Стриманий оптимізм після кліматичного саміту в Канкуні

У результатах світової конференції ООН з питань захисту клімату всі країни розгледіли успіх. Водночас погляд уже спрямовано на кліматичний саміт 2011 року й на проблеми, які залишаються нерозв’язаними.

Фіналу саміту в мексиканському місті Канкун не бракувало драматизму. Врешті-решт понад 190 країн світу погодилися з компромісом у боротьбі проти глобального потепління. Заключне комюніке конференції, яка завершилася в суботу, надихає надією, прокоментували представники міжнародної екологічної організації Greenpeace. Захисники природи сподіваються, що тепер світ зробив більш-менш реальний крок у напрямку договору, який має замінити Кіотський протокол.

«Уперше світова спільнота офіційно визнала необхідність не допустити потепління більше, ніж на два градуси, – зауважив німецький міністр охорони довкілля Норберт Реттґен. – Ми маємо конкретні рішення щодо захисту лісів, щодо міжнародного обміну технологіями й довгострокового фінансування. Тому це, на мою думку, справді важливий крок для відродження міжнародного процесу захисту клімату».

Початок «нової ери»

Міністр закордонних справ Мексики Патрісія Еспіноза, яка головувала на саміті, розгледіла в його результатах взагалі початок «нової ери міжнародної співпраці проти зміни клімату». Такій одностайності в підтримці мети, спрямованій на недопущення потепління більш як на два градуси, передували, як завжди, палкі дискусії. Врешті-решт заключний документ підтримали також такі країни, як Китай і Сполучені Штати.

Лише Болівія до останнього противилася ухваленню документу. Аби не допустити провалу форуму, Еспінозі нічого іншого не залишалося, як заявити, що скарги й аргументи цієї країни будуть підшиті до справи, й оголосити про ухвалення заключного комюніке.

Дія Кіотського протоколу, в якому розвинуті країни зобов’язуються скоротити викиди СО2 в атмосферу, витікає наприкінці 2012 року. На переговорах про новий договір зіштовхнулися інтереси традиційних індустріальних держав і країн, які нині переживають бурхливий розвиток. На думку таких країн, як Японія, Росія або Канада, держави, що розвиваються, теж мають зобов’язатися зменшити обсяги викидів в атмосферу вуглекислого газу.

Заклики до прискорення темпів

Попри успіхи кліматичного саміту в Канкуні, міжнародні гуманітарні й екологічні організації закликають міжнародну спільноту прискорити темпи в питаннях захисту клімату. Приємно, що ухвалено робочу програму для розроблення інструментів запобігання катастрофам і подолання наслідків змін клімату, однак не зрозуміло, коли такі інструменти мають запрацювати, критикує, зокрема, директор євангельської гуманітарної організації «Хліб для світу».

Володимир Медяний / Христина Ніколайчук / dpa / rtr, dw-world.de

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6