До вашої уваги — дайджест новин УКМ за березень та анонси подій квітня. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ, варто підписатися на нашу розсилку.

 

НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

 • Введено в дію рішення РНБО від 23.03. 2021 «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації». В частині протидії зміні клімату та адаптації до неї передбачено:

а) внести у шестимісячний строк на розгляд ВРУ проєкт закону щодо стратегії низьковуглецевого розвитку України на період до 2050 року;

б) розробити та затвердити у шестимісячний строк:

концепцію державної науково-технічної програми у сфері зміни клімату;

національний план з енергетики та зміни клімату на період до 2030 року;

національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року;

національний план дій з розвитку відновлювальної енергетики на період до 2030 року;

в) забезпечити розробку та затвердження у шестимісячний строк:

порядку ведення Єдиного реєстру з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів; порядку державної реєстрації установок в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів; типових форм стандартного та спрощеного плану моніторингу, звіту про вдосконалення та звіту підприємств.

 • Оприлюднено проєкт розпорядження КМУ «Про схвалення Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди». Коментарі громадськості можна надавати до 30 квітня.

 

НОВИНИ МЕРЕЖІ

 • 19 березня організації УКМ «Екодія» у Києві, «Екоклуб» у Рівному та «Екосенс» у Запоріжжі підтримали глобальний кліматичний страйк. Серед вимог, переданих до Кабміну:

затвердити амбітний НВВ до 2030 року до рівня 72% від 1990 року;

прийняти вуглецеву нейтральність до 2050 року;

впровадити кліматичну освіту в Україні.

 • УКМ доєдналася до роботи Кліматичних діалогів 2021 регіону Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія, організованих регіональним відділенням Climate Action Network. Члени УКМ стали частиною груп «Адаптація та біорізноманіття», «Відновлювана енергетика та енергоефективність», «Кліматична політика», «Освіта і комунікації». Разом у цих групах експерти з більш ніж 12 країн працюватимуть над спільними позиціями, матеріалами, подіями, а також розширять коло своїх знань і контактів.
 • УКМ підтримала спільне звернення до прем’єр-міністра щодо негативного впливу Переліку пріоритетних для держави інвестиційних проектів до 2023 року на довкілля.

 

НОВИНИ ЧЛЕНІВ МЕРЕЖІ

«Екоклуб»

 

«Екодія»

 

«Еколтава»

 • У рамках проєкту «Відродження лісосмуг» підписали меморандуми про співпрацю із Новоселівкою та Градизькою територіальною громадою.
 • Провели круглі столи  «Результати аналітичного дослідження громадської думки щодо стану системи менеджменту ТПВ. Кращі практики поводження з твердими побутовими відходами в Європі та Україні» для Пирятинської, Чорнухинської, Гребінківської, Новооржицької ОТГ.
 • Розпочали адвокаційну кампанію з відновлення роботи обласного «Екобусу», який збирає небезпечні відходи у громадах.
 • Розпочали адвокацію побудови  цеху з утилізації та знешкодження люмінісцентних ламп.

 

«Зелена Хвиля» 

 • В рамках проєкту Lighthouse  провели серію тренінгів із поводження з відходами для 85 викладачів шкіл Київщини. Більше про тренінги>>>
 • Перша спроба обліку міських дерев за допомогою відкритої платформи i-Tree успішно відбулася в Києві. Обліковано 200 дерев силами 25 волонтерів та активістів. Детальніше>>> 
 • Фінальний круглий стіл та прес-конференція з презентацією результатів відбудеться у квітні 2021.

 

«ЕПЛ»

 • Провели консультацію «Відкриті реєстри як механізми захисту екологічних прав у сфері лісового господарства».
 • Видали посібник, присвячений повноваженням ОТГ та органів місцевого самоврядування щодо управління в галузі використання і охорони земель. Читати або завантажити>>>

 

«Форза»

 • В рамках проекту #SUMCITYNET розпочали громадські обговорення проєкту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
 • Розпочали розповідати про досвід впровадження інфраструктурних змін, спрямованих на пішоходів та розвиток велоруху й мікромобільності у європейських містах. Досвід Парижа, Барселони, Лондона і Мілана – читайте в оглядах>>>
 • Провели перший з серії круглих столів в рамках проєкту «Ліси в жіночих руках». Обговорили гендерну ситуацію в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону.
 • Забезпечили ще три громади, тепер вже у Чернівецькій області, «Тривожними скриньками» з обладнанням та інструментами в рамках реалізації проекту «iNSltu: природні рішення постраждалим від паводку громадам».

НЕЦУ

 • Представили огляд європейського досвіду картографування та оцінки екосистем для визначення їх вартості та втрат під впливом гідроенергетики у дослідженні «Екосистемні послуги та гідроенергетика: пілотне застосування європейських інструментів у річкових басейнах країн Східного партнерства».   Завантажити>>>

 

«Нуль відходів Львів»

 

«WWF-Україна»

АНОНСИ ЧЛЕНІВ УКМ

 «Зелена Хвиля» 

 • Запрошує шкільні команди 6-11-х класів усієї України для навчання онлайн в «Екошколі». Мета проєкту – об’єднання та створення екологічного активу молодіжної спільноти міста, популяризація екологічного способу життя серед молоді й підвищення культури ресурсо- та енергозбереження. Кращі шкільні проєкти отримують фінансову підтримку.
 • Сповіщає про старт нових вікторин з подарунками. Відповіді на питання вікторини вимагають прочитаних постів у нашій фейсбук стрічці або просто логічного мислення. 10 хвилин задля перевірки власної обізнаності завжди корисні. Нагородами є цікаві книжки екологічного спрямування. У березні, наприклад, книжка «Подорож у майбутнє води» Т. Тведта, який розповідає про значення води в історії та культурі людства. Тож перевір себе>>>

U-Cycle

 • Проводять опитування щодо проблематики розвитку мікромобільності для врахування у Національній велосипедній стратегії. Що думаєш про електросамокати, електровелосипеди, гіроскутери, сігвеї? Як забезпечити безпеку їхнім користувачам і пішоходам?  Взяти участь>>>

 

«Екодія»

 

Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine

 • Відкриває набір на Зелену академію 2021 – тижневу літню школу про потенціал зелених цінностей для власних проектів. До участі запрошують людей, які поділяють цінності недискримінації, гендерної рівності, соціальної справедли, дбайливо ставляться до довкілля. Подати заявку на участь можна до 22 квітня включно.

