Дайджест новин Української Кліматичної Мережі за квітень 2018

Українська Кліматична Мережа представляє свій щомісячний дайджест новин клімату, який містить:

– важливі новини національної політики 

– новини від УКМ: коментарі, позиції, заяви та пропозиції партнерства

– новини квітня та анонси травня організацій-членів УКМ

– можливості від УКМ

Національні новини

  • 4 квітня народні депутати України, члени Комітету ВРУ з питань ПЕК схвалили та рекомендували Парламенту прийняти у першому читанні за основу підготовлений Держенергоефективності законопроект щодо розвитку ринку рідких біопалив в Україні. Розробка відповідного законопроекту також пов’язана із виконанням Україною зобов’язань перед ЄС щодо імплементації 28-ої Директиви. Так, Україна має досягти 10% частки енергії, отриманої з відновлюваних джерел, у транспортному секторі у 2020 році. Законопроектом передбачається встановлення обов’язкової частки біокомпонентів у загальному обсязі продажу моторного палива, а також вимоги щодо його відповідності критеріям сталості. Детальніше: 
  • На виконання імплементації закону «Про енергетичну ефективність будівель», Уряд затвердив перелік будівель, які не підлягають обов’язковій сертифікації енергоефективності. Це будівлі промислового і сільськогосподарського призначення, об’єкти енергетики, транспорту, зв’язку та оборони, складські приміщення. Варто зауважити, що за бажанням власника зазначених об’єктів, він може отримати відповідний сертифікат і здійснювати заходи з енергоефективності. Прийняття Постанови спрямоване на виконання Україною Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом в частині імплементації 31 Директиви ЄС щодо енергетичної ефективності будівель.

  • Верховна Рада ухвалила, а Президент підписав Закон від 20.03.2018 N

2354-VIII “Про стратегічну екологічну оцінку”. Цей Закон регулює відносини у сфері оцінки наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, виконання документів державного планування та поширюється на документи державного планування, які стосуються сільського господарства, лісового господарства, рибного господарства, енергетики, промисловості, транспорту, поводження з відходами, використання водних ресурсів, охорони довкілля, телекомунікацій, туризму, містобудування або землеустрою (схеми) та виконання яких передбачатиме реалізацію видів діяльності, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля, або які вимагають оцінки, зважаючи на ймовірні наслідки для територій та об’єктів природно-заповідного фонду та екологічної мережі, крім тих, що стосуються створення або розширення територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Метою стратегічної екологічної оцінки є сприяння сталому розвитку шляхом забезпечення охорони довкілля, безпеки життєдіяльності населення та охорони його здоров’я, інтегрування екологічних вимог під час розроблення та затвердження документів державного планування.

Текст закону

  • За I квартал 2018 р. введено в експлуатацію 159,4 МВт потужностей об’єктів, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел за «зеленим» тарифом:

– майже 100 МВт сонячних електростанцій;

– 47 МВт вітроелектростанцій;

– 6,2 МВт електростанцій на біогазі;

– 5,1 МВт електростанцій на біомасі;

– 1,5 МВт малих ГЕС.

Більше інформації тут

  • Німеччина готова надати додатково 10 млн євро на проекти Фонду енергоефективності та 4 млн євро на навчання енергоаудиторів. Детальніше…

  • Держенергоефективності та Міністерство економіки та енергетики Німеччини розглядають шляхи розвитку «чистої» енергетики в Україні за допомогою інструментарію Twinning. Детальніше

  • 21 квітня у Вашингтоні Європейський Союз, Міжнародна фінансова корпорація (IFC, входить до групи Світового банку) та Уряд Німеччини підписали Угоду про створення мультидонорського фонду для співфінансування українського Фонду енергоефективності. Подробиці тут

  • 25 квітня Уряд підтримав, розроблену у 2017 році Мінприроди, стратегію екологічної політики України до 2030 року. Далі Законопроект має бути направлений до Верховної Ради України. Документ включає впровадження вже прийнятої стратегії кліматичної політики. Спільнота УКМ вважає цей документ не доопрацьованим, та таким, що не ставить амбітних цілей по скороченню викидів парникових газів в країні. Центром екологічних ініціатив “Екодія” вже направлено коментарі до Міністерства, щодо внесення поправок та доповнень до проекту стратегії. Частина з ним буди прийняті, але, не менш суттєві, нажаль, відхилено. На сьогодні, УКМ готує додаткову позицію від своїх членів щодо якості та перспективності підготовленої екологічної стратегії. Рада УКМ запрошує експертів та членів організацій долучитися до формування позиції: climngoukr@googlegroups.com

  • Кабмін постановою від 11.04.2018 № 298 утворив Координаційну раду з питань проведення реформ у паливно-енергетичному комплексі та затвердив Положенняпро неї.

