Три українські міста заявили про перехід на відновлювану енергетику

Під час участі у світовій мобілізації міст “Дій за Клімат”(анг. Rise For Climate) ще два українські міста офіційно заявили про ціль перейти на 100% відновлюваної енергетики до 2050 року. А в 17 інших містах пройшли вуличні акції за підтримку чистої енергії. Повідомляє міжнародна кліматична організація 350.org

7 вересня, під час брифінгу в УНІАН, лідери Кам’янець-Подільського, Чорткова та Житомира оголосили про наміри поступово перевести енергосистему їх міст на відновлювану енергетику до 2050 року.

Варто зазначити, що Житомир зробив це раніше. У червні цього ж року очільник Житомира публічно підписав меморандум з міжнародною кліматичною організацією 350.org, чим підтвердив план місцевої громади використовувати лише чисту, відновлювану енергію.

Його колеги з Чорткова та Кам’янець-Подільського підписали аналогічний документ  в день глобальної мобілізації міст на захист клімату. Такий перехід означає скорочення кількості споживання енергії містом, відмову від викопного палива та поступовий перехід енергобалансу міста на відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Саме використання  нафти і газу спричиняє надмірні викиди СО2 в атмосферу, в результаті підсилюючи парниковий ефект та кліматичні аномалії.

“Житомир на третину скоротив споживання теплової енергії за 3 роки. Після підписання, у нашому місті зараз працюють великі міжнародні організації та інвестори. Вже будуємо велику теплову електростанцію (ТЕЦ) на біопаливі. Загалом 4 ТЕЦ на біомасі генеруватимуть теплову та електричну енергію для мешканців. Стимулюємо людей до утеплення багатоквартирних будинків. Додатково вже утеплено більше 20 садочків. Замінили міське освітлення на світлодіодне і станемо першим містом в Європі, яке перейде на ЛЕД. Розпочали будівництво першої комунальної сонячної електростанції та зведення першого в Україні комунального будинку з нульовими викидами” – поділився напрацювання та першими змінами Сергій Сухомлин, міський голова Житомира.

Варто зазначити, що з 11 по 15 вересня голова Житомира відвідає Глобальний Саміт Кліматичних Дій у Каліфорнії. Сергій Сухомлин буде єдиним мером міста серед країн регіону Східної Європи, Кавказу та Середньої Азії, хто матиме можливість на глобальному рівні заявити про перехід на 100% ВДЕ до 2050 року та напрацювати план енергетичного переходу.

Після такої амбітної заяви, очільники міст мають здійснити кілька важливих кроків:

  • Розробити плани дій енергетичного переходу міста, із залученням експертів та громадськості;
  • Прийняти кліматичну стратегію міста;
  • Сприяти розбудові громадського руху в містах, який зможе підтримувати і контролювати реалізацію цілей “100% ВДЕ”.
  • Здійснити інформаційну кампанію в Україні та за кордоном.

Фото: Очільники Житомира, Кам’янець-Подільськ та Чорткова під час підписання меморандуму з 350.org 

Окрім Житомира, Кам’янець-Подільський (Хмельницька область) та Чортків на Тернопільщині сьогодні (ред.7 вересня) офіційно закріпили свої наміри перейти до чистої енергетики:

“У Чорткова основний вектор – це скорочення споживання енергоресурсів. За один рік ми зменшили споживання енергії на 5 %, а газу – на 8 % . Ми беремо на себе зобов’язання створити 100 % відновлюваної енергетики у Чорткові. Наші плани відкрити сонячну станцію, потужністю 10 тис. мВт/год та будівництво мікро ГЕС європейського зразка” – заявив очільник Чорткова, Володимир Шматько.

“Підписані Меморандуми – це перший крок у розбудові спроможності міст працювати над переходом на чисту і відновлювану енергію та позбавитися залежності від викопного палива. Очікуємо активної діяльності міст – створення планів енергетичного переходу, кліматичних стратегій, прозорої громадської платформи для участі мешканців у механізмі прийняття рішень та реалізації енергетичного переходу у найближчий час” – підсумувала регіональна координаторка міжнародної кліматичної організації 350. org – Світлана Романко

Що відбулося у Києві…
В той час, як у Житомира, Чорткова та Кам’янець-Подільського амбітні плани, у столиці кліматична стратегія досі не почала діяти. Аби мотивувати Київ до рішучих дій у енергосекторі, сотня активістів зібралися біля стін КМДА та відтворили на 6-метровому полотні два сценарії майбутнього міста. Перший з відновлюваною енергетикою, другий – з ганебними наслідками від використання газу та нафти. До організаторів приєдналися мери, що вже заявили про перехід на відновлювану енергетику. Очільники міст закликали Київ та інші міста негайно приймати рішення для протидії кліматичним змінам та взяти на себе ціль – 100 % відновлюваної енергії до 2050 року. Наприкінці перформансу, активісти спільно з мерами вручили Начальнику управління екології та природних ресурсів колективне звернення від киян до мера столиці – Віталія Кличка. У ньому, жителі вимагають невідкладної реалізації кліматичної стратегії Києва, та переходу на чисту енергетику.

Фото: акція “Дій за Клімат_Київ” біля КМДА 

А що про відновлювану енергетику кажуть науковці?
Рік тому Представництво Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні разом з «Інститутом економіки та прогнозування Національної академії наук України» (ІЕП НАНУ) опублікували дослідження щодо можливості максимального переходу енергетичного сектору України на відновлювані джерела енергії (ВДЕ) до 2050 року. НАНУ здійснила моделювання трьох сценаріїв розвитку енергосектору. За результатами роботи, Україна має всі економічні та технічні можливості перейти на 91-100 % використання енергії до 2050 року. Цей сценарій є на 5 відсотків дорожчим для країни ніж використання викопного палива, але стратегічно привабливіший, бо викопне паливо закінчується. Науковці стверджують, що запровадження відновлюваної енергетики надасть українцям сотні тисяч нових робочих місць, розвиток ринку технологій та енергетичну безпеку й незалежність.

Метою глобальної ініціативи “Дій за клімат” 7- 8 вересня є об’єднання зусиль кожної країни та міста у протидії кліматичним змінам. Цими днями хвиля мобілізації пройшла на 5 континентах, відбулося понад 700 заходів, 17 з яких зареєстровано в Україні .

Маргарита Мостова, медіа-координаторка кампанії “Дій за клімат” від 350.org в Україні, ritamostovaya@gmail.com , 0 99 92 99 794

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6