Польща заборонила активістам в’їжджати на територію країни під час міжнародних кліматичних переговорів COP24

Члени громадських організацій з України, не змогли перетнути кордон з Польщею для участі у Міжнародних кліматичних переговорах ООН, більш відомих як COP24. Вже сім українців отримали відмову у в’їзді від польських прикордонних служб з приміткою “через загрозу національній безпеці країни”. Це вже не перший випадок, в’їзд також заборонили активістам з Грузії та Киргизстану. Польська заборона продовжує зупиняти представників громадських організацій на кордоні.

Депортаціям передував прийнятий у Польщі спеціальний закон у зв’язку з проведенням міжнародних переговорів ООН зі зміни клімату у місті Катовіце (COP 24). Згідно з ним, заборонені будь-які спонтанні зібрання, а дані про всіх зареєстрованих учасників COP 24 можуть бути використані поліцією без попередньої згоди самих учасників.
Десятки організацій з усього світу вбачають у цьому порушення міжнародних прав та свобод громадян, водночас саме представники громадськості виявляються “під прицілом” даного закону Польщі. Це перший випадок в історії організації кліматичних переговорів за всі 24 роки існування події.

Варто зазначити, що затримані на кордоні українці та їх колеги з Грузії й Киргизстану мали робоче відрядження, не мали порушень в документах для перетину кордону. Активісти повинні були взяти участь у СОР24 як представники громадськості, дехто з них мав спеціальну акредитацію від ООН та посвідчення журналіста. Переважно всі затримані є учасниками громадських екологічних об’єднань України, а також міжнародних кліматичних організацій 350.org та Climate Action Network

Закликаємо польський Уряд зупинити переслідування та затримки мирних активістів та представників громадських організацій на кордоні та у середині країни. У разі затримки поважати права і свободи громадян інших держав, забезпечити дотримання процедур затримки: право на адвоката, оголошення прав у письмовому вигляді мовою затриманого та повага до особистої інформації та речей.

Ось такий коментар вдалося отримати від Голови Української Кліматичної Мережі, який також має робочу поїздку для участі у Переговорах:

«Cьогодні о 18:30 я перетинатиму польський кордон для участі в COP24 і мені страшно. Сьогодні вранці двох українців польські прикордонники затримали прямо в Катовіце і з ними досі немає зв’язку. Вчора 5 людям відмовили у в’їзді і протягом 4 години з ними спілкувалися співробітники польських спец-служб. Офіційна причина: активісти є загрозою національній безпеці Польші. Реальною ж загрозою національній безпеці усіх країн є зміни клімату, спричинені спалюванням викопного палива і, зокрема, вугілля.»

Переконливо вимагаємо Посольство України в Польській Республіці та Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine звернути увагу на ситуацію з затримками українців в Польщі під час офіційного відрядження у Польщу на Міжнародні кліматичні переговори ООН.

Станом на  8 грудня – утримано вже 9 українців, сімом відмовили у в’їзді , а про інших двох немає відомостей до цього моменту. Також затримано представників міжнародних організацій 350.org Eastern Europe, Caucasus and Central Asia з Грузії та Киргизстану.
Додатково, члени делегацій від громадськості по цей момент мають проблеми на Польському кордоні.

ФОТО: кілька українців вже повернулися до України та підтримують своїх колег

“Людей довго утримують в непристосованих приміщеннях, обшукують та допитують. Тоді депортують. Як сталось так, що декларована кліматична справедливість, основні права та свободи людини, гласність і відкритість процесу, які гарантовані законодавством Європейського Союзу та правилами Рамкової Конвенції з питань клімату ООН (UNFCCС) для щорічної Конференції сторін (СОР24), не забезпечені для представників громадянського суспільства з кліматично уразливого регіону?” – коментує Світлана Романко, регіональна координаторка 350.org у регіоні країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (СЄКЦА)

Даною ситуацією стурбовані й інші міжнародні інституції та об’єднання. Слова підтримки 350.org висловили Міжнародна Кліматична Мережа (CAN International), GreenPeace, Альянс глобального правосуддя, Українська Кліматична Мережа, Альянс з питань клімату, Українська Молодіжна Кліматична Асоціація, Екодія  та інші.

“Ми рішуче засуджуємо відмову у в’їзді в Польщу та депортацію колег. З того, що ми розуміємо, причини відмови у в’їзді обумовлені твердженнями про те, що вони є” загрозою національній безпеці”. Це наші співробітники та волонтери – це люди, які прагнуть боротися з кліматичною кризою, та мають право голосу. Команда 350.org працює у всьому світі шляхом мирних кампаній та сприяє сталим локальним рішенням при спільній боротьбі зі зміною клімату “, – наголосила Мей Був, виконавча директорка 350.org

Директор управління “GreenPeace”  у Польщі, Богдан Пеккацький прокоментував ситуацію:
“Як цьогорічні  господарі найважливішого кліматичного саміту, Польща привертає до себе увагу всього світу. Яку гостинність і прийом покажуть поляки?  Чи будуть вони уважні до вимог людей, що вимагають кліматичних дій, і дозволять їхнім голосам бути почутими або просто затримуватимуть активістів через заборону публічних акцій?”

Ірина Ставчук, координаторка Міжнародної Кліматичної Мережі в регіоні країн СЄКЦА заявила:

“Участь представників неурядових організацій у переговорах такого рівня є надзвичайно важливою, адже вони є важелями впливу на тих, хто приймає рішення. Усе це заради того, щоб досягнення мети Паризької угоди щодо утримання глобального потепління на рівні 1,5-2°С стало реальністю. Ми  вважаємо неприйнятним намагання польської влади не допустити мирних активістів на COP24”.

Польща має зупиняти зміну клімату і викиди СО2, а не екологічні організації!

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6