Київ, 10 квітня 2009, – Завершився черговий раунд переговорів ООН з проблеми зміни клімату. Протягом майже двох тижнів в Боні представники 175 країн вели переговори щодо технічних аспектів того, як зупинити глобальні зміни клімату. Метою переговорів була підготовка наступної міжнародної угоди, що вступить в силу після Кіотського протоколу в 2013 році.
Варто відмітити позитивну зміну загальної атмосфери переговорів, яка панувала на дружніх неформальних обговореннях у порівнянні з попередньою зустріччю у Познані. Проте, оптимістичного настрою виявилося недостатньо і два тижні минули без очікуваного прогресу в формальних обговореннях та помітних результатів переговорів.
Головною перепоною на переговорах стало прийняття рішення щодо загального обсягу скорочення викидів парникових газів для індустріально розвинених країн на період до 2020 та до 2050 років. За висновками вчених, щоб попередити катастрофічні для планети наслідки, до 2020 року індустріально розвинені країни повинні скоротити викиди на 25-40% від рівня 1990 року. Але північні країни, відповідальні за більшу частину забруднення, що спричинює глобальні зміни клімату, так і не запропонували конкретних цілей обмежити викиди.
Позитивно можна відмітити активну участь нової американської делегації. США заявили про свою тверду рішучість підписати цього року нову угоду в Копенгагені. Вони також висловили намір до 2020 року знизити викиди парникових газів до 15% від поточного рівня, а до 2050 року – знизити до 80%. Але фактично ця мета означає, що в 2020 році США дійде рівня викидів 1990року – що дуже мало в порівнянні з необхідними скороченнями викидів на 25-40% від 1990 року.
ЄС ще минолого року пообіцяли скоротити викиди на 20% незалежно від того, чи буде прийнята нова угода, та на 30% в разі її підписання.
Залишилась велика прірва між тим, про що говорять, і тим, що необхідно робити, щоб запобігти катастрофічним змінам клімату. Безрезультатність теперішніх переговорів накладає ще більшу відповідальність на переговори, що відбудуться вже у червні в Боні. Чи буде прогрес, залежить від рішучості лідерів таких сил, як ЄС, США, Китай та інших.
Український уряд ще в Познані заявив про свою готовність взяти зобов’язаня до 2020 року скоротити викиди на 20% від рівня 1990 року.
Екологи впевнені, що така мета замала, оскільки викиди України вже зараз впали на 55% від рівня 1990 року. Відповідно, урядова позиція передбачає ріст викидів на 70% від сьогоднішнього рівня. За дослідженням ЄС щодо розподілу зобов’язань серед індустріально розвинених країн, Україна повинна брати зобов’язання скоротити викиди на 10% від сьогоднішнього рівня або на 60% від рівня 1990 року. Така оцінка проведена на основі індикаторів ВВП, технічного потенціалу скоротити викиди, динаміки росту населення та історичної відповідальності.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Ірина Ставчук, національний координатор з питань зміни клімату
+38(044)353-78-41
email: irina.stavchuk at necu.org.ua
Національний екологічний центр України www.necu.org.ua, www.climategroup.org.ua