УКМ підтримала Free Svydovets: відкритий лист

Українська кліматична мережа підтримала ініціативу Free Svydovets – екологічного руху, який  уже 4 роки захищає гірський  масив  Свидовець від урбанізації – та підписала лист до міжнародного Олімпійського комітету.

Аналізуючи новини про потенційне проведення зимових олімпійських ігор в Україні та розбудову відповідної інфраструктури на Свидовці, громадські активісти звернулися у відкритому листі до Міжнародного олімпійського комітету з проханням не підтримувати таку антиприродну ініціативу.

У листі зазначається, що масштабні будівельні проекти, заплановані в даний час в Українських Карпатах, можуть безповоротно пошкодити одну з останніх справді видатних диких областей Європи включно зонами, що охороняються ЮНЕСКО як всесвітня спадщина.

«Плановані мега курорти на масивах Свидовець та Боржава не спираються на існуючі інфраструктуру та громади. Натомість, їх планують побудувати серед в основному незайманих ландшафтів у крихкій гірській екосистемі. Десятки зникаючих видів рослин і тварин мешкають на цих територіях видатного біорізноманіття, включаючи велику кількість ендемічних видів. Уже сьогодні забезпечення достатньої кількості води є питанням, яке викликає велику стурбованість у регіоні. Справедливе та збалансоване управління водними ресурсами може бути причиною значного конфлікту з місцевими громадами зважаючи на значне очікувано споживання води курортними комплексами», – зазначено в листі обгрунтування неможливості побудови нового курорту на Свидовці.

Активісти нагадують Міжнародному олімпійському комітету про його глобальну відповідальність за навколишнє середовище, зокрема в контексті Конвенції ООН про біологічне різноманіття. Та просять МОК підтримати глобальну боротьбу з корупцією у контексті Конвенції ООН проти корупції та працювати заради сталого розвитку та захисту довкілля, що передбачено Олімпійською хартією.

Переглянути>>лист Свидовець

Нагадаємо, що 4 роки тривали судові справи щодо законності забудови Свидовця. У першій інстанції юристи-екологи, активісти Free Svydovets та місцеві жителі отримали рішення суду на користь збереження Свидовця, але рішенням апеляційної інстанції Свидовець відданий на поталу забудовників. І врешті касаційний суд повернув справу назад.

Про цінність Свидовця розповідає завідуюча лабораторією прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України Світлана Краковська:

«Високогірні Карпати і Свидовець у великій мірі критичні з точки зору формування водних ресурсів для регіонів, які розташовані далеко від них, але користуються водою з річок, які починаються саме там… Тож збільшення антропогенного навантаження на екосистему матиме наслідком не тільки руйнування одного з останніх осередків дикої природи в центрі Європи, але й збільшення дефіциту води, наприклад, в Угорщині чи в Одеській області».

Дізнатись більше про рух Free Svydovets можна на їх сторінці.

 

 

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6