 

«Екоклуб»

 

«Екологія-Право-Людина»

 • Запрошує на серію онлайн-консультацій щодо порушень екологічних прав в рамках проєкту «Екологізація демократії участі: захист екологічних прав в Україні».

Графік консультацій:
13.04 – Як громаді впливати на заплановану чи поточну діяльність екологічно шкідливих об’єктів (заводу, ферми, тощо)
20.04 – Зелені зони міст – запорука на наше право на чисте повітря
27.04 – Питна вода – наше невід’ємне право
04.05 – Як не допустити сміттєвого колапсу територіальній громаді? План дій для жителів та ОТГ
11.05 – Громадський контроль в ОВД

Для участі заповніть реєстраційну форму.

 

НЕЦУ

Aerial photos with a drone over the River Pripyat, Polesie, Belarus. © Viktar Malyshchyc

Підписатися на розсилку дайджесту УКМ на вашу пошту

Отримувати анонси та новини членів мережі


Запрошуємо до команди комунікаційника(-цю)

З березня по листопад 2021 року Мережа розпочала ще один проект з кліматичної адаптації, підтриманий представництвом Фонду ім.Гайнріха Бьолля в Україні. Тож, оголошуємо тендер на надання комунікаційних послуг Українській кліматичній мережі (УКМ).

Активна фаза роботи припадає на квітень-листопад 2021, але ми прагнемо залучити та навчити нового(-ву) спеціаліста(-ку) для стабільної роботи в УКМ надалі в якості комунікаційника(-ці). Ознайомитися з роботою УКМ можна на сайті або у Фейсбуці.

Гарантуємо та пропонуємо:

 • гнучкий графік та можливість працювати віддалено
 • дружня команда
 • можливість навчання, реалізація власних творчих ідей
 • зайнятість на 70%
 • оплату послуг, конкурентну в громадському секторі

Орієнтовні обов’язки на посаді:

Поточні операційні:

 • Модерація поштової розсилки членів УКМ.
 • Ведення контентплану для постингу у соціальних мережах.
 • Наповнення медіа – бази УКМ.
 • Прийом запитів від громадськості у соціальних мережах.
 • Прийом запитів від ЗМІ та організація надання коментарів для ЗМІ від імені УКМ.
 • Підготовка текстів для новин.
 • Періодичний постинг новин УКМ соціальних мережах: Facebook,Twitter.
 • Участь у робочих онлайн та офлайн засіданнях та зустрічах ради і членів УКМ.

 Стратегічні комунікаційні завдання

 1. Просування та наповнення Telegram-каналу УКМ.
 2. Випуск щомісячних новинних дайджестів УКМ.

Як подати кандидатуру?

 1. Відправити резюме українською мовою на пошту ucn@climategroup.org.ua  до 15 квітня 2021 року з темою листа “Комунікаційник(ця) 2021”

Відбір на вакансію:

1 етап: розгляд поданих резюме до 20 квітня та відбір від 3 до 5 кандидатів/кандидаток.

2 етап: проведення онлайн інтерв’ю з кандидатами протягом 26-30 квітня.

3 етап: сповіщення результатів та початок введення в курс справ.

 Цінуємо кандидатів та кандидаток, які:

 • знають англійську на рівні В2 і вище;
 • мають високу цифрову грамотність: користування програмами, додатками, онлайн-сервісами;
 • долучені до екологічного руху України, або мають досвід роботи у громадській організації;
 • мають досвід та навички роботи в сфері комунікацій: журналістика, PR, SMM, маркетинг, філологічна освіта;
 • ініціативні та енергійні.

Маєте питання? Ми вам допоможемо. Звертайтеся: Оксана Мар’юк – oksana.maryuk@gmail.com, +380 97 75 41 832

 

 

 

 


Не “зеленим” тарифом єдиним! 5 інструментів, які покращать ринок електроенергії в Україні

Раніше для стимулювання розвитку ВДЕ в Україні використовувався зелений тариф. Однак, це лише тимчасовий засіб, від якого необхідно поступово відмовлятися. 

Серед доступних у найближчій перспективі є 5 механізмів підтримки ВДЕ в Україні: “зелені” аукціони, чистий облік енергоспоживання, прямі договори купівлі-продажу енергії, “зелені” надбавки, контракти на різницю.   

Про це йдеться в дослідженні «Україна після “зеленого” тарифу. Нові механізми розвитку відновлюваної енергетики», яке виконав Максим Бабаєв, CEO платформи для інвестицій в енергетику GetMarket, на замовлення ГО “Екодія”.  

Для чого потрібні нові механізми підтримки ВДЕ?  

Відновлювана енергетика допомагає боротись зі зміною клімату. Виробництво енергії для промисловості, житлового сектору та транспорту спричиняє 73,2 % світових викидів парникових газів. Оскільки споживання енергії сонця, вітру та деяких видів біомаси не спричиняють значних викидів, їхнє всебічне застосування допоможе людству подолати кліматичну загрозу. 

1 механізм: Зелені аукціони для ВДЕ-генерації  

Держава оголошує загальну потужність нових об’єктів, яка має бути запропонована для компаній, що хочуть інвестувати у проекти ВДЕ. Компанії подають аукціонні пропозиції, які включають потужність майбутніх об’єктів та ціну, за якою вони готові продавати електроенергію. Переможцями аукціону стають учасники, які запропонували найнижчу ціну, а також відповідають іншим критеріям відбору.  

Основна перевага зелених аукціонів — здатність створювати конкуренцію між інвесторами та стимулювати компанії, що пропонують найнижчі ціни на свою електроенергію.  

