Нове дослідження показує, як «гаряче» повітря може звести нанівець зобов’язання щодо боротьби зі зміною клімату

Країнам світу залишається менше шести місяців, щоб закрити велетенську «діру», що загрожує ефективності нового кліматичного режиму. Як показують результати нового рецензованого дослідження, необхідно вирішити питання торгівлі надлишковими квотами за Кіотським протоколом, інакше кліматичні зобов’язання на період до 2020 року можуть бути зведені нанівець.

Одиниці встановленої кількості (ОВК) – це квоти на викиди в рамках Кіотського протоколу. Одна ОВК дозволяє країні викинути 1 тонну CO2. Згідно із правилами Кіотського протоколу країнам дозволяється перенести невикористані квоти на викиди на наступний період дії зобов’язань. Ряд країн, таких як Росія, Україна і Польща, мають дуже велику кількість надлишкових ОВК. До кінця 2012 року майже 13 млрд. надлишкових ОВК може бути перенесено на наступний період дії зобов’язань. Це майже в три рази перевищує щорічний обсяг викидів в Європейському Союзі або більш ніж удвічі – в Сполучених Штатах. Крім того, перенесення заліків із Механізму чистого розвитку (МЧР) і Спільного впровадження (СВ) може ще більше послабити і без того мізерні зобов’язання до 2020 року аж до 6%.

Нове рецензоване дослідження, опубліковане в Climatic Change показує, що якщо на перенесення надлишкових квот не будуть накладені обмеження, поточні зобов’язання щодо скорочення викидів у розвинених країнах не призведуть до жодних додаткових скорочень викидів. Іншими словами, слабкі зобов’язання разом з надлишковими квотами дозволять країнам утримувати рівень викидів до 2020 року на рівні, що передбачається сценарієм звичайного розвитку економіки (business-as-usual). Така ситуація збережеться навіть якщо найбільшу кількість надлишкових квот, тих, що належать Росії, буде виключено.

«Це неприйнятно, що мине ще вісім важливих років без будь-яких нових міжнародних кліматичних зобов’язань з боку багатих країн», – коментує Аня Колмус (Anja Kollmuss) з організації CDM Watch. «Така відсутність зобов’язань, з високою імовірністю, виключить можливість досягнення амбітної угоди щодо скорочення глобальних викидів і, отже, знищить можливість уникнути небезпечних кліматичних змін».

У новому аналітичному огляді, що підготовлено CDM Watch і «Центром політики чистого повітря» (Center for Clean Air Policy) розглядається проблема торгівлі надлишковими квотами та викладено можливі рішення. У цьому документі пояснюється, що проблему необхідно вирішити до кінця 2012 року, коли закінчиться перший період дії зобов’язань за Кіотським протоколом, в іншому випадку діюче правило, що дозволяє повне перенесення квот, буде застосовуватися за замовчуванням. У тематичному огляді показано, що підходи до вирішення цього питання однозначно існують.

На міжнародних переговорах з питань зміни клімату, Альянс Малих Острівних Держав та Африканська Група представили перспективні пропозиції. Спільна пропозиція, підтримана країнами G-77, покликана чинити тиск на інші країни, щоб ті почали діяти.

ЄС, зокрема, необхідно взяти на себе відповідальність. У ЄС суперечлива позиція щодо проблеми надлишкових квот: з одного боку, Європейський Союз дуже голосно закликав до цілеспрямованих дій щодо попередження наслідків зміни клімату. З іншого ж боку, на переговорах в рамках РКЗК ООН ЄС мовчав через внутрішні розбіжності між державами-членами ЄС про шляхи вирішення проблеми надлишкових квот.

«Проблема надлишкових квот загрожує життєздатності та ефективності режимів міжнародної кліматичної політики.», – каже Томас Уайнс (Tomas Wyns), директор CCAP-Європа. «ЄС знаходиться в унікальному становищі, оскільки може вирішити проблему як із своєю внутрішньою Схемою торгівлі викидами так і з надлишковими квотами за Кіотським протоколом водночас за рахунок підвищення цільових показників скорочення викидів на період до 2020 року».

Вивчити підготовлений аналіз щодо наявного надлишку квот на викиди згідно Кіотського протоколу можна за посиланням:
Прихована загроза: обіг невикористаних квот на викиди згідно Кіотського протоколу

Нагадаємо, Україна володіє найбільшим, після Росії, запасом невикористаних квот на викиди парникових газів згідно Кіотського протоколу. Коаліція неурядових українських організацій з питань зміни клімату закликають урядовців добровільно відмовитись від повного перенесення невикористаних одиниць встановленої кількості з першого періоду дії зобов’язань Кіотського протоколу на наступні періоди. Таким чином Україна зробить конструктивний внесок у прогрес ходу міжнародних переговорах з питань зміни клімату та сприятиме формуванню позитивного іміджу держави на міжнародній арені.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6