Новини УКМ

Більше про захід та основні висновки читайте у матеріалі Екотауну

Новини членів УКМ

WWF в Україні

  • Презентували звіт дослідження WWF, що опубліковано в міжнародному журналі Climatic Change. У ньому йдеться про те, що навіть за умови досягнення цілі Паризької угоди найбагатші природні регіони, такі як Амазонка і Галапагос, можуть втратити до 25 відсотків видів флори та фауни. Стаття увійшла в ТОП- 5 журналу. Більше про дослідження на сайті
  • Готуються до серії тренінгів “Лісової Варти”. В кінці квітня – травні планується чергова серія тренінгів по виявленню порушень на вирубках лісу; в першу чергу тренінги орієнтовані на мешканців Закарпатської, Львівської та Чернівецької областей, але за умови наявності вільних місць і великого бажання можлива також участь представників інших регіонів. Про дати та умови участі у події:
    https://www.facebook.com/events/768341286688819/
  • Поділилися корисним матеріалом про захист першоцвітів та їх види. У статті Explorer Life координаторка напряму “екологічна освіта” – Тетяна Карпюк розповідає про правову базу захисту червонокнижних рослин та основні дії при виявлені порушень. Радимо до використання та поширення: Як захистити першоцвіти

Голос Природи” – м. Кам’янське

  • Ініціювали публічну дискусію на тему рішення міської ради про відмову від централізованого опалення в місті. У заході взяли участь профільні фахівці, депутати міської ради, відповідальні чиновники, представники громадських організацій. Публічна дискусія мала на меті оцінити економічні та соціальні наслідки децентралізації системи опалення в центральній частині міста Кам’янське.
  • Провели тиждень інформування шкільної молоді про причини природних катаклізмів і умови адаптації міста до кліматичних змін.

Асоціація велосипедистів Києва – м. Київ

  • Запустили кампанію на підтримку якісної велоінфраструктури у Києві #будуй_велодоріжку. Підтримати кампанію можна на її офіційній сторінці:bikeroute.avk.org.ua
  • Святкують перемогу – в Україні оновили ДБН, які адвокатувала АВК. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затвердило чотири державні будівельні норми (ДБН), зокрема «Вулиці та дороги населених пунктів» В.2.3-5-2018.

Екоклуб м. Рівне

  • Провели вебінар для енергоменеджерів, держслужбовців та представників ОТГ на тему включення критеріїв енергоефективності до публічних закупівель.Запис вебінару можна переглянути тут.
  • Звертають увагу громадян на правомірність обрізання дерев навесні, адже із приходом тепла в українських містах розпочали обрізати, а фактично – кронувати дерева. Команда підготувала спільне звернення до міського голови Рівного та управління ЖКГ щодо неправильної обрізки дерев у Рівному. Звернення та деталі.
  • Розробили корисну листівку про шкоду від спалювання сухої трави. У листівці йдеться про вплив такого виду господарювання на людей та природу. Деталі…
    Екоклубівці готові поділитися листівками для поширення у містах/селах. Для цього зверніться за телефоном 067 363 40 97.

ГО ФОРЗА м. Ужгород

  • Навчили лісників основам сільського туризму. Провели навчання для лісівників Воловецького району.Семінар був присвячений в першу чергу питанням організації власної садиби сільського туризму, зокрема роз‘ясненню термінів, питанням правового забезпечення роботи, визначенню цільових груп туристів та їх потреб.

Екологія. Право.Людина” – Київ та Львів

Де? м. Львів, Євроготель (вулиця Тершаковців, 6А)
Коли? 15-16 травня. Початок заходу о 09:30.
Де? м. Київ, офіс Реанімаційному Пакету Реформ (РПР), вул. Ольгинська 6, 2 пов., офіс 21
Коли? 22 травня. Початок заходу о 09:30
Для участі в заході обов’язковою є реєстрація до 3 травня та її підтвердження від ЕПЛ: https://goo.gl/forms/GUk4H65K0RtE8sQX2

ЕКОЛТАВА – м. Полтава

  • Запустили в Полтаві екологічну ініціативу для кав’ярень “Eco friendly cafe”.

