Міністри екології з усього світу вирішують подальшу долю Кіотського протоколу

Вже другий тиждень тривають міжнародні переговори ООН зі зміни клімату, на яких країни обговорюють майбутні зобов’язання на зниження викидів парникових газів після завершення дії Кіотського протоколу. 

Жодна з країн не ставить під питання, що глобальні зміни клімату відбуваються саме внаслідок збільшення викидів парникових газів. Усі країни також визнають наукові висновки, що для попередження катастрофічних наслідків на планеті викиди парникових газів повинні почати знижуватися вже наступні 10-15 років. 
Основним питанням навколо якого країни не можуть швидко домовитись – це як розподілити зобов’язання на зниження викидів після 2012 року.  

Більшість країн чекають, що хтось інший буде знижувати викиди і годинами готові пояснювати чому саме їх країна не може брати зобов’язання на зниження викидів парникових газів. Але таке затягування переговорів неможливе – висновки економістів та найбільш визнаних організацій в світі, включаючи OECD, WWF, Union of Concerned Scientists, Групи експертів ООН зі зміни клімату, Nicolas Stern говорять, що бездіяльність по зниженню викидів призведе до планетарної катастрофи вже в цьому сторіччі і економічні наслідки від зміни клімату будуть забирати 5-20% світового ВВП щорічно. Іншого шляху немає, країни повинні йти на компроміси і досягати домовленості.

А зробити потрібно дійсно багато: за висновками вчених, для утримання концентрації СО2 на необхідному рівні індустріально розвинені країни повинні скоротити викиди парникових газів принаймні на третину вже до 2020 року та на 60-80% до 2050 року! Здавалося б це неможливо і дуже дорого коштує, але насправді для виконання таких зобов’язань країнам буде достатньо витрачати всього 0,12-1% ВВП щорічно на заходи енергозбереження та переходу на відновлювані джерела енергії. Зважаючи, що на карту поставлена уся планета країни повинні прийняти такі зобов’язання. 

Значний прогрес в переговори вносить ЄС, який вже взяв на себе зобов’язання знизити викиди парникових газів на 20% від рівня 1990 року до 2020 року та на 30% в разі міжнародної домовленості. До списку лідерів в боротьбі зі зміною клімату щойно приєдналася Австралія, яка в перший же день переговорів підписала Кіотський протокол під оплески усіх делегацій. 

Адміністрація США, як і раніше, відмовляється підписувати протокол та блокує переговори щодо майбутніх знижень після 2012 року. Основною причиною називається фактор, що найбільші країни, що розвиваються – Індія, Бразилія та Китай – також повинні брати зобов’язання, інакше економіка США зазнає збитків. Частково такий аргумент має сенс, бо викиди Китаю, Індії та Бразилії швидко ростуть і наздоганяють викиди розвинених країн. Але без допомоги розвинених країн ці країни нічого не зможуть зробити. Викиди на людину в Китаї та Індії в 7-20 разів менші за викиди на людину в Канаді, США та інших розвинених країнах. Сотні мільйонів людей в бідних країнах не мають доступу до елементарних умов життя, як-то електрика та очищена вода і вимагати від них зниження викидів парникових газів несправедливо. 

Саме розвинені країни несуть історичну відповідальність за проблему зміни клімату і накопичення викидів парникових газів в атмосфері. І саме розвинені країни володіють необхідними технологіями та фінансовими можливостями для дій.

Екологічні організації з усіх країн пильно стежать за переговорами та нагороджують країни з найгіршими виступами званням „Викопна потвора дня”. На цих переговорах найбільше премій отримали США, Канада, Японія та Саудівська Аравія. Остання заявила, що внаслідок переходу на альтернативні джерела енергії в інших країнах, Саудівська Аравія втратить ринок збуту нафти, і тому країни повинні компенсувати їй майбутні збитки. 

Українська делегація представлена 28 учасниками з міністерства охорони навколишнього природного середовища, агенції екологічних інвестицій, міністерства закордонних справ, експертів та науковців.

Офіційно в позиції Української делегації йдеться про 20-30% зниження викидів парникових газів від рівня 1990 року до 2020 року. Але так як зараз викидається лише 45% від рівня 1990, то таке зобов’язання означає лише стрімкий ріст викидів. Плануючи лише ріст викидів в своїй країні, Україна закликає Китай, Індію та Бразилію взяти зобов’язання на зниження викидів.

За статистикою Міжнародної Агенції з Енергетики Україна входить в двадцятку найбільших забруднювачів планети парниковими газами та має найбільший в світі потенціал енергозбереження.

Українські екологічні організації звернулися до уряду з вимогою взяти зобов’язання не перевищення викидів парникових газів на рівні 2007 року, тобто 0% збільшення викидів в усі наступні роки до 2020 року.

Нагадаємо, що 10 грудня волонтери з Києво-Могилянської Академії та Національного екологічного центру України проводили акцію під Міністерством навколишнього природного середовища під гаслами «НЕ ДАЙ ПАРНИКОВИМ ГАЗАМ ЗНИЩИТИ НАШЕ МАЙБУТНЄ», «СПРИЯЙ ПРОВЕДЕННЮ КОНСТРУКТИВНИХ МІЖНАРОДНИХ ПЕРЕГОВОРІВ»

За додатковою інформацією звертайтеся до Ірини Ставчук, irina.stavchuk [ at ] necu.org.ua,

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6