«Лісові ініціативи і суспільство» під час війни: суспільні проблеми вийшли на перший план

Львівська громадська організація «Лісові ініціативи і суспільство» продовжує займатися збереженням лісових екосистем, моніторингом рубок, але вже оцінює шанси відновлення зрубаних і спалених лісів під час війни за допомогою дронів. Додатково ЛІіС узяв на себе заходи з адаптації внутрішньо переміщених осіб до приймаючих громад у формі захопливих екскурсій у львівські ліси. Продовжуємо розповідати про життя членів УКМ під час війни.

Екологічні проєкти

Війна застала усіх зненацька, тож і ЛІіС довелося швидко адаптуватися і коригувати формат роботи. «Наче ми про це думали, але все рівно виявились не зовсім готовими, – розповідає керівник «Центру відновлення лісу», експерт з питань лісовідновлення і екоосвіти ЛІіС Тарас Харачко. – Так, на більшості територій України заборонили відвідування лісів цивільному населенню,  а у Львівській області дозволено вхід  до лісів лише пішки. Заборонено здійснювати моніторинг лісів за допомогою літальних апаратів. Також залишаються закритими інтерактивні сервіси, якими ми користувались під час моніторингу рубок лісу».

За його словами, багато лісогосподарських підприємств з-під обстріляних територій Сходу та Півдня України не можуть повноцінно виконувати свою діяльність через високий рівень небезпеки.

На щастя, у низці областей Заходу України відсутні як і інтенсивні військові дії, так і високий ступінь пожежної безпеки. Саме тому і немає потреби забороняти людям відвідувати ліси. Бо для багатьох людей прогулянка лісом є можливістю насамперед для психоемоційного відновлення.  Однак, зважаючи на ситуацію, лісові господарства мають чимало замовлень для заготівлі деревини для потреб фронту, будівництва укріплень тощо, що вимагає швидкого реагування підприємств, як щодо вирубки, так у процедурі отриманням всіх дозвільних документів. Також лісгоспи намагаються відновити продажі вироблених лісоматеріалів. Є певні проблеми з експортом, що пов’язано з особливостями міжнародного законодавства та сертифікації.

Експерти ЛІіС продовжують моніторинг вирубок лісу, щоби все робилося законно, хоча інформації від інсайдерів з місцевого населення зменшилось – війна впливає на всіх.

Так, днями команда ГО «ЛІіС» вирішила запустити роботу веб сайту Deep Green Ukraine  (www.deepforest.org.ua/), на якому будь-хто може повідомити про виявлені факти знищення лісу та бачити таку інформацію зі всієї України.

«Якщо хтось думає, що виявив незаконне знищення дерев чи задокументував інші лісові злочини, то він може скористатися зазначеним сервісом описавши ситуацію і додавши необхідну інформацію. Відомості про ймовірне скоєння злочину перевірять наші експертами і порадять, що далі можна зробити, щоб притягнути зловмисників до відповідальності за знищені ліси України. Далі про підтверджені фахівцями злочини ми будемо інформувати Держекоінспекцію та відповідних правоохоронців. Теж саме може здійснити безпосередньо надавач інформації чи будь який правоохоронний орган. Сайт пройшов тестову роботу і готовий до використання в національному масштабі», – розповідає Тарас.

Просвітницька діяльність

«Тривають діючі проєкти з екоосвіти та лісооохоронної діяльності, але змінився формат заходів, які ми проводимо, – розповідає Тарас. – У перші два місяці війни були відсутні волонтерські заходи, тренінги та екскурсії в ліси. Тільки зараз усе починає оживати. Ми почали професійно займатися фотографуванням рослин, пташок, лісу. Намагаємось компенсувати нашим читачам можливості спостерігати за природою під час війни».

У травні розпочалися безкоштовні лісові екскурсії на Львівщині, де експерти розкривають заховані від недосвідчених очей лісові таємниці.

Якщо хочете пізнавати ліс під час екскурсій з природоохоронними експертами ГО «ЛІіС», можете заповнити форму https://forms.gle/ZxvPNskz7oLc7PwT8) – і з вами зв’яжуться.

ЛІіС активно співпрацюють з іншими членами УКМ у проведенні інформаційних кампаній: закликали закрити небо, ввести ембарго на російське викопне паливо та деревину.

Підключалися і до адвокації загрози радіологічного забруднення через екотероризм на міжнародному рівні.

Гуманітарні проєкти

«Потреби нашої цільової аудиторії під час війни змінилися, – каже Харачко. – До нас зверталось багато друзів та знайомих з різних куточків України з просьбою допомогти, тому, ГО «ЛІіС» разом із Мережею захисту національних інтересів «АНТС» започаткували гуманітарну місію Local humanitarian response initiative».

Разом організації збирають запити щодо потрібної громадам допомоги та намагаємось їх забезпечити:  переважно це продукти, гігієна, одяг, ліки. Для цього залучають закордонні ГО, партнерські університети Польщі, Німеччини. Допомогу привозять до Львова, потім розподіляють по громадах. За два місяці доставлено понад 150 адресних вантажів у дитсадки, в родини для понад 1000 осіб у 16 областях України. Також юристка ГО надає правову допомогу  біженцям.

Що допомагає відновити сили?

Тарас Харачко поділився, що відновлювати енергію йому допомагає робота у розсаднику біля дому в селі, де він вирощує декоративні рослини: барбариси, ялівці, сосни, сакури, магнолії, гортензію, лаванду. «Робота в розсаднику біля рослин дає можливість відпочити душею, побачити не лише розквіт зелені, а й пташок, їжаків, жабок та інших маленьких гостей розсадника і зробити гарні фото», – говорить він.

Плани: відновлення лісів

Зараз «Лісові ініціативи і суспільство» готують проведення вебінарів з лісовідновлення, зокрема планують зачепити тему лісів у Миколаївській, Херсонській, Луганській, Харківській областях, спалених і пошкоджених війною, які можуть бути заміновані.

«Ідеї відновлення лісу з допомогою дронів не є новими, – розповідає Тарас Харачко – У сільському господарстві дрони постійно демонструють свою ефективність.  Дронами можна висівати суміш насіння кількох дерев – буде змішаний ліс. Відомі в світі стартапи за 15 хвилин засівають гектар лісу. Коли Україні потрібно 10 років на розмінування територій, сівба лісу з дронів може стати ефективним інструментом відновлення лісів».

Як підтримати «ЛІіС»

Ви можете зробити свій внесок у збереження лісових екосистем та надіслати пожертву ГО «Лісові ініціативи і суспільство»

Реквізити:

PayPall (dmytro.karabchuk@forestcom.org.ua)

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «Лісові ініціативи і суспільство»

Україна, 79019, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ ТАТАРСЬКА,  4/13

Код ЄДРПОУ  43520988

IBAN  UA793052990000026009041025305

 

Слідкувати за ЛІіС в соцмережах:

Web site  https://forestcom.org.ua/

Facebook https://www.facebook.com/Forest.Initiatives/

Instagram https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/forestcom_ua/

Telegram https://t.me/forestcom_ua/

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6