Мета проекту – зменшити кількість відходів у вигляді одноразових стаканчиків, які продукують заклади громадського харчування та розвивати екологічну свідомість містян. Кав’ярні реєструють своє бажання стати учасником ініціативи, отримують унікальний бренд-бук учасника акції та роблять знижку клієнтам, що купують каву в своє горнятко. До ініціативи вже долучилося кілька крамниць Полтави. У планах організаторів розробити інтерактивну мапу екологічно – відповідальних кав’ярень для Полтавців. Загалом “Eco friendly cafe” впроваджується ще в кількох містах країни. Щоб дізнатися про те, як започаткувати подібну ініціативу у своєму місті та зробити її всеукраїнським трендом серед кав’ярень запитайте в Еколтавців.

Greenpease International проти забруднення території пластиковим сміттям. Назва кампанії “A million acts of Blue” Всіх бажаючих та зацікавлених у партнерстві Еколтава запрошує реєструватися у формі або ж безпосередньо писати на пошту: office@ekoltava.org

Наш дім – Манява”

  • закликають українців підписати петицію до Президента України, Кабінету Міністрів і Міністерства екології й природних ресурсів, щоб захистити один з найкрасивіших і цінних куточків Українських Карпат — гірський масив Свидовець від забудови й тотальної урбанізації.Свидовець має вкрай важливе значення для збереження ландшафтного та біотичного різноманіття Карпат. На цій території зростають десятки рідкісних і зникаючих видів рослин, проходять шляхи міграції рідкісних і зникаючих видів тварин.

Запрошуємо підтримати!

  • Стали учасниками семінару-тренінгу на тему: «Участь ОТГ в актуальних грантових конкурсах та роль міжнародних донорських організацій у розвитку громад». На заході спільно з представниками ОТГ обговорювали механізми розробки проектів з енергоефективності. Учасники заходу спільно розробили ініціативи щодо цього напрямку, які заплановано згодом втілити в життя.

Екосфера – м. Ужгород

  • Представляють журналістське розслідування щодо проблеми малих ГЕС у Закарпатті. Наразі це єдина карпатська область, де нові МГЕСи будуються чи не щороку. На сьогодні нових МГЕС в області збудовано 8 (в Усть Чорній будується)

Знайомтеся з матеріалом за посиланням

Центр екологічних ініціатив “Екодія” – Київ

  • Вітає позицію НЕК “Укренерго” щодо забезпечення подальшого розвитку сонячної та вітрової енергетики в Україні та підтримує висновок про те, що розбудова відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) має перейти на більш системний рівень. Про це йдеться у статті на сайті об’єднання від експерта з кліматичної та енергетичної політики Екодії – Олега Савицького. Голова НЕК “Укренерго” Всеволод Ковальчук 3 квітня на організованому компанією публічному заході представив висновки щодо інтеграції відновлювальних джерел енергії до енергосистеми України. Озвучені очільником національної енергетичної компанії факти доводять, що відновлювана енергетика в Україні має велике майбутнє.
  • Спільно з німецькими колегами з громадської організації Germanwatch та українські журналісти вирушили в інформаційний тур українським Сходом.Відвідали найбільшу в Україні вітрову електростанцію, спілкувалися з місцевими активістами, які не готові миритися з викидами труб промислових гігантів у Маріуполі, почули думки місцевої влади про енергозберігаючі заходи та ще багато цікавих та унікальних об’єктів східної частини країни. Більше читайте вщоденнику інфотуру від Екодії.

Єдина Планета – Київ.

  • Запустили чудовий сайт кампанії ХутроOFF. На ньому всі бажаючі можуть завантажити постери, інформаційні листівки, плакати та багато іншого. Все у вільному доступі та в чудовій якості. Активісти запрошують відвідати сайт, роздруковувати та розміщувати в офісі, на дошках оголошень в гуртожитку, університеті та інших пристосованих для цього місцях!

Підтримаємо Всеукраїнську кампанію за заборону хутра в країні! Адже це не лише не гуманне ставлення до тварин, а й діяльність, яка щодня забруднюють навколишнє середовище.

Члени УКМ можуть скористатися МОЖЛИВОСТЯМИ:

  • Отримати фінансування на поїздки для участі у зустрічах, засіданнях, тренінгах.
  • Отримати фінансування дрібних видатків, пов’язаних із проведенням заходів.
  • Пошук потрібних експертів для відповідей на ваші питання.
  • Оплата друку різноманітних публікацій, що стосуються клімату.
  • Допомога у пошуку фінансування.
  • Отримання інфо-матеріалів від інших членів УКМ.
  • Публікація та підтримка звернень і заяв.

Детальніше з процедурою отримання підтримки можна ознайомитися за посиланням: https://goo.gl/oVTxNi

Контакти Української кліматичної мережі

 climategroup.org.ua

ucn@climategroup.org.ua

Facebook: www.facebook.com/climategroup

Підписатися на розсилку дайджесту УКМ

Отримувати анонси та новини членів мережі

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6