Cтартувала щорічна кліматична конференція ООН – СОР29

11 листопада у Баку стартувала щорічна кліматична конференція ООН – СОР29
На офіційному відкритті кліматичних перемовин відбулась передача президентства на СОР: тогорічний головуючий, керівник великої нафтової компанії ADNOC в ОАЕ, Султан аль-Джабер передав головування чинному міністру екології та природних ресурсів Азербайджану Мухтару Бабаєву. Як не парадоксально, минуле нового головуючого на СОР теж тісно пов’язано з нафтовою промисловістю, адже Бабаєв – колишній віцепрезидент державної азербайджанської нафтогазової компанії Socar.
У своїй вступній промові президент СОР29 наголосив на катастрофічності наслідків кліматичної кризи: “Ми повинні бути абсолютно чесними. Програма ООН з навколишнього середовища показує, що нинішня політика веде нас до потепління на 3 градуси за Цельсієм”. Значна частина його виступу була присвячена необхідності підсилення фінансування для боротьби з кліматичною кризою: “Ми маємо інвестувати сьогодні, щоб врятувати завтра”
Нагадуємо, що кліматичне фінансування є одним з провідних питань цьогорічних перемовин. Адже домовленої ще у 2009 році щорічної суми підтримки кліматичних дій у країнах, що розвиваються, у розмірі 100 млрд на думку експертного середовища вкрай недостатньо. “Сума кліматичного фінансування має складати трильйони, а не мільярди. Дослідження 2023 року показує, що навіть якщо вдасться обмежити потепління на рівні до 1,5°C, країни Глобальної Півночі будуть винні Глобальному Півдню 192 трильйони доларів США — а це 5 трильйонів на рік”, – йдеться у новому матеріалі Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine про геополітичний вимір боротьби зі зміною клімату.
“Нова амбітна ціль щодо кліматичного фінансування цілком відповідає власним інтересам кожної окремої нації, включно з найбільшими та найбагатшими. Але недостатньо просто домовитися про мету. Ми повинні більше працювати над реформуванням світової фінансової системи”, – наголосив у своїй вступній промові Виконавчий секретар ООН із питань зміни клімату Саймон Стілл. Він також наголосив на важливості узгодження показників адаптації, щоб розуміти “чи ми рухаємось шляхом підвищення стійкості”.
Перші події відбулися вже і в Українському павільйоні в межах СОР29, попри те, що його офіційне відкриття відбудеться 12 листопада. У павільйону цьогоріч дуже символічний вигляд: стіни оздоблені переробленим папером із насінням рослин, що символізує ідеї спільних зусиль, які виростають у великі зміни. Представниці української громадськості з Екодія та Молодіжної кліматичної ініціативи “Розвій” діляться першими фото з павільйону та готуються до активної участі у дискусіях та панелях.
В цілому ж, цьогорічний кліматичний саміт викликає багато емоцій у громадськості з огляду на залежність приймаючою країни від викопного палива, що є найбільшим чинником кліматичної кризи. Також обурення викликають запрошені на подію відверто терористичні режими: Талібан та росія. І це у той час як росія в перший день СОР29 пошкоджує греблю греблю Курахівського водосховища на Донеччині. Детальніше про реакцію громадськості на цьогорічні кліматичні перемовини розповідатимемо у наступних дописах ️
Ми продовжуємо слідкувати за перебігом подій, а вам пропонуємо поділитися нашими СОР-щоденниками із друзями та колегами.
Фото: Ольга Тарасенко, Екодія.
Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6