Підсумки використання коштів за схемою «зелених» інвестицій Кіотського протоколу у 2014 році

dekiotskigroshi_titleЯк нам стало відомо, на кінець 2014 року на спеціальних рахунках залишок коштів від продажу квот на викиди парникових газів Японії та Іспанії згідно Кіотського протоколу становив 75,4 млн. євро. На рахунках Держказначейства у листопаді 2014 року додатково обліковувались 1 341 425 058 грн. Принагідно хочемо повідомити, що спецрахунки знаходяться в ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України».

За 2014 рік державою з бюджету профінансовано модернізацію вагонів Київського метрополітену та завершення проекту заміни автомобілей МВС новими гібридними Toyota Prius кількістю 1200 одиниць, а також дослідження бюджетної установи «Національний Центр обліку парникових газів» вартістю більше 1 млн. грн.

За рішенням Уряду з березня видатки ДП Держекоінвест на заходи з термомодернізації будівель бюджетної сфери за сумнівними тендерами були призупинені з метою попередити подальше розкрадання бюджетних коштів за корупційними схемами.

Як нам відомо, лише близько 150 об’єктів соціального призначення передано балансоутримувачу як такі, де роботи термомодернізації були завершені. Для решти об’єктів – більше 500, відібраних ще з 2012 та 2013 років, роботи не завершені й досі. Вкотре варто звернути увагу, що якість відповідних проектів у всіх регіонах України вкрай низька.

Затверджений план впровадження проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій у 2014 році так і не було виконано. Натомість, підрядні компанії ТОВ “Інтертехенерго”, ТОВ “Союз 2007”, ТОВ “Спектрум”, ТОВ “Еліос Стратегія”, ТОВ “Антіс Трейд”, ТОВ “Карпатибудінвест” і т.д., які відповідальні за виконання багатомільйонних тендерних зобов’язань з утеплення будівель соціального призначення та пов’язані з Юрієм Іванющенко, в судовому порядку намагались отримати кошти, ніби заборговані їм державою. Як не дивно, компанії почали вигравати суди й відсуджували гроші, проте ситуація почала змінюватись в судах другою інстанції: так званим “підрядникам” у їх клопотаннях нарешті відмовив апеляційний суд.
Із 2015 року з подання ДП Держекоінвест та за участі Хмельницької прокуратури в суді знаходиться справа № 910/14256/14 про стягнення з недобросовісних підрядних компаній ТОВ “Антіс Трейд” та ТОВ «Інтертехенерго» 424 308 грн за нанесені збитки. Для справедливого винесення судових рішень обласні прокуратури, Генеральна прокуратура, МВС та Міністерство екології та природних ресурсів можуть сприяти розгляду справи та надавати повну інформацію щодо стану виконання проектів за схемою зелених інвестицій. До речі, “їхні” проекти знаходяться по всій Україні.

dekiotskigroshi

Нагадуємо, що громадські активісти проводять кампанію з моніторингу виконання проектів термомодернізації будівель за кошти отримані від продажу квот згідно Кіотського протоколу та запрошують всіх бажаючих допомогти зібрати інформацію зі всіх регіонів України. Для допомоги бажаючим створено веб-сайт www.470mln.org.ua, де можна віднайти перелік всіх запланованих проектів з їх адресами.

Як зазначалось в інтернет-виданнях, швейцарські рахунки Юрія Іванющенка заблоковано, а його самого оголошено до міжнародного розшуку як підозрюваного у розкраданні держмайна, зокрема через корупційні схеми вимивання коштів «зелених» інвестицій.

Автор: Андрій Железний,
Національний екологічний центр України

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6