Україна буде повертати Японії кіотські гроші

ukraine-japanУ 2016 році Україна має підготуватися до поверення Японії коштів, які отримала у 2009-2010 роках від продажу квот на викиди парникових газів в рамках Кіотського протоколу. Про це йдеться в розпорядженні Кабміну.

Експерти Національного екологічного центру України (НЕЦУ), вважають, що Японія застосувала до України санкції та вимагає повернення коштів через неспроможність українських урядів (часів Януковича та Порошенка) ефективно та вчасно виконати міжнародні зобов’язання по реалізації проектів цільових екологічних інвестицій. Також у НЕЦУ заявляють, що кінцеві терміни закінчення контрактів три рази подовжували і уряд Японії довгий час з розумінням ставився до проблем з виконанням проектів.

Голова відділу кліматичної політики НЕЦУ Ірина Ставчук впевнена, що неспроможність ефективно реалізовувати проекти ставить під загрозу отримання майбутньої кліматичної допомоги.

“Теперішньому уряду потрібно якнайшвидше довести до суду розслідування розкрадання коштів Кіотського протоколу за часів Януковича й притягнути до відповідальності чиновників та недобросовісні фірми. Тут йдеться про імідж країни, про нашу здатність дотримуватися міжнародних угод та чесно розпоряджатися коштами, які нам були надані для справді важливих проектів у сфері екології та енергетики”, – говорить Ірина Ставчук.

Також експертка переконана, що Україні необхідно провести детальний аналіз основних законодавчих умов, через які стали можливими зловживання та зволікання. Після цього аналізу потрібно буде внести корективи у відповідні закони і постанови.

“Однією з таких обов’язкових змін у майбутньому має стати звичайна практика публікувати технічну інформацію по усіх проектах за бюджетні кошти, які розглядаються урядом. Це важливо для прозорості та контролю громадськості за впровадженням проектів. Також уряд має запровадити практику публікації технічних та фінансових аудитів реалізації проектів за державні кошти”, – пропонує Ірина Ставчук.

Досі технічні та фінансові звіти про реалізацію проектів за кошти Японії, попри численні звернення від громадськості, не опубліковані.

Експерт НЕЦУ Андрій Желєзний, який займається темою Кіотських грошей ще з 2008 року, говорить, що з понад 500 попередньо затверджених проектів утеплення шкіл, садочків та лікарень, на кінець 2013 року було реально завершено близько 150 і протягом 2014 року ще декілька десятків проектів. За його словами Генеральна прокуратура встановила причетність до розкрадання коштів з бюджету Юрія Іванющенка.

«Попри розслідування Генеральної прокуратури та Головного управління МВС України досі до відповідальності не притягнуто жодної особи, винної у зловживаннях 2012-2014 років, які призвели до порушення умов міжнародних договорів. Нечесні підрядники отримали держзамовлення на сотні мільйонів гривень, але так і не закінчили проекти теплової санації освітніх та лікувальних закладів. Немає сумніву, що саме службові зловживання цілого ланцюжка посадових осіб того часу нанесли багатомільйонні збитки державі. Але прокуратура ці справи не доводить до логічного завершення», -говорить пан Желєзний.

dekiotskigroshiАндрій Желєзний вважає, що депутатам слід утворити Тимчасову слідчу комісію для розслідування порушень, вчинених у 2012-2014 роках, і в судовому порядку здійснити стягнення до державного бюджету компенсації за нанесені збитки.

Нагадаємо, Україна вже не вперше стає центром міжнародних скандалів, пов’язаних з механізмами Кіотського протоколу. Так, минулого року звіт Стокгольмського Інституту викрив, що дві третини проектів спільного впровадження не несли реальних скорочень викидів парникових газів. І, хоча в Європі на цю тему був великий скандал, в Україні ніхто не взявся розслідувати це питання.

У 2009-2010 роках Україна отримала від Японії та Іспанії 470 млн євро на реалізацію екологічно проектів.

За додатковою інформацією звертайтесь:

Ірина Ставчук,
голова відділу кліматичної політики Національного екологічного центру України
Тел.: +38 (044) 362-32-18
is AT necu.org.u

Андрій Желєзний,
експерт Національного екологічного центру України
Тел.: +38 (044) 353-78-41
ferum AT necu.org.ua

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6