Огляд СОР28 від Української кліматичної мережі

Кліматичні переговори, що цьогоріч відбувались у Дубаї, завершились одразу кількома важливими рішеннями. Представниці Української кліматичної мережі: радниця УКМ Діана Попфалуші та комунікаційниця УКМ Олександра Нессонова, були безпосередньо присутні на СОР28 протягом другого тижня конференції разом із членами УКМ – представниками ГО Екодія та WWF-Україна. 

Ми були активно залучені до організації подій в українському павільйоні, до просування важливих меседжів серед міжнародної кліматичної спільноти, а також до висвітлення основних подій та результатів СОР28 на українську аудиторію. Напередодні конференції ми також підготували власну позицію, де виклали своє бачення того, на яких викликах має наголошувати українська делегація на цьогорічному СОР.

Розповідаємо про всі активності та наші враження від прийнятих в результаті перемовин рішень детальніше.

Фонд втрат та збитків

У день відкриття СОР28 було досягнуто знакову домовленість – рішення про початок роботи Фонду втрат та збитків. Угоду зустріли оваціями більшість делегатів, адже новостворений фонд має особливу мету – допомагати найбільш вразливим країнам подолати наслідки зміни клімату. До речі, це вперше на самому початку кліматичних переговорів сторони прийшли до конкретного рішення. 

Однак надалі у питаннях адаптації до зміни клімату та її фінансування було досягнуто доволі незначного прогресу. Заможні країни в сукупності зобов’язалися внести до Фонду лише трохи більше ніж $700 млн, що становить менше ніж 0,2 відсотка від передбачуваних необоротних економічних і неекономічних втрат, з якими вже стикаються країни, що розвиваються, внаслідок глобального потепління.

 

Відмова від викопного палива

СОР28 став першим, коли сторони домовилися про наближення кінця викопного палива. Текст фінального рішення містить формулювання про «відхід від викопного палива в енергетичних системах» і «скорочення як споживання, так і виробництва викопного палива справедливим, упорядкованим і рівноправним чином, щоб досягти чистого нуля до 2050 року або раніше, або приблизно до 2050 року відповідно до наукових знань».

Водночас у фінальному тексті перемовин також міститься формулювання, вигідні індустрії викопного палива, зокрема термін «перехідні види палива». Таким чином, індустрія викопного газу, а також технології уловлювання та зберігання вуглекислого газу матимуть додатковий аргумент до отримання інвестицій.

 

Участь УКМ у СОР28

Українська кліматична мережа в межах цьогорічної конференції ООН з питань зміни клімату була долучена до проведення 8 сайд-івентів. Спільно з партнерами в українському павільйоні та на інших майданчиках для сайд-івентів ми брали участь у дискусіях на такі теми:

 • Вплив збройних конфліктів на клімат / відкриття павільйону.
 • Забезпечення гендерної рівності в оцінці шкоди довкіллю та зеленому відновленні України.
 • Кліматично-дружнє відновлення України: сценарії, технології та практичні кроки.
 • Шкода, нанесена клімату, внаслідок війни росії в Україні та відсутність розуміння зв’язків між конфліктами та викидами від війни
 • Мода і викопне паливо: розкриття звʼязків модних брендів із суперечливими джерелами викопного палива та перехід до нульових викидів.
 • Природоорієнтовані рішення для України: від теорії до практики: ліси та вода.
 • Війна проти довкілля: захист дамб та атомних електростанцій.
 • Продовольчі системи Східної Європи: багатогалузевий підхід до продовольчої безпеки та охорони здоров’я.

Окрім цього ми висвітлювали перебіг подій під час переговорів у наших щоденниках, які виходили на регулярній основі за підсумками кожного дня СОР28. А важливим комунікаційним нововведенням від УКМ став запуск першого україномовного подкасту про кліматичні переговори, в межах якого ми випустили 12 аудіощоденників про СОР28.

Як частина міжнародної кліматичної громадськості ми закликали перемовників прийняти рішення про повну відмову від викопного палива – головного чинника кліматичних змін. Крім того, Екодія тричі номіновувала росію на головну громадську антинагороду, “Викопне дня” (анг. Fossil of the day). Таким чином міжнародна спільнота Climate Action Network кожного дня в межах СОР28 нагороджує одразу 3 держави, чиї дії найбільш згубно впливають на довкілля та посилюють кліматичну кризу. Росія цьогоріч тричі отримала цю “премію”, включно зі згадкою у фіналі “Colossal fossil”, яка була присуджена зокрема за:

 • ведення війни в Україні (кошти, які могли б бути витрачені на розвиток кліматичної політики росії, а також внесені до Фонду втрат та збитків, витрачаються на війну та вбивство українців),
 • співпрацю з іншими гравцями нафтогазового ринку (в той час, як міжнародна кліматична спільнота домовляється про зменшення викидів від викопного палива, путін відвідує ОАЕ для укладання нових нафтових договорів), 
 • блокування внесення до фінального рішення СОР28 формулювання “повної відмови від викопного палива”, адже 40% бюджету росії складає дохід від нафтодоларів, що потім витрачаються на ведення війни в Україні

Очікування від СОР29

Після більш ніж року суперечок у Східноєвропейській групі РКЗК прийшли до консенсусу щодо місця проведення COP29. Приймаючою країною конференції ООН з питань змін клімату у 2024 році стане Азербайджан, ще одна залежна від експорту нафти країна. 

Кліматичні активісти з усього світу, в тому числі й члени УКМ, виражають своє занепокоєння щодо такого вибору та побоюються чергового “гринвошингу” викопного палива впродовж СОР29, чим цьогоріч займались понад 2 тисячі лобістів у Дубаї.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6