2 механізм: Чистий облік енергопостачання 

Чистий облік електроенергії дає змогу власникам об’єктів ВДЕ застосовувати енергомережу для того, щоб довгостроково зберігати у ній надлишки виробленої енергії і споживати її згодом за потреби. Якщо електростанція виробляє більше енергії, ніж власник споживає, енергія поставляється у мережу і відповідно обліковується. Коли власник споживає більше енергії, ніж виробляє, він бере енергію з мережі, але ця енергія компенсується попередньою видачею в мережу.  

3 механізм: Прямі договори купівлі-продажу енергії 

Перевага такого механізму – зменшення фінансових ризиків. Виробники ВДЕ взаємодіють безпосередньо зі споживачами, а не продають електроенергію єдиному підприємству. Крім цього, такі договори укладаються на 10‒15 років, що дає можливість сторонам планувати свою діяльність і отримувати стабільну ціну електричної енергії для покупця та стабільний дохід для виробника ВДЕ.  

4 механізм: “Зелені” надбавки 

Виробники енергії з ВДЕ продають її на ринку за загальними правилами, але додатково отримують надбавку за кожну продану кіловат-годину. «Зелена» надбавка може бути фіксованою або динамічною. 

5 механізм: Контракти на різницю  

Виробники «зеленої» електроенергії продають її за ринковими цінами, але також укладають із державою або іншими гравцями (споживачами, трейдерами, постачальниками) додатковий договір. Відповідно до нього, вони будуть або отримувати компенсацію, яка складається з різниці між зафіксованим тарифом і реальною ціною продажу на ринку, або навпаки — оплачувати цю різницю іншій стороні.  

“Зелений” тариф – це тимчасовий механізм, завдяки якому відновлювана енергетика в Україні почала стрімко розвиватися. Потужність станцій зросла з 1242 МВт у 2014 році до 8185 МВт станом на 1 грудня 2020 року. Однак, ряд  економічних та політичних рішень призвели до дисбалансів на ринку електроенергії, технічних проблем з роботою станцій ВДЕ в енергомережі та невиплат компаніям за зеленим тарифом. У 2020 році інвестиції у відновлювані джерела енергії (ВДЕ) в Україні впали на 68 %. 

На багатьох ринках ВДЕ  вже можуть конкурувати з традиційною енергетикою (наприклад, атомною чи вугільною). Тому світ поступово переходить від систем стимулювання за рахунок державних коштів (зелені тарифи) до механізмів, що передбачають конкуренцію між учасниками ринку”, – стверджує Анна Богушенко, експертка з енергетичної політики ГО “Екодія”. 

Щоб впровадити механізми, наведені у дослідженні, Україна повинна на законодавчому рівні стимулювати ВДЕ-проєкти, а також розробити регуляторну базу, що забезпечить дію цих законів. Детальніше про це читайте у дослідженні (ст. 41) >>> bit.ly/2OIAhzz

 


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ у березні

До вашої уваги — дайджест новин УКМ за лютий та анонси подій березня. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ, варто підписатися на нашу розсилку.

 

НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

Під час заходу керівник Центру економічного відновлення Кирило Криволап наголосив, що пріоритетами Національної економічної стратегії-2030 у сфері енергетики є: високий рівень енергетичної безпеки та інтеграція України в європейський енергетичний ринок; функціонування розумної, модернізованої та надійної енергосистеми; функціонування вільних, ефективних та конкурентних ринків; енергоефективність економіки та екологічність енергетичного сектору.

 • 9 лютого Костянтин Гура, т.в.о. Голови Держенергоефективності, під час зустріч із директором Європейсько-українського енергетичного агентства Олександрою Гуменюк та членами ЄУЕА, окреслив плани роботи на 2021 рік, акцентувавши увагу на обраному Україною «зеленому» курсі. Метою є декарбонізація економіки через підвищення рівня енергоефективності в усіх секторах та розвиток «зеленої» енергетики. Застосовуючи кроссекторальний підхід до енергоефективності, за ініціативи Держенергоефективності розроблено концепцію нової 5-річної цільової програми на період 2022-2026 років. «Ми передбачаємо державну підтримку не лише житлового, а й інших секторів: бюджетної сфери, промисловості, енергосервісу, електрозарядної інфраструктури, біоенергетики тощо. У рамках програми плануємо так звані «зелені кредити» із компенсацією частини відсотків або суми кредиту. Це буде потужним стимулом до інвестицій в енергоефективні проєкти та активізацію ринку», – повідомив К.Гура.
 • На Всеукраїнському форумі «Україна 30. Платіжка» Держенергоефективності представило шляхи зменшення енергозалежності країни. «Ми маємо усі ресурси, щоб заміщувати дорогий газ місцевими видами палива. Так, у 2019 р. країна використала близько 30 млрд м3 газу, з яких 14 млрд м3 імпортувала і заплатила за це 3 млрд доларів. При цьому, максимальний потенціал використання біоенергетичних ресурсів для заміщення газу становить в еквіваленті біля 37 млрд м3. Використавши навіть половину цього потенціалу, ми можемо повністю відмовитися від імпорту блакитного палива», – наголосив Ю.Шафаренко.
 • З 17 лютого подати звернення про екологічні порушення до Держекоінспекції за допомогою чат-боту SaveEcoBot. «Така скарга надходить до Держекоінспекції і є підставою для проведення позапланової перевірки, за результатами якої розраховуються збитки, порушникам пред’являються штрафи та надаються приписи щодо усунення порушень», – пояснив Голова Держекоінспекції Андрій Мальований.
 • Міндовкілля спільно з Мінцифри працюватимуть над цифровою трансформацією за проектами:
 • біологічного і ландшафтного різноманіття (е-ПЗФ);
 • водного господарства (е-Вода);
 • лісового господарства (е-Ліс);
 • рибного господарства (е-Рибалка);
 • раціонального використання надр (е-Надрокористування);
 • поводження з відходами (е-Відходи);
 • державного нагляду у сфері охорони навколишнього природнього середовища (е-Контроль);
 • моніторингу довкілля (е-Довкілля);
 • охорони атмосферного повітря (е-Повітря);
 • стратегічної екологічної оцінки (е-СЕО);
 • оцінки впливу на довкілля (е-ОВД);
 • поводження з пестицидами та агрохімікатами (е-Пестициди)
 • Опубліковано проєкт розпорядження КМУ «Про схвалення Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року». Міндовкілля приймає зауваження та пропозиції до 1 квітня.

