Копенгаген – незалежні екологи проти реабілітації атомної енергії

Демонстрація екологів у Копенгагені проти атомної енергетики

Демонстрація екологів у Копенгагені проти атомної енергетики

Екологи занепокоєні: у майбутній «кліматичній» угоді, яку обговорюють на саміті в Копенгагені, атомну енергетику можуть назвати засобом зменшення викидів парникових газів.

Екологи побоюються, що до проекту майбутньої угоди, яку мають затвердити під час міжнародної конференції ООН у Копенгагені, можуть внести положення про ядерну енергетику як один із засобів зниження викидів парникових газів. Майбутня угода має регулювати зобов’язання і відповідальність держав щодо зменшення викидів парникових газів, а також механізми фінансування проектів з подолання наслідків зміни клімату.

Інвестуйте в енергозберігаючі технології

Про атомну енергетику йшлося й на суботньому мітингу поруч з «Белла-центром», де відбувається міжнародна Конференція ООН з питань клімату. Учасники багатотисячної акції протесту наголошували, що в жодному разі не можна дозволити, аби в майбутній угоді, яка замінить Кіотський протокол, атомна енергетика розглядалась як засіб збереження клімату на Землі.

Виконавчий директор організації «Голос природи» Євген Колішевський, який теж прибув на форум у Копенгагені, припускає, що ті, хто під час саміту лобіює атомну енергетику, сподіваються таким чином скористатися коштами фондів, спрямованих на охорону клімату. Після Чорнобильської аварії в світі переглянули вимоги безпеки під час експлуатації ядерних блоків, а отже зведення таких реакторів стало значно дорожчим. «Це надзвичайно дорого коштує, мова йде про сотні мільйонів доларів. Тому вигідніше вкладати в енергоефективність в промисловому і комунальному секторі, адже там втрата енергії від 40 до 60 відсотків», – прокоментував Колішевський з оглядом на ситуацію в Україні.

АЕС не вирішують питання енергозалежності

Попри сумнівний екологічний ефект від використання атомної енергії, на думку Колішевського, у випадку України будівництво нових ядерних енергоблоків не вирішує й питання енерегозалежності. Експерт звернув увагу на ще один важливий момент. «Ми не можемо виготовляти паливо для атомних станцій і потім його утилізувати», – каже Колішевський. Найважливіше, продовжив еколог, що ані в Україні, ані в світі не існує технології, як радіоактивні відходи атомної промисловості перетворити на безпечні. Яскравим прикладом еколог називає Дніпродзержинськ, де більше 40 мільйонів кубометрів відходів уранового виробництва зберігають у небезпечних умовах.

Директор «Голосу природи» був координатором інформаційного туру містами України «Клімат змінюється. Час діяти» й під час поїздок спілкувався з українцями, які мешкають неподалік АЕС у Рівному, у Хмельницькому, у Нікополі. За його словами, люди, з якими вдалося зустрітися, говорили, що не хочуть будівництва нових ядерних блоків поруч, оскільки почуваються в небезпеці, не мають впевненості, що держава зможе ліквідувати можливу аварію чи допомогти у такому разі населенню.

Тим часом у Копенгагені настає важливий для переговорів щодо зміни клімату тиждень, коли рішення мають ухвалювати власне державні й урядові лідери. Нині зареєстровано вже 45 тисяч учасників міжнародного саміту, хоча фізично «Белла-центр» може вмістити лише 15 тисяч.

Ольга Веснянка, Німецька хвиля

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6