Попередні висновки УКМ щодо наслідків катастрофи на Каховській ГЕС

6 червня росіяни реалізували черговий терористичний акт – Каховська ГЕС повністю зруйнована, відновленню станція не підлягає.

Члени Української кліматичної мережі одразу ж розпочали роботу над оцінкою ймовірних наслідків катастрофи. Головний висновок наразі такий: негативний вплив на довкілля катастрофічний, проте оцінити точні наслідки можна буде лише з часом, коли “спаде” вода.

“Вже більше року російська армія здійснює екологічний терор в Україні. Руйнівні наслідки впливу російської війни на довкілля складно переоцінити – третина українських лісів постраждали. Складно ледь не щодня отримувати новини про чергову знищену пам’ятку природи, окупований нацпарк чи вимирання тварин. І вже здається іноді ну куди гірше. Але ця новина про підрив ГЕС та затоплення частини південних територій України знову вразила. Громадськість не може стояти осторонь цієї масштабної техногенної екологічної катастрофи і ми, як УКМ, будемо слідкувати за її впливом на довкілля та клімат”, – зазначила Юлія Мельник (Пашковська), радниця УКМ, виконавча директорка ГО “Еколтава”.

На екстреній зустрічі членів УКМ, що відбулася 06 червня 2023 р., експерти наголосили, що ймовірність реалізованого росіянами теракту, а також можливі негативні наслідки, доносились українською владою до міжнародної спільноти з проханням запобігти катастрофі ще у жовтні минулого року. Президент Володимир Зеленський попереджав про замінування Каховської ГЕС російськими загарбниками та закликав направити на гідроелектростанцію міжнародну спостережну місію, чого зроблено не було. Слід нагадувати про це міжнародній спільноті, звертаючись із наступними закликами зупинити екоцид України.

Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки, так висловився про наслідки Каховської катастрофи: “Я порівнюю це з Чорнобильською катастрофою. Так, наслідки різні, але довгостроковий вплив на населення і територію однаковий”.

Свої висновки щодо підриву Каховської ГЕС одразу ж опублікувала МБО «Екологія – Право – Людина». Екологи-правники наголосили, що такими варварськими діями РФ порушуються основні принципи та ідеї, які цивілізований світ розробляв десятиліттями та закріплював у низці міжнародних угод. З повним аналізом порушених міжнародно-правових норм та норм національного законодавства України можна ознайомитись за посиланням.

Також  ЕПЛ візуалізували наслідки для довкілля від катастрофи за їхньою попередньою оцінкою.

Українська природоохоронна група охарактеризувала теракт на Каховській ГЕС таким, що має найбільш масштабний вплив на природні екосистеми з усього, що відбувалось в Україні з 24 лютого 2022 року. Вони наголосили на значних обсягах площі дикої природи, яка зазнає негативного впливу – 5000 км² (зона затоплення  та зона осушення).

УПГ підготувала дослідження впливу катастрофи на рибне населення, птахів, природну фауну (бентос), рослинний світ, рідкісні типи біотопів/оселищ, на території природно-заповідного фонду, а також на природоохоронні об’єкти міжнародного значення. Експерти зазначають, що наслідки теракту негативно вплинуть на території Смарагдової мережі UA0000106 Kakhovske Reservoir (218119 га) та Velykyi Luh National Nature Park (SiteCode: UA0000037) (16755,00 га), водно-болотні угіддя міжнародного значення Архіпелаг Великі і Малі Кучугури (7740,0 га), Заплава Сім Маяків (2140,0 га). Повний текст аналізу тут.

Експерти ГО “Лісові ініціативи і суспільство” оцінили масштаби затоплення лісів: через підрив греблі Каховської ГЕС, надмірне затоплення у зв’язку із різкою зміною гідрологічного режиму, ми можемо втратити заплавні ліси нижче за течією, зокрема у Національному природному парку «Нижньодніпровський». Детальніше

Екодія наголосила на одній з великих загроз від підриву Каховської греблі – забрудненні Чорного моря. 

“В море потрапляє велика кількість прісної води, забрудненої паливно-мастильними матеріалами, добривами, стічними водами із затоплених населених пунктів та полів. Додатково джерелом вторинного забруднення можуть стати і донні відклади Каховського водосховища, де десятиліттями накопичувалися викиди промислових підприємств”, – зазначили екологи.
Вони підготували розлогий матеріал про вплив російської війни на Чорне та Азовське моря, ознайомитись з яким можна за посиланням

ГО “Флора” ще минулого року підготували дослідження про водопостачання та водну безпеку у контексті російської агресії, де звертають увагу на те, що росіяни використовують воду як зброю! Повний текст дослідження тут.

Про вплив катастрофи з Каховським водосховищем на південні райони України розповіла Тетяна Жавжарова, голова ГО “Екосенс”:  “Наслідки відчує весь Південь України: не лише Херсонська та Миколаївська області, але й Запорізька. В Запоріжжі вода відійшла від берегів подекуди на 60 метрів, дно Дніпра оголилося, гине прибережна фауна та флора”.

Раніше ГО “Екосенс” вже готували локальні поради для Запорізького регіону: дослідження якості води в малих річках Запоріжжя та посібник з 10 природоорієнтованих рішень для Запоріжжя. Зараз організація продовжує активно відстежувати наслідки підриву Каховської ГЕС у регіоні та на ЗАЕС: встановлено станції моніторингу радіаційного фону EcoCity, розпочато моніторинг зміни якості води в річці Дніпро в районі Запоріжжя та його притоках. 

Загрозу масштабного радіоактивного забруднення внаслідок впливу підриву Каховської ГЕС на Запорізьку атомну електростанцію також проаналізували експерти Екоклубу. Вони наголошують на необхідності негайного звільнення території Запорізької АЕС від російських окупантів, щоб запобігти ймовірній наступній, вже ядерній, катастрофі!

Крім екологічних, існують не менш важливі руйнівні наслідки для населення, економіки, енергетики та ядерної безпеки України. І все це – справа рук росіян.

З огляду на зазначене, УКМ звертається до української та міжнародної спільноти із закликом дати публічну оцінку діям російських окупантів щодо організації та здійснення підриву Каховської ГЕС, а також долучитися до поширення цих матеріалів через свої інформаційні ресурси. Світ має знати всю правду про величезну шкоду довкіллю, суспільству та економіці України та світу, яку продовжує наносити російська федерація своїми діями!

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6