НОВИНИ МЕРЕЖІ

 

НОВИНИ ЧЛЕНІВ УКМ

«Еколтава»

 • Завершено прийом заявок від громад на участь в пілотному проекті #ВідродженняЛісосмуг. Заявки на участь у конкурсі подали 8 ОТГ Полтавщини. Триває процес розгляду заявок. В обраній громаді Полтавщини проведуть дослідження стану лісосмуг, розроблять план відновлення та разом з адміністрацією громади почнуть пошук коштів на реалізацію плану.
 • Завершено опитування у громадах, що беруть участь в ініціативі «Роз’яснювальна кампанія у сфері поводження з відходами». У 2019 році в Полтавській області розпочато реалізацію Глобального проєкту «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля», що впроваджується #GIZ_Ukraine за дорученням Федерального міністерства довкілля, захисту природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU).
 • 25 лютого завершився етап збору інформації, анкетування мешканців обраних для участі в проєкті громад: Пирятинська, Гребінківська, Чорнухинська та Новооржицька. Зараз фахівці «Еколтави» опрацьовують результати анкетування та формують звіт на основі отриманих даних від опитування та глибинних інтерв’ю з лідерами думок цих громад.
 • «Еколтава» публічно прозвітувала перед громадою і партнерами за реалізовані проєкти у 2020 році та плани на 2021 рік. Розповіли про результати досліджень, присвячених темі зміни клімату та адаптації до них мешканців міст, вплив пандемії COVID-19 на відходи, впровадження екологічних ініціатив в Полтавській області, затвердження Програми поводження з відходами для Полтави, роботу Екобусу в місті та області, а також низку інших проєктів. З повним звітом можна ознайомитися на сайті Еколтави.

«Зелена Хвиля»

 • В березні починає електронну інвентаризацію зелених насаджень у Києві і запрошує волонтерів взяти участь у нанесенні дерев на карту в онлайн-систему. Учасники отримають унікальний досвід польових робіт, стануть частиною глобальної екологічної ініціативи та зроблять внесок у майбутні дослідження науковців, небайдужих до життя рідного міста. Дізнатися більше.
 • Починається робота «Екошколи»  для учнів 6-11 класів. Протягом кількох місяців учасники будуть навчатися енергозбреженню, попередженню змін клімату, збереженню біорізноманіття. І все це весело та цікаво — жодних нудних уроків!

До програми входять лекції з енергозбереження, впливу змін клімату на планету, взаємозв’язків у природі. Усе навчання проходить дистанційно та інтерактивно.  Реєстрація на сайті.

 

«Екодія»

 

WWF-Україна

 • Зібрали природоохоронців на семінар для обміну кращими практиками залучення громадськості до збереження лісів. Представники природоохоронних організацій та ПЗФ розповіли про проєкти та інструменти залучення громадськості, успішні кейси та перепони, з якими вони стикнулися. Корисні матеріали про збереження лісів зібрані на сайті.
 • Щоб знайти рішення, що мінімізують негативний вплив на дику природу під час планування та розбудови транспортної інфраструктури WWF-Україна спільно з експертами ГО «Дунайсько-Карпатська програма», Інститутом екології Карпат НАН України, ДП «Державний інститут дорожніх досліджень ім. Шульгіна» та Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА розпочав реалізацію міжнародного проєкту «Захист функціональних можливостей транснаціонально важливих екологічних коридорів басейну річки Дунай».
 • Представили Інтерактивний інструмент «Погодження вирубок лісу в Україні».
 • Продовжують лобіювати надання  облрадою вищого охоронного статусу для ще 5038,3 га лісів області.
 • Розпочали серію тренінгів в рамках проєкту «Нарощування потенціалу місцевих громад щодо захисту лісів, як крок до стійкого управління лісами». До проєкту залучені експерти Українського центру медіації.
 • Для запобігання та мінімізації злочинам проти дикої природи, WWF-Україна разом з 10 європейськими країнами долучився до проєкту «SWiPE – Ефективне розслідування злочинів проти дикої природи у Європі». Ми прагнемо посилити взаємодію з питань запобігання та ефективного розслідування злочинів проти дикої природи та сприяти відновленню біорізноманіття, що перебуває під загрозою зникнення.

 

Zero Waste Lviv

 • Працює над міжнародною кампанією #обирайбагаторазове #WeChooseReuse і найближчим часом буде створено окремий розділ на  вебсайті про багаторазові замінники одноразовим пластиковмісним речам та детальний огляд наших тематичних кампаній.
 • Провели Онлайн презентацію звіту про Zero Waste міста.Цей звіт містить найвичерпнішу і найсвіжішу інформацію про європейські міста і містечка, що стали на шлях zero waste, а саме, як вони реалізують європейську практику роздільного збору і перероблення вторсировини та компостування органічних відходів. Особливу увагу ці міста і громади приділяють запобіганню утворенню відходів через інформаційні кампанії, повторне використання і ремонт тощо. У Звіті подано як досвід міст, що вже досягли істотних успіхів, так і інформацію про міста, які щойно почали рухатись у цьому напрямку. Серед останніх – два українські міста Львів і Люботин (Харківська область). Це перші міста з-поза Європейського Союзу, що долучились до програми Zero Waste Сities.
 • Провели Вебінар: Безпека багаторазових засобі менструальної гігієни.

 

«Форза»

 • Провели онлайн круглий стіл «Гендерна ситуація в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону». Була проведена презентація та обговорення звіту про гендерну ситуацію в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону, обговорення потреб жінок, пов‘язаних з професійним розвитком та кар‘єрним зростанням.
 • Продовжують відбирати місця для розташування місць відпочинку для велосипедистів на відтинку Ужгород – Малі Селменці на словацько-українському кордоні.

