Екологічні активісти оцінять вразливість міст від зміни клімату

training003Міське населення дедалі частіше потерпає від різких погодних змін та негативного впливу таких кліматичних факторів, як хвилі тепла, шквал, крупний град, смерч, буря, хуртовина, сильний туман та ін. За довгостроковими прогностичними моделями метеорологів такі погодні прояви невдовзі стануть нормою і вже зараз потрібно вживати заходи з адаптації аби попередити найбільш небезпечні наслідки. До чого саме потрібно бути готовим міським жителям, адже кожен регіон України має свої географічні особливості?

Аби знайти відповідь на це запитання, 13 червня екологічні активісти з шести куточків України (Дніпродзежинськ, Львів, Одеса, Ужгород, Хмельницький, смт Добротвір) приїхали до Києва, щоб навчитися оцінювати наслідки зміни клімату для своїх міст. Та, попередньо, учасники дослідити заходи з адаптації до зміни клімату, які вже запроваджені в їхніх містах-побратимах. Виявилося, що кожне місто має по кілька міст-побратимів, а для Одеси ця цифра сягає 23. А у активістів з смт Добротвір (Львівська область) виникла ідея «побрататися» з містом Добропілля (Донецька область) й не лише через спорідненість імен, а й через готовність спільно діяти задля збереження довкілля. Як виявилося, з розповідей доповідачів, особливо активно заходи адаптації до зміни клімату впроваджуються в європейських містах, що є побратимими українським. Так, місто-побратим Львова – Фрайбург (Німеччина) має унікальний будинок (архітектор Рольф Діш), який був збудований в 1994 році і отримав назву Heliotrop, що в перекладі з грецької «той, що повертається до сонця». Heliotrop є циліндричною конструкцією, повністю виконаною з дерева та скла. Споруда здатна повертатися на 180 градусів, регулюючи таким чином інсоляційний та тепловий режими.

Під час тренінгу к.г.н. Ольга Шевченко, автор методики «Оцінка вразливості до зміни клімату», пояснила особливості використання семи груп індикаторів вразливості міст до кліматичної зміни. А учасники зустрічі спробували оцінити вразливість свого міста до кожного індикаторів за шкалою: не актуально, актуально, дуже актуально. Лідером по вразливості стала Одеса, найбільш небезпечним кліматичним фактором для якої виявився тепловий стрес – 21 бал (якщо група індикаторів набирає менше 8 балів, то заходи з адаптації не потребують розробки).

training002

Для повномасштабної оцінки вразливості міста і розробки заходів адаптації до найбільш небезпечних кліматичних факторів потрібно долучати фахівців багатьох екологічних департаментів: обласного гідрометцентру, служби охорони здоров’я та санепідемстанції, територіальних підрозділів держслужби надзвичайних ситуацій, фахівців водного господарства, енергетиків, архітекторів, біологів, транспортників, тощо. Активісти Дніпродзержинська, Львова, Одеси, Ужгорода, Хмельницького, Добротвора запланували співпрацю з представниками державних служб та департаментів з метою оцінки та визначення заходів адаптації свого міста з подальшим впровадженням.

training001

Тренінг «Розробка комунікаційної стратегії НУО з адаптації до зміни клімату» відбувся 13 червня 2014 року, в Києві, в межах проекту «Кліматичний форум Східного Партнерства»:

Кліматичний форум східного партнерства

за підтримки:
necuImage3

За додатковою інформацією звертайтеся до Ольги Власюк (координатор кліматичної мережі з адаптації до зміни клімату): Olga.Vl@necu.org.ua

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6