Новини у сфері клімату та енергетики. Дайджест УКМ у травні

Щомісяця ми випускаємо добірку найважливіших подій та рішень у сфері екологічної, кліматичної та енергетичної політики країни, а також новини та анонси з діяльності організацій нашої мережі.

Тримайте дайджест УКМ у травні. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ варто підписатися на нашу розсилку.

Національні новини

  • З 16 квітня 2020 року  – т.в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля України стала Ольга Буславець.
  • 17 квітня у Парламенті зареєстровано законопроект №3356 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту. Документ передбачається обов’язкову частка рідкого біопалива в загальному річному обсязі продажу бензину: із 1 липня 2021 р. – не менше 5% об’ємних; із 1 липня 2023 р. – не менше 6% об’ємних; із 1 липня 2025 р. – не менше 7% об’ємних. 5 травня законопроект було підтримано Комітетом ВРУ з енергетики та житлово-комунальних послуг.
  • За даними інформаційного порталу ”Економічна правда”