У понеділок, 29 листопада 2010, у місті Канкун, Мексика, розпочалися міжнародні переговори ООН зі зміни клімату, які триватимуть до 10 грудня. До Мексики приїхали офіційні делегації зі 190 країн світу, міжнародні та українські екологічні організації, незалежні спостерігачі.
Міжнародні переговори проводяться задля укладання нової пост-Кіотської угоди, яка замінить Кіотський протокол, дія якого закінчується у 2012 році. Але на цих переговорах навряд чи буде укладена нова угода, вважають світові експерти. Від Канкуну чекають лише досягнення домовленостей між країнами з ряду питань. Зокрема, на цих переговорах особливу увагу приділятимуть питанням створення кліматичного фонду для допомоги країнам, що розвиваються, його управління та участь країн у наповненні цього фонду. Також очікується згода з питань землекористування, зниження викидів від вирубки та деградації лісів, вирішення питань адаптації до негативних наслідків зміни клімату. Також очікується обговорення питань щодо створення внутрішніх вуглецевих ринків в різних країнах.
Офіційна позиція України буде представлена Національним агентством екологічних інвестицій. В основних питаннях позиція України залишається незмінною: зниження викидів на 20% від рівня 1990 року до 2020 року, перенесення невикористаних квот з можливістю торгівлі ними в майбутньому, збереження статусу країни з перехідною економікою. Але цього року позиція України містить додаткові пункти щодо ролі землекористування (LULUCF), з’явилась опція щодо 2005 як базового року відліку зниження викидів, загальна позиція щодо звітності та верифікації зниження викидів. У своїй позиції Україна також заявляє, що перебуває на шляху створення внутрішнього вуглецевого ринку з подальшим поєднанням його з міжнародними ринками.
”На даний момент переговорний процес знаходиться майже в глухому куті. Країни продовжують звинувачувати одна одну у відповідальності за зміни клімату, не бажають йти на компроміс та вирішувати проблеми. Україна зацікавлена у прийнятті нової пост-Кіотської угоди, оскільки інакше може залишитися без багатьох переваг: можливості продовжувати проекти спільного впровадження, брати участь в обміні технологіями, бути гравцем на міжнародних переговорах. Тому Україна також повинна йти на компроміс і бути гнучкою у своїй позиції, щоб сприяти укладанню нової угоди”, – говорить координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного центру України Христина Рудницька.
Незалежні спостерігачі від українських екологічних неурядових організацій у Канкуні:
Ірина Ставчук та Христина Рудницька – координатори програми зі зміни клімату Національний екологічний центр України
Андрій Мартинюк – голова Робочої групи зі зміни клімату, директор „Екоклуб. Рівне”
Мар’яна Булгакова – юрисконсульт МБО „Екологія.Право.Людина”, Львів
З представниками екологічних організацій України, які слідкують за переговорами у Канкуні для коментарів можна зв’язатись за київським номером телефону: 044 362 32 18
Також постійно буде оновлюватись інформація через розсилку прес-релізів та через блог українських екологів та журналістів про політику зі зміни клімату:
http://community.livejournal.com/climate_ua/
Інформація у питаннях-відповідях про міжнародні переговори та позицію України:
https://ucn.org.ua/?page_id=460
За більш детальною інформацією звертайтеся:
Христина Рудницька,
Координатор програми зі зміни клімату,
Національний екологічний центр України
krudnytska at necu.org.ua
044 353 78 42