Кіотський протокол ратифіковано. Тепер справа за його практичним виконанням.

Сьогодні, 4 лютого, Верховна Рада ратифікувала Кіотський протокол (КП) до Рамкової Конвенції ООН про зміну клімата (РК ЗК ООН). Це дуже важливий крок – як у міжнародному вимірі, так і для народного господарства України. Приєднання до КП дозволить через механізми спільного впровадження залучити кошти західних країн для енергоефективної модернізації технологій. Це сприятиме зниженню енргоємності української продукції, підвищенню її конкурентоздатності, а підсумково – зростанню рівня та якості життя населення. 

Підготовчий процес до ратифікації тривав кілька років, і в ньому брали активну участь чимало екологічних неурядових організацій (НУО) – насамперед, ті що входять до Робочої Групи Українських НУО з проблеми зміни клімата (РГ УНУО ПЗК). З самого початку українські екологісти були переконані в необхідності приєднання до КП. 

Кілька разів пропозиції РГ УНУО ПЗК враховувались офіційною делегацією України на зустрічах міжнародного переговорного процесу. Восени 2002 року РГ УНУО організувала і провела інформаційний тур по 9 містах України, під час якого було зібрано 5 тисяч підписів громадян за ратифікацію КП. За ініціативою РГ у лютому минулого року була проведена Національна Конференція з ПЗК, яка висловилась за ратифікацію КП. РГ була на ній повноправним партнером Міністерства екології та українсько-американського центру "Кліматична ініцатива" і представила біля 40% доповідей. 

На думку РГ, ратифікація КП вигідна Україні, але ця вигода можлива лише за дотримання низки умов. Серед них – ретельне виконання раніше прийнятих зобов’язань за РК ЗК ООН. Особливо важливою, з точки зору екоНУО, є стаття 6 Конвенції, що присвячена питанням освіти та інормування щодо ПЗК, а також участі громадськості у виробленні та здійсненні кліматоохоронної політики. 

Членам РГ приємно, що при обговоренні питання про ратифікацію кілька народних депутатів використали низку аргументів, підготовлених для них РГ УНУО ПЗК. Зокрема, з трибуны Верховної Ради прогучали пропозиції про створення парламентської комісії для перевірки діяльності Уряду з виконання зобов’язань за РК ПЗК та для оцінки ефективності використання коштів міжнародної допомоги на ці цілі, про проведення парламентського слухання, присвяченого ПЗК, РК ЗК ООН та КП. 

РГ УНУО ПЗК планує провести свою 7-у робочу зустріч 7-8 лютого у Києві. Серед питань порядку денного – завдання екогромадськості після ратифікації, проблеми підтримки діалогу з владою тощо. 

Додаткова інформація може бути надана за запитом. 
 

 

  Сергій Федоринчик,

  керівник інфоцентру УЕА "Зелений світ",

  Голова Ради РГ УНУО ПЗК

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6