«Криворізьке міське правозахисне товариство»

 • До Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України
  надісланий виконаний організацією Експертний висновок щодо зміни меж
  (розширення) території ландшафтного заказника загальнодержавного
  значення «Балка Північна Червона» за підписами провідних наукових
  співробітників Національного природного парку «Тузлівські лимани».
 • Розпочинається проєкт «Група громадського моніторингу і практичного реагування на порушення захищає об’єкт ПЗФ».

«ЕПЛ»

U-Cycle

 • Продовжується цикл онлайн-лекцій в рамках серії VELOFORUM online talks на теми розвитку вело інфраструктури та сталої мобільності.

 

«Еремурус»

 • Відбулася презентація посібника з практичної реалізації FSC (Forest Stewardship Council, Лісова Опікунська Рада) національного стандарту, системного підходу його побудови та сприяння впровадженню з урахуванням особливостей ведення лісового господарства в Україні.

«Екосфера»

 • До участі у проекті «Енергетичні можливості для закарпатських громад»приєдналися Тячівська, Вільховецька та Нересницька та Великобичківська територіальні громади. У рамках проекту громадам допоможуть започаткувати свій проект розвитку ВДЕ. Для громад-учасниць проєкту заплановано семінар щодо можливостей створення та розвитку власних мікромереж відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на основі існуючих місцевих природних ресурсів (сонця, вітру, води, геотермальних вод та енергії землі) за участі приватного капіталу на основі кооперації. Детальніше.
 • Представила на семінарі WWF «Кращі практики залучення громадськості до теми збереження лісів та запобігання нелегальним рубкам» досвід протидії правопорушенням у лісовій сфері та роль спеціалізованого сайту savecarpathianforest.org з фіксації таких правопорушень онлайн.

«Екоклуб»

 • Опублікував статтю про нітратне забруднення підземних вод, загострення цього питання через зміну клімату та досвідом пілотного проєкту з Німеччини по очистці басейну, що забезпечує питною водою 40000 жителів: https://ecoclubrivne.org/nitraty/

 

АНОНСИ ЧЛЕНІВ УКМ

«Екодія»

 • Разом з Харківським національним автодорожнім університетом відкриває реєстрацію на Весняну школу сталої мобільності «Вплив пандемії на мобільність». Захід пройде онлайн з 21 по 24 квітня 2021 року в будні дні з 16:00 до 20:00 та в суботу з 11:00 до 17:00. Реєстрація відкрита до 1 квітня.
 • 8 березня планується презентація дослідження «Україна після “зеленого” тарифу. Нові механізми підтримки відновлюваної енергетики». У ньому вичені нові механізми підтримки відновлюваної енергетики, які можуть бути застосовані у рамках нової моделі ринку електроенергії України, а також перешкоди, що не дозволяють їх використовувати. Інформація, що міститься у цій публікації, є результатом аналізу інформації з відкритих джерел, експертних думок учасників ринку ВДЕ в Україні, та їх інтерпретації автором. Більше деталей про подію незабаром.
 • 19 березня українська гілка молодіжного руху Fridays for Future організовує кліматичний страйк в рамках глобальної акції. «Екодія» підтримує  їхню акцію в Києві, а також закликає колег підтримувати захід у своїх містах.
 • Мережа громадських організацій Climate Action Network в регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (CAN СЄКЦА)  запускає «Кліматичні діалоги 2021». Захід пройде у форматі робочих груп на теми: відновлювана енергетика, освіта і комунікації, кліматична політика, адаптація та біорізноманіття, міста і мобільність, справедлива трансформація. Учасники кожної групи протягом року будуть співпрацювати в рамках своїх професійних тим, отримувати підтримку від організаторів, обмінюватися досвідом і посилювати зв’язки між своїми організаціями. Реєстрація

«Наш дім – Манява»

 • Розпочинає реалізацію другої фази проєкту «Покращення навчальних умов у закладі дошкільної освіти «Сонечко» в селищі Верховина Івано-Франківської області. В рамках другої фази заплановано ремонт підлоги в коридорах, заміна внутрішніх дверей, ремонт частина санвузлів, ремонт пральні з придбанням та встановленням обладнання.

 

U-Cycle і Форза

 • Цьогоріч відбудеться конференція VELOFORUM на тему «‎Велотуризм — запорука сталого розвитку територій» відбудеться в Ужгороді у партнерстві з Центром соціальних та ділових ініціатив (м. Яремче) та Агентством сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» (м. Ужгород) як частина транскордонного проєкту «Bike AcceNT: велосипедна доступність об’єднує території». Дату проведення VELOFORUM 2021 оголосимо незабаром.

 

«Єдина планета»

 

 

 

 


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ у лютому 2021

До вашої уваги — головні новини Української кліматичної мережі за січень 2021 року та анонси подій лютого.

 

НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

 • Держенергоефективності визначило напрями роботи у 2021 році. Одним з них стане «зелена» енергетика.
 • 16 січня набули чинності мінімальні вимоги до енергоефективності будівель (затверджені наказом Мінрегіону № 260 від 27.10.2020). «Це загальновживана практика ЄС. Дотримання зазначених норм буде стимулом до підвищення рівня енергоефективності у будівлях, економії енергоресурсів та витрат», – прокоментував т.в.о. голови Держенергоефективності Костянтин Гура.
 • 19 січня відбулася засідання міжвідомчої робочої групи з питань координації подолання наслідків зміни клімату в рамках ініціативи Європейської Комісії «Європейський зелений курс». «Держава має забезпечити чесність основних учасників енергетичних ринків. Без конкурентних і прозорих ринків та без дієвих механізмів захисту вразливих споживачів ми не станемо частиною Європи», – наголосив в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко. Детальніше читайте у презентації. Відеозапис засідання за посиланням.
 • Україна взяла участь в 11-й сесії Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA). За словами голови української делегації, міністра енергетики України з євроінтеграції Ярослава Демченкова, завданням національної та енергетичної безпеки є інтеграція з енергосистемою ЄС у 2023 році або раніше. Міненерго наразі переглядає чинну Енергетичну стратегію до 2035 року, щоб впровадити амбітніші завдання щодо зменшення викидів СО2 у паливно-енергетичному секторі. Цього року планується розпочати розробку нової Енергетичної стратегії до 2050 року на основі цілей Європейського зеленого курсу.
 • 27 січня Комітет ВРУ з питань енергетики та ЖКП на своєму засіданні схвалив законопроект від 17.12.2020 №4507 «Про енергетичну ефективність» та вирішив рекомендувати Парламенту прийняти його за основу. Документ встановлює правові, економічні та організаційні засади для реалізації заходів з енергоефективності під час виробництва, транспортування, передачі, розподілу, постачання та споживання енергії.
 • 28 січня Міндовкілля спільно з Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» провели консультації з оновлення Додатків XXX «Охорона довкілля» та XXXI «Клімат» Угоди про асоціацію з ЄС. Під час заходу заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук представила напрацювання з оновлення Додатків ХХХ і ХХХІ Угоди з ЄС. Ці зміни запропоновані Європейською стороною і знаходяться на узгодженні. Запис заходу. 
 • На сайті Міндовкілля опубліковано бачення Міністерства щодо змін в екологічному оподаткуванні та системі фінансування природоохоронних заходів. Запропоновано створити незалежну установу, яка управлятиме коштами від екологічних податків. Це дозволить ефективно використовувати ці кошти на природоохоронні заходи, залучати додаткові міжнародні ресурси та застосовувати екологічні рішення на виробництві.
 • Напрацювання громадськості щодо стимулювання зеленої модернізації промислових підприємств в Україні читайте тут https://bit.ly/3o1SO5k, https://bit.ly/36annje.
 • Триває розробка Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату. Проведено 4 засідання робочої групи, на яких було презентовано структуру Стратегії, проведено обговорення мети, цілей, глосарію, принципів та завдань документу, зібрано пропозиції громадськості та науковців. Роботу над Стратегією планується завершити у березні 2020 року.

НОВИНИ МЕРЕЖІ

НОВИНИ ЧЛЕНІВ УКМ

«Центр екологічних ініціатив «Екодія»

 • У рамках проєкту «Перспективи сталого розвитку сільських територій» представники громад з різних куточків України, які пройшли навчання, презентували свої проєкти. Детальніше
 • Завершили дослідження, яке підтвердило, що підприємство з промислового вирощування норки погіршує якість води у с. Шульгівка Петриківської громади Дніпропетровської області.
 • Завершують дослідження того, як держава може підтримувати розвиток відновлюваної енергетики не лише через зелений тариф. Скоро плануємо презентувати результати.

«Еколтава»

 • Розпочали роботу над новим проєктом «Відродження лісосмуг».  В обраній громаді Полтавщини проведуть дослідження стану лісосмуг, на основі якого розроблять план відновлення та рекомендації для інших громад.

«Зелена хвиля»

 • Розпочали апробацію навчально-методичного комплексу «Кліматична абетка» для шкіл.
 • У рамках реалізації проєкту «Можливості прозорої, партисипативної та дієвої інвентаризації зелених зон Києва задля адаптації міста до зміни клімату» провели стартовий науковий семінар.

Дивіться відеоогляд інструментів i-Tree та можливостей їх застосування:

«Екоклуб»

«Плато»

 • У січні розробили концепцію облаштування терапевтичного сенсосаду поблизу публічного громадського простору «Сенсотека». Сенсосад є природоорієнтованим рішенням, яке може застосовуватися по всій країні. Концепція за посиланням.

«Центр МСВП»

 • Взяли участь у Комітетських слуханнях у ВРУ на тему «Реалізація заходів з екологізації великих спалювальних установок та скорочення викидів забруднюючих речовин – шлях до чистого повітря в Україні».

 «Криворізьке міське правозахисне товариство»

 • Готує проєкт «Адвокаційна кампанія за збереження та розширення зелених насаджень у містах».
 • До Мережі DOCU/CLUB передали проєкт «Група громадського моніторингу і практичного реагування на порушення захищає об’єкт ПЗФ». В якості підзахисного об’єкта обрано Державний ландшафтний заказник «Балка Північна Червона», в межах якого нами протягом 3 років здійснюється моніторинг його охоронного статусу.

 «Нуль відходів Львів»

 • Провели новорічно-різдвяну акцію «Свята без пластику», під час якої роздали багаторазові торбинки та протестували можливості купувати там напої та частування у свою багаторазову тару (торбинки, чашки і контейнери).
 • Провели інформаційну кампанію «Залишки свята», у рамках якої надавали рекомендації щодо свідомого поводження із ялинками, залишками їжі та подарунками, які утворились в нас після свят.

 «Екосенс»

 • Розпочали проєкт «Прозорість для природи та громади», мета якого – адвокація ефективного використання інструментів електронної демократії при прийнятті природоохоронних та кліматичних рішень органами місцевого самоврядування міста Запоріжжя та області.   Проведено серію консультацій представників Запорізької обласної ради щодо впровадження сучасних технічних рішень при оприлюдненні екологічної інформації та опитування думки громади.
 • На продовження проєкту «Запоріжжя за чисту енергію», триває підготовка громадської дискусії «Ризики і потенціал атомної енергетики».

«Форза»

«Екосфера»

WWF-Україна

«Хмельницький енергетичний кластер»

«Голос Природи»

 • Розпочали роботу у робочій групі міської ради над Стратегією розвитку міста Кам’янського, з метою адвокації міжнародних зобов’язань України по зниженню викидів парникових газів та захисту клімату.

 

АНОНСИ ЧЛЕНІВ УКМ

«Екодія»

Буде представлено дослідження, як працює законодавство у сфері мобільності на міжнародному рівні, ситуація в Україні та рекомендації до транспортного законодавства України з урахуванням практик ЄС.

Щоб взяти участь, зареєструйтеся тут.

«Зелена хвиля»

 • Усіх запрошує на щомісячні екологічні вікторини від «Зеленої Хвилі» з призами. Як узяти участь.

Пропонує долучитися до дослідження щодо використання принципів «Зеленого офісу».

