ООН прийняла попереднє рішення призупинити торгівлю квотами в Україні

ООН прийняла попереднє рішення призупинити механізми міжнародної торгівлі квотами та реалізації проектів спільного впровадження в Україні. Про це повідомив Комітет виконання зобов’язань Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. Також Комітет попередньо визнав, що Національний кадастр антропогенних викидів України не відповідає міжнародним вимогам. Остаточне рішення буде прийнято в жовтні.

Якщо у жовтні Комітет прийме остаточне рішення, що український кадастр не відповідає міжнародним вимогам, тоді серед можливих варіантів розвитку подій буде зупинення українського реєстру, що унеможливлює дію гнучких механізмів Кіотського протоколу: торгівлі квотами та проектів спільного впровадження.

Причиною такого рішення Комітету виконання зобов’язань став звіт експертів ООН, які перевіряли національний кадастр за 2008 рік. У звіті були представлені основні зауваження до українського кадастру: недостатня прозорість системи врахування викидів парникових газів, прогалини щодо врахування викидів у сфері лісового господарства та землекористування, відсутність енергетичного балансу України. По ряду джерел викидів були відсутні або названі конфіденційними деякі дані. Експерти ООН вважають, що національна система врахування викидів та поглинання парникових газів не є достатньо прозорою, послідовною, повною та точною, як цього вимагають міжнародні правила.

«Проблема з українським кадастром – це верхівка айсберга. Вона виникла через відсутність системи збору та перевірки даних по викидах по всіх секторах економіки. Дані про викиди записуються на основі статистичних даних, ніхто не перевіряє, чи відповідають дані фактичним викидам. Наприклад, експерти ООН зауважили, що по 17 промисловим процесам дані по викидам або відсутні, або конфіденційні. Причому кількість конфіденційних даних зросла з минулого кадастру. Це ще більше погіршує врахування викидів парникових газів», – коментує Христина Рудницька, координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного центру України.

Нагадаємо, Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ООН зі зміни клімату та Кіотський протокол до неї, має можливість використовувати гнучкі механізми Кіотського протоколу. Але для того, щоб мати можливість торгувати квотами чи виконувати проекти зі скорочення викидів, наша держава, як і інші, повинна надавати прозорі дані щодо викидів парникових газів та їх абсорбції.

Офіційне рішення ООН:
http://unfccc.int/files/kyoto_protocol/compliance/questions_of_implementation/application/pdf/cc-2001-2-6_ukr_eb_preliminary_finding.pdf

За більш детальною інформацією звертайтеся:

Христина Рудницька
Координатор програми зі зміни клімату
Національний екологічний центр України
+38 044 353 78 42
krudnytska at necu.org.ua

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6