Другий день на СОР29: промови лідерів держав та відкриття Українського павільйону

Другий день на СОР29 відзначився важливими промовами лідерів держав та відкриттям Українського павільйону.

Протягом другого та третього дня кліматичних перемовин триває традиційний Саміт лідерів світу щодо питань клімату. Очільники ряду дружніх до України держав не оминули згадки про брутальну війну росії проти України та її згубний вплив не лише на українське довкілля, а й на глобальну зміну клімату.

Ділимося найцікавішими, на нашу думку, фрагментами з промов лідерів країн-учасниць Рамкової конвенції ООН про зміну клімату ️

 

Анджей Дуда нагадав присутнім, що міжнародні зусилля щодо захисту довкілля розгортаються на тлі воєн. “Російська агресія проти України продемонструвала, що озброєні конфлікти можуть нести серйозні екологічні збитки та забруднення. З цієї причини наші зусилля повинні бути всеосяжними, екологічний захист передбачає також і запобігання конфліктам”, – наголосив президент Польщі.
Польські ЗМІ також повідомили про бойкотування Дудою спільного фото лідерів через присутність самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Зазначається що це “символічне відмежування, серед іншого, у зв’язку з участю Білорусі на українському фронті”.
Шарль Мішель, Голова Європейської Ради, також зауважив на низці триваючих конфліктів, зокрема й “агресивній війні росії проти України”, які призводять до гуманітарних катастроф: “ЄС глибоко вірить у мир та порядок на основі правил, а також у силу закону, а не закон сили”. Крім цього, представник Євросоюзу закликав країни Великої сімки та держави, що швидко розвиваються, приєднатися до збільшення кількості вкладників у кліматичні фонди і назвав євро “валютою кліматичного фінансування”.
Один з небагатьох лідерів країн-членів ЄС, хто відвідав сьогорічний COP, Віктор Орбан, оголосив, що не вважає за потрібне відмовлятись від викопного палива. Говорячи про необхідність скорочення викидів парникових газів, Прем’єр-міністр Угорщини зазначив, що його країна не може жертвувати своєю промисловістю та сільським господарством в цьому процесі. “Ми повинні продовжувати просувати зелений перехід, зберігаючи при цьому використання природного газу та нафти”, – додав він. Така точка зору суперечить офіційній позиції Євросоюзу, яка вимагає більш амбітних дій від світової спільноти для подолання зміни клімату. Зокрема, тогорічні результати СОР28 були розкритиковані ЄС в частині “недостатньої відмови від використання викопного палива”.
Майя Санду, очільниця Молдови, згадала війну, розв’язану росією в Україні, у контексті екологічних зусиль своєї держави: “Попри брутальну війну росії проти України, яка також має значний вплив і на нашу економіку, ми розпочали реалізацію національної програми посадок і плануємо на 5% збільшити лісовий покрив території Молдови … заради здоров’я планети та майбутніх поколінь”.
Кір Стармер, Прем’єр-міністр Сполученого Королівства пообіцяв продовжувати політику минулого уряду їхньої країни у питання виділення 11,6 млрд фунтів кліматичного фінансування до березня 2026 року. Також він розповів, про новий механізм капітального ринку на Лондонській біржі, який може мобілізувати до 75 млрд доларів додаткового кліматичного капіталу на найближчі десятиліття.

Поки лідери світу виголошували свої промови, відбулось урочисте відкриття Українського павільйону в межах СОР29. З ві
тальними словами виступила Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, посол України в Азербайджані Юрій Гусєв та інші. Присутні на відкритті павільйону вшанували пам’ять загиблих українських захисників хвилиною мовчання.
Україна вже втретє в межах СОР має власний павільйон. Цьогоріч він оздоблений зображеннями мисткині Олександри Жумайлової площею понад 120 кв. м, присвячених 50 ключовим екологічним ініціативам держави, бізнесу та громадськості України. Однією з важливих інсталяцій павільйону є проєкт громадських організацій SaveDnipro та UAnimals – зона віртуальної реальності, яка демонструє знищені росією українські ліси й поля, Каховське водосховище, загибель дельфінів у Чорному морі та загибель тварин через замінування.
Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6