«ЕРЕМУРУС»

«Центр МСВП»

 • Запрошує до роботи в організації на волонтерських засадах з перспективою подальшого працевлаштування екологів або юристів, які б бажали особистісного та професійного розвитку у сфері захисту довкілля та боротьби з наслідками змін клімату.

«Нуль відходів Львів»

 • Запрошує долучитися до кампанії #WeChooseReuse / #обирайбагаторазове, яка реалізовується у рамках діяльності ГС «Zero Waste Alliance Ukraine» та має на меті популяризувати багаторазові речі на заміну одноразовим, серед яких багаторазові горнята для напоїв, торби, торбинки та контейнери для закупів. Більше тут.

«Наш дім – Манява»

 • Надаватиме консультації територіальним громадам Прикарпаття з розробки програм з енергоефективності та енергозбереження, проведе навчання з питань реалізації Стратегій розвитку в частині природоохоронної політики.
 • Спільно з Словацькою екологічною організацією «Сосна» готує серію навчальних тренінгів з енергозбереження, впровадження кліматичної політики в територіальних громадах.
 • У партнерстві з Канадським Grassroots Insitute планує проведення екологічної літньої школи в Косові.

«Форза»

 • Планує серію навчань для співробітників ОМС та ОТГ Івано-Франківського регіону із кліматично сталої міської мобільності, в рамках проєкту SUMCITYNET. Мета – зробити міські простори більш доступними для різних видів пересування. Про реєстрацію буде повідомлено пізніше.

 

Аби щомісяця отримувати на свою пошту дайджест із головними кліматичними новинами від УКМ, варто підписатися на нашу розсилку.

 


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ у січні

До вашої уваги — дайджест УКМ за грудень та першу половину січня. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ варто підписатися на нашу розсилку.

Національні новини

Новини мережі

 • 23 грудня пройшла презентація попередніх результатів всеукраїнського опитування “Зміна клімату та кліматична адаптація”.  Опитування провела УКМ в особі громадських організацій “Екоклуб”, “Еколтава”, “Екосенс”, “Екодія”, “Голос природи”, “Наш дім – Манява” та “Українська молодіжна кліматична асоціація”  за фінансової підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна та Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA) через Шведське товариство охорони природи (SSNC). Із презентацією попередніх результатів, а також відеозаписом події можна ознайомитися на сайті УКМ.
 • 12 грудня виповнилося 5 років з дня підписання Паризької угоди. На сайті УКМ опубліковано аналітичну статтю щодо підсумків пятиріччя документу.

Новини організацій-членів УКМ

ГО “Екоклуб”

 • Відео про те, як працює перша сонячна електростанція для водоканалу у Вознесенську, місті з найдорожчим тарифом на електроенергію.

U-Cycle

ГО Zero Waste Society
 • Coca-cola (компанія-переможниця Бренд-аудиту 2020), відповіла ГО Zero Waste Society на 3 питання: кількість пластику, що вони виготовляють щороку, плани щодо зменшення його використання та чи збираються відмовлятись від одноразового пакування. Більше про переможницю рейтингу – ТОП-засмічувачів України тут.

Екодія

 • Команда Екодії шукає адміністратора/ку, що любить добре налагоджені процеси, а ще мріє розвиватися у сфері адміністрування й діловодства в одній з найбільших громадських організацій України.
 • Які рішення допоможуть покращити якість життя в селі та призведуть до економічного зростання в умовах кліматичних змін?Розповідає Екодія в матеріалі для Рубрики.
 • Що потрібно Україні напротивагу вугіллю? Та чому дотувати вугільну галузь у 2021 ще більше, ніж останні 5 років — хибне рішення українського уряду, читайте тут.
 • Наша планета стрімко втрачає льодовий покрив. Та що це означатиме для людей, які мешкають далеко від полюсів і не бачать цього на власні очі? Розповідає Екодія у статті для НВ.
 • Екодія заявила, що підтримує готовність України долучитися до Європейського зеленого курсу та зменшувати свій вплив на зміну клімату. Члени ГО підготували власні рекомендації щодо того, як Україна може приєднатися до ЄЗК у різних секторах.
 • На десяти станціях київського метрополітену з’явилися банери Екодії.
 • Екодія підтримує співпрацю між Україною та ЄС з метою декарбонізації економіки та реалізації положень Паризької угоди. Детальніше з позицією ГО щодо використання водню можна ознайомитися за посиланням.

Еколтава

 • У співпраці з благодійним фондом Peli can live та командою проєкту #ЛісосмугиЖиття, Еколтава планує реалізувати пілотний проєкт #ВідродженняЛісосмуг для відновлення лісосмуг в одній із ОТГ Полтавщини.
 • Еколтава презетнувала дослідження «Кліматична (не)справедливість: вплив зміни клімату на вразливі соціальні групи в містах України». Ознайомитися з дослідженням повністю можна тут.

Zero Waste Lviv

 • Як зменшити кількість відходів після свят — читайте тут.
 • У рамках проєкту “Дослідження нових впливів пандемії COVID-19 на генерування твердих побутових відходів”, який Zero Waste Lviv здійснювали у другій половині минулого року, вдалоcь напрацювати ряд рекомендацій для закладів торгівлі продовольчими та непродовольчими засобами та ін закладів.  аби вони працювали не лише безпечно, але і безсміттєво.

Екологія-Право-Людина

 • Заява ЕПЛ про гальмування парламентом головних реформ у сфері охорони довкілля.
 • Вийшов посібник присвячений питанням методології виявлення територій, придатних для оголошення об’єктами природно-заповідного фонду (ПЗФ). Читайте його тут.
 • З річним звітом діяльності ЕПЛ можна ознайомитися за посиланням.
 • Аналітичний документ “Парки замість бетону: нова політика у сфері управління зеленими насадженнями”, що покликаний допомогти у проведенні реформ у сфері управління зеленими насадженнями.
 • Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина” започаткувала співпрацю із Національною асоціацією адвокатури України.
 • Про результати координаційної зустрічі робочої групи з питань війни та довкілля.  Про координаційну зустріч РГ з питань сталого сільського господарства та промисловості.
 • Дивіться відео про те, як працює Майстерня екологічно-правових рішень ЕПЛ.
 • Аналітичний документ “Екологічна свідомість українців та довкілля”.

