Європейська система торгівлі викидами, рекомендації для країн – кандидатів на вступ в ЄС

Згідно Плану відновлення, представленому в Лугано, запуск системи вуглецевого ринку в Україні планується у 2025-26 році. Що це таке? Семінар від Carbon Market Watch.

Україна до 2025 року має переглянути свій НВВ щодо скорочення викидів парникових газів до 2030 року. Українські підприємства вже почали звітуватися про кількість викидів парникових газів – і це перший крок до вуглецевого ринку. Україна готується до впровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ) ще з 2018 року. Тож до чого готуватись?

На семінарі, організованому Carbon Market Watch, Екодією та Українською кліматичною мережею, директор Carbon Market Watch Сем Ван дер Плас дав огляд Європейської системи торгівлі викидами спеціально для української громадськості.

Сем Ван дер Плас розкрив такі питання:

  • Що таке вуглецеве ціноутворення? 
  • Різниця між системою торгівлі викидами та вуглецевим податком, обґрунтування вуглецевого ціноутворення? 

Якщо коротко, то за кожну тонну викидів СО2 дається дозвіл. Проводяться регулярні аукціони на ці дозволи, зароблені на них кошти ідуть у цільовий фонд модернізації. В ЄС кожного року видається все менше дозволів на викиди, до того ж частину дозволів вилучають з ринку, щоби створити їх дефіцит та щоб загальний обсяг викидів не зростав. А ось енергоефективним виробництвам можуть надавати безкоштовні дозволи на викиди. 

Система вуглецевих викидів ЄС працює з 2005 року. До неї приєдналися Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн, Швейцарія. Метою є скорочення викидів парникових газів для зменшення негативного впливу на клімат і довкілля, але при тому економічно доцільно. Система охоплює сектор виробництва електроенергії, промисловість (зокрема, виробників цементу, сталі, нафтохімічну галузь) та авіалінії. За результатами, з 2012 по 2019 роки викиди енергетичного сектору в ЄС знизилися на 28%, промисловості на 2% (хоч авіації зросли на 4%). Це відбулося, зокрема, завдяки використанню ВДЕ та зменшенню використання установок, які працюють на вугіллі. 

З 2027 року вуглецевий ринок в ЄС також включатиме галузі будівництва і транспортну. 

В пакеті Fit for 55% Європейська комісія представила рішення для зниження викидів вуглецю до 2030 року на 55%, але громадськість закликає до 65% зниження викидів для утримання потепління не більше ніж 1,5 градуси. 

Український бізнес цікавить механізм прикордонного вуглецевого оподаткування, оновлення щодо якого вийшли на минулому тижні та будуть представлені пізніше. 

Якщо хочете розібратися більше, запрошуємо передивитися запис семінару https://youtu.be/HMsUFEFwZZ8

Довідково:

Зобов’язання України щодо створення СТВ

Загальна інформація про СТВ

Стан імплементації  Директиви 2003/87/ЄС 

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6