Екологічні аспекти Східного Партнерства ЄС обговорили на саміті у Канкуні

У другій половині 2011 року Польща головуватиме в Євросоюзі. Варшава прагне посилити екологічні проекти в рамках Східного партнерства. Делегації країн партнерства обмінялися ідеями під час саміту у Канкуні.

Наступного року Польща головуватиме в ЄС. Вже нині представники Міністерства навколишнього середовища Польщі розпочинають обговорення з партнерами Євросоюзу в рамках програми Східне партнерство можливих галузей співпраці з екологічних питань. В мексиканському Канкуні під час Конференції ООН зі зміни клімату задля цього зустрілись делегати з Вірменії, Білорусі, України. Як розповіла DW cпостерігач на саміті, представниця робочої групи щодо зміни клімату українських громадських організацій Ірина Ставчук: „Піднімалась тема співпраці в рамках програми Східного партнерства – щодо країн колишнього Радянського союзу і ЄС, щодо питання зміни клімату, а також щодо переговорів у Канкуні, чого очікувати за результатами. А також про те, що Польща наступного року головуватиме в ЄС, щоб можна було враховувати інтереси наших країн, зокрема України“.

Досвід ЄС

За словами Ставчук, Україна запропонувала декілька напрямків, один з них – питання передачі технологій з модернізації промисловості і сектору енергетики. Також запропоновано провести семінари щодо створення національної системи торгівлі викидами: як різним підприємствам надавати дозволи, які для цього є процедури, та як організувати систему моніторингу викидів. Ставчук зауважує: «З усіх питань у ЄС є досвід, адже і з огляду на скорочення викидів парникових газів ЄС попереду – і щодо законодавства, вже існує чимало директив ЄС, і в галузі енергетики, транспорту, сільського й лісового господарства. Такий досвід є дуже корисним для наших країн», – каже Ставчук.

Стасус спостерігачів на саміті у Мексиці має й Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — державна фінансово-кредитна установа ЄС для фінансування розвитку європейських регіонів. Керівник напряму бізнес-проектів з зміни клімату і довкілля Кристофер Ноулс так прокоментував наміри України облаштувати внутрішній вуглецевий ринок: «Перш за все хочу сказати, що один з наших кліматичних фондів, Багатосторонній фонд вуглецевих кредитів (Multilateral Carbon Credit Fund), в рамках якого ми працюємо спільно із Європейським банком реконструкції та розвитку, направлений саме на купівлю вуглецевих одиниць в країнах Східної Європи, в тому числі в Україні. Таким чином, вже нині один з фондів купує вуглецеві одиниці в Україні, що, можна сказати, є першим кроком на шляху України до світового вуглецевого ринку. Україна має великий потенціал генерації вуглецевих одиниць і питання створення власного внутрішнього вуглецевого ринку – це питання вибору країни». Експерт ЄІБ підтверджує, що Україна, має таку можливість, з іншого боку Україна може приєднатися до певного блоку країні і створити спільну систему торгівлі викидами.

«Україна і ЄС можуть спільними зусиллями скоротити викиди парникових газів»

Кристофер Ноулс наголошує: «Це питання майбутнього. Багато хто вважає, що в разі відсутності домовленостей щодо продовження дії Кіотського протоколу, ми матимемо низку національних чи регіональних систем торгівлі по всьому світі, які встановлюватимуть правила торгівлі один з одним. Подібна схема не залежатиме від міжнародних домовленостей, досягнення яких дається так важко». На його думку, можливе об’єднання систем торгівлі вуглецевими одиницями України та Європейського Союзу буде позитивним кроком, який відкриє цікаві нові можливості для української промисловості та для європейських покупців вуглецевих одиниць та посилить економічні зв’язки. «Що більш важливо, це дозволить Україні та Європейському Союзу спільно скоротити викиди парникових газів» – упевнений представник Європейського інвестиційного банку.

Автор: Ольга Веснянка, Київ-Канкун, dw-world.de

Поїздка журналістки здійснена за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6