Єдина Планета

 • ГО Єдина Планета у партнерстві з Екологічна Альтернатива відкрила ЕКОХАБ! Тепер обговорити останні новини зі світу охорони природи та зоозахисту можна в колі друзів у зручний час у зручному місці.
 • У партнерстві з Кампанія ХутроOFF у видавництві «Мушля» виходить перша в Україні дитяча книжка про хутрові ферми.
 • Єдина Планета розпочала збір підписів під петицією до президента України з вимогою заборонити виробництво хутра зважаючи на нові факти зараження норок коронавірусом, поки це не спричинило нової пандемії.
“ФОРЗА”
 • Запрошуємо вступати до Facebook-групи “Ліс і клімат”, створеної командою ГО “ФОРЗА”
 • Триває реалізація проекту «SUMCITYNET: міста за покращення доступності та кліматично сталу міську мобільність»
 • Що таке парклети та навіщо вони потрібні?
НЕЦУ
 • Національний екологічний центр України має зауваження до проєкту Стратегії розвитку Зони відчуження на 2021 – 2030 роки
 • Звернення НЕЦУ щодо Закону України “Про Внутрішній водний транспорт” до Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної
 • Аналітичний документ «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні». Головне питання дослідження: який оптимальний сценарій розвитку екологічної політики до 2025 року може забезпечити екологічну та кліматичну стійкість України?

ГО “Екосфера”

 • Екосистемний підхід до розвитку гідроенергетики та європейські підходи до оцінки екосистемних послуг… На якому етапі сьогодні у цих процесах знаходиться Україна?
 • Про успіхи проєкту очищення від сміття долини річки Теребля. Дивіться також промоційний ролик у рамках проекту “Очистимо долину річки Теребля від сміття!”.
 • ГО “Екосфера” оголосила набір серед спільнот та територіальних громад області для участі у проєкті «Енергетичні можливості для закарпатських громад». Взяти участь можна до 20 січня.
 • Запрошуємо тестувати новий інтернет-ресурс для реєстрації лісопорушень в режимі онлайн! Чекаємо ваших повідомлень та фото і відео.
WWF-Україна
 • Карта найцінніших лісів України, оновлена WWF-Україна, доступна онлайн для всіх.
 • У рамках Новорічної кампанії в Україні з 14 грудня 2020 року до 14 січня 2021 року завдяки 1024 благодійникам WWF-Україна зібрали 261 669,5 гривень!
 • Ветерани природи. Що вам варто знати про праліси та як допомогти їх збереженню — розказує WWF-Україна
 • WWF-Україна тепер має свій Telegram-канал і стежити за їхньою діяльністю стало ще зручніше. Підписуйтеся https://t.me/wwfukraine
 • WWF-Україна реалізував серію тренінгів на тему сучасних методів моніторингу та синхронізаційних обліків диких тварин.
Зелена Хвиля
 • Встигніть виграти книжку «Агенти домашніх тварин. Нові домашні улюбленці та нові друзі» ! До 18 січня заповнюйте анкету, щоб взяти участь у вікторині.

Презентація попередніх результатів опитування “Зміна клімату та кліматична адаптація”
У 2020 році Українська кліматична мережа проводила всеукраїнське опитування про вплив зміни клімату на життя та здоров’я жителів громад. І зараз готові представити попередні результати цієї роботи!
Клімат стрімко змінюється, напевне і ви відчули на собі суттєве погіршення екологічної ситуації.
Безсніжні зими, посухи, пожежі, повені, град, пилові бурі, урагани — ось неповний перелік тривожних проявів зміни клімату, які щороку набирають обертів.
 •  Які прояви зміни клімату відчувають на собі громади в різних регіонах країни?
 • Наскільки українці розуміють масштаб загрози?
 • Що робить і має робити місцева влада?
 • Чи готові громади запроваджувати заходи з адаптації до зміни клімату?

Відповіді на ці та інші питання дали експерти та експертки під час своїх виступів.

Участь у презентації брали:

 • Оксана Алієва, координаторка програми “Зміна клімату та енергетична політика” Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна;
 • Ольга Максимович, директорка Навчально-наукового Центру соціологічних досліджень Прикарпатського регіону ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”;
 • Михайло Михайлович Осипчук, професор кафедри математичного і функціонального аналізу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника;
 • Оксана Мар’юк, Голова Ради УКМ, юрисконсультка ГО “Екоклуб”;
 • Тетяна Жавжарова, керівниця ГО “Екосенс”, м. Запоріжжя;
 • Євген Колішевський, кервник ГО “Голос Природи”, м. Кам’янське;
 • Микола Скиданюк, керівник ГО “Наш дім – Манява”, Івано-Франківська обл.;
 • Марина Цигрик, виконавча директорка ГО “Еколтава”, м. Полтава.

Тут можна переглянути повне відео презентації дослідження

Збір анкет “Зміна клімату та кліматична адаптація” проходив онлайн по всій території України та офлайн у м. Київ та в областях, де знаходяться організації мережі, які безпосередньо проводили опитування: в Рівненській, Полтавській, Івано-Франківській, Дніпропетровській та Запорізькій.
Ознайомитися з питаннями анкети можна за посиланням:
https://bit.ly/3p6a0HX

Анкетування створене на основі 7-ми індикаторів оцінки вразливості населеного пункту до зміни клімату:

 • вразливість до підтоплення;
 • вразливість до теплового стресу;
 • вразливість зелених зон;
 • вразливість до стихійних метеорологічних явищ;
 • вразливість до погіршення якості та зменшення кількості питної води;
 • вразливість до інфекційних захворювань і алергій;
 • вразливість енергетичних систем.

З основними висновками та методологією можна ознайомитися нижче:

Опитування провела Українська кліматична мережа в особі громадських організацій “Екоклуб”, “Еколтава”, “Екосенс”, “Екодія”, “Голос природи”, “Наш дім – Манява” та “Українська молодіжна кліматична асоціація” за фінансової підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна.

« Попередня сторінка