Кліматична адаптація Дніпродзержинська обговорюється на рівні керівництва міста

За ініціативою організації «Голос Природи» в Дніпродзержинську розпочався процес аналізу вразливості різних сфер міського життя до нових кліматичних умов. В обговоренні актуальності та доцільності адаптаційних заходів взяли участь відповідальні чиновники, депутати міської ради, представники промислових і комунальних підприємств, науки і громадськості.

Ідея адаптації Дніпродзержинська підтримана керівництвом міста
11 лютого 2016 року в Дніпродзержинську пройшов семінар, присвячений ознайомленню з методикою оцінки вразливості міського середовища до зміни кліматичних умов. Ідея проведення семінару була запропонована організацією «Голос Природи» і підтримана на рівні керівництва міста. У своєму вітальному виступі міський голова Дніпродзержинська Андрій Білоусов підкреслив, що на умови життя городян впливають не тільки промислові підприємства, а й глобальні кліматичні зміни.

«Ми живемо в місті з дуже складною екологічною ситуацією, яка виникла в результаті концентрації великого промислового виробництва. Разом з тим, потрібно визнати очевидний факт, що сьогодні негативний вплив підприємств на стан навколишнього середовища посилюється на тлі кліматичних змін, які відбуваються в останні десятиліття, – повідомив Андрій Білоусов, міський голова Дніпродзержинська. – Я сподіваюсь, що спільними зусиллями експертів, громадськості та органів місцевого самоврядування нам вдасться знайти способи зробити життя в Дніпродзержинську більш комфортним і безпечним».

Що кажуть експерти про кліматичну адаптацію
В першій частині семінару фахівці в області метеорології розповіли про причини і наслідки зміни клімату. Незважаючи на вдале географічне розташування України, думка про те, що наслідки глобальних кліматичних змін не торкнуться нашої країни, є помилковою.

«Кліматичні зміни носять глобальний характер. Це означає, що немає жодної країни, яка зможе уникнути негативних наслідків цього процесу. Території деяких держав стануть непридатними для життя, частково або повністю, інші, такі як Україна, будуть страждати від стихійних лих і будуть змушені приймати кліматичних біженців, – розповіла Віра Олексіївна Балабух, завідуюча відділом синоптичної метеорології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України. – З кожним роком ситуація стає все більш серйозною, ось чому в грудні 2015 року на кліматичному саміті ООН в Парижі вперше зібралась рекордна кількість перших осіб держав. Основною метою останніх кліматичних переговорів було обговорення міжнародного співробітництва щодо скорочення викидів парникових газів та адаптації до наслідків кліматичних змін».

Друга частина семінару була присвячена методиці оцінки вразливості міста до зміни клімату, яка дозволяє визначити найбільш проблемні сфери. У кожному населеному пункті є свої особливості, наприклад, одні міста будуть відчувати дефіцит питної води, інші зіткнуться з проблемою систематичних підтоплень, треті – зі спалахами інфекційних захворювань.

«Коли ми говоримо про адаптацію до зміни кліматичних умов, перш за все ми аналізуємо чинники, які безпосередньо впливають на здоров’я населення. Сьогодні в світі через зміну клімату гине більше людей, ніж через військові конфлікти, – розповіла Віра Олексіївна Балабух. – Найбільш вразливими до зміни клімату категоріями населення є малозабезпечені сім’ї, люди похилого віку і діти».

Конструктивний діалог – умова вирішення будь-якої проблеми
В семінарі взяли участь фахівці в області різних сфер міського життя. Використовуючи вдалий момент, організація «Голос Природи» запропонувала безпосередньо під час семінару провести попередній аналіз вразливості Дніпродзержинська до зміни клімату. Запропонована методика оцінки вразливості дала учасникам семінару можливість зрозуміти, що найбільш проблемними ділянками в Дніпродзержинську є: система відводу дощової води, рівень озеленення міста, переважання штучних поверхонь над природними, наявність в місті потужних джерел антропогенного тепла, високий рівень забруднення атмосферного повітря. Щоб провести більш глибоке дослідження наслідків кліматичних змін в Дніпродзержинську і виявити всі потенційні ризики, експертам необхідно попрацювати з більш точною інформацією про зміни температури і режиму опадів в місті за останні кілька десятків років.

«Мені подобається, що проблемні питання нашого міста обговорюються чиновниками і громадськими діячами в атмосфері конструктивного діалогу. Це значно збільшує шанси прийняття правильних рішень, – поділився враженнями Олег Морохов, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради. – Мені дуже хочеться, щоб цей семінар мав не тільки інформаційний результат, а й практичний. Якщо я правильно розумію ситуацію, організація «Голос Природи» та її партнери не дозволять нам поверхнево поставитися до проблеми зміни клімату і допоможуть нам розробити місцеву програму адаптаційних заходів».

Семінар «Оцінка вразливості м. Дніпродзержинськ до глобальної зміни клімату» пройшов за ініціативою організації «Голос Природи» за організаційної підтримки управління промисловості та екології Дніпродзержинської міської ради та фінансової підтримки Європейської Комісії в Україні.

Додаткова інформація:

Євген Колішевський
виконавчий директор громадської екологічної організації «Голос Природи»
Тел.: (05692) 67439 / 067 6811316

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6