Звіт ООН: торгівля квотами може закінчитися за кілька років

Гнучкі механізми зниження викидів парникових газів, зокрема, система торгівлі квотами та проекти спільного впровадження, які використовуються в Україні, за кілька років можуть зупинитися через те, що країни-учасниці Кіотського протоколу не можуть домовитися про новий протокол на заміну Кіотському.

Про такий висновок експертів йдеться у звіті секретаріату Рамкової конвенції ООН зі змін клімату (UNFCCC), що опублікований 20 червня 2010.

У звіті секретаріату розглянуті можливі наслідки періоду з 2012 року, коли завершиться дія Кіотського протоколу, а новий так і не вступить в силу. Якщо до цього часу країнам не вдасться погодити і ратифікувати новий протокол, то на деякий час усі механізми діючого протоколу можуть зупинитися.

У зв’язку із цим, у звіті пропонується подовжити дію теперішнього протоколу на 2013-2014 роки. Такі дії, на думку експертів, дозволять не відмовлятися від гнучких механізмів.

«Навіть якщо зміни до Кіотського протоколу будуть прийняті на шостій сесії Конференції країн-учасниць, на набрання чинності залишиться менше двох років. Ратифікація змін країнами, швидше за все, потребуватиме їх представлення національним законодавчим органам, що займе значний проміжок часу. Саме тому потрібно подовжити позиції теперішнього протоколу», – йдеться у звіті секретаріату.

«Україна повинна сприяти формуванню нової угоди або продовженню дії Кіотського протоколу, оскільки механізми надають фінансову та технологічну підтримку для модернізації промисловості. Але чинна позиція України полягає у отриманні якомога більшої кількості квот для торгівлі і тому навпаки гальмує міжнародний процес», – говорить координатор зі зміни клімату Національного екологічного центру України Ірина Ставчук.

Рамкова конвенція ООН зі зміни клімату була підписана 180 країнами світу і вступила в силу 21 березня 1994 року. Цей документ не містить кількісних зобов’язань по скороченню викидів парникових газів. Ці параметри містяться у Кіотському протоколі, який набрав чинності у 2005 році. Термін його дії спливає у 2012 році, але поки що нової угоди по клімату досягти не вдалося.

Країни-учасниці Кіотського протоколу у червні 2010 року звернулися в секретаріат UNFCCC із пропозицією розглянути, як юридично можливо уникнути паузи між двома угодами, яка виникне, якщо процес переговорів буде незадовільним.

Попередня конференція країн-учасниць конвенції у Копенгагені у грудні 2009 року була невдалою і завершилася лише політичною декларацію, зокрема, через небажання розвинених країн брати на себе необхідні зобов’язання по скороченню викидів. Опір чинила також і Україна, яка не планує скорочувати реальні викиди парникових газів.

Зараз для порівняння кількості зниження парникових газів використовують 1990 рік. У цей рік Україна виробляла багато парникових газів, але після розвалу Радянського союзу деякі підприємства модернізували виробництво, деякі просто зупинилися, і Україна стала виробляти менше газів, фактично нічого не роблячи для зменшення їх кількості.

У новому протоколі, що має прийти на зміну Кіотському, рік відліку може бути змінений на 2005 (коли в Україні стабілізувався викид газів). Тоді Україні доведеться дійсно скорочувати викиди газів, щоб відповідати вимогам протоколу.

Найближча сессія переговорів пройде 2-6 серпня у Бонні, Німеччина, де буде розглянуто пропозиції ООН. Черговий саміт пройде у кінці 2010 року у Канкуні.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6