Нові правила Кіотського протоколу корисні для України

На щорічних переговорах ООН зі зміни клімату в Катарі країни-учасники Кіотського протоколу домовилися про другий період його дії до 2020 року. Україна знаходиться в переліку тих країн, які взяли на себе зобов’язання по скороченню викидів та отримали можливість використовувати гнучкі механізми Кіотського протоколу. Щоб поправка вступила в дію, Україна має її ратифікувати.

Вихідним документом стала поправка до Кіотського протоколу. Вона передбачає, що невикористані дозволи на викиди з першого періоду протоколу будуть перенесені на другий період. Однак, використовувати їх можна буде лише в тому випадку, якщо держава не зможе дотриматися своїх нових зобов’язань по скороченню викидів до 2020 року.

«Україні, з поточною метою скорочення викидів лише на 20% від 1990 року, буде не складно виконати свої міжнародні зобов’язання. Адже по суті така ціль дозволяє навпаки збільшувати викиди в країні у два рази по відношенню до поточного рівня викидів парникових газів», – пояснює Марія Сторчило, координатор кліматичної програми Національного екологічного центру України.

«Участь у другому періоді Кіотського протоколу дасть нашій країні можливість одночасно скорочувати викиди та наближатися до Європейського Союзу. Ми сподіваємося, що її скоро ратифікують, – говорить Андрій Мартинюк, Голова Робочої групи НУО з питань зміни клімату. – Можна очікувати, що з прийняттям поправки, усі нові проекти спільного впровадження будуть призводити до реального скорочення викидів у другому періоді дії Кіотського протоколу».

Експерти підкреслюють, що нова поправка виключає можливість отримувати гроші з «гарячого повітря» [1], як це було у першому періоді Кіотського протоколу. Тому Україна зможе торгувати лише квотами утвореними в результаті здійснення проектів, що дійсно скоротять викиди парникових газів.

«Приємно бачити, що країни домовилися про другий період зобов’язань, і українська офіційна делегація підтримала це рішення. Проте, поточних зобов’язань Кіотського протоколу по скороченню викидів недостатньо, щоб запобігти незворотному потеплінню на 2 градуси. Викиди країн, що братимуть участь у другому періоді не перевищують навіть 15% глобальних викидів», – говорить Марія.

Вже у 2014 році країни змушені будуть збільшити амбітність своїх зобов’язань, аби досягти глобального зменшення викидів на 40% від 1990 року, що необхідно для уникнення незворотних наслідків, про які йдеться у висновках Міжнародної групи експертів з питань зміни клімату.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Марія Сторчило, телефон: 044 3537842
Андрій Мартинюк, телефон: 036 2237024
storchilo at necu.org.ua,
necu.org.ua
climategroup.org.ua

Примітки:

[1] «Гаряче повітря» – дозволи на викиди, які утворилися як результат економічного спаду у 90х роках, а не внаслідок цілеспрямованих заходів зі зниження викидів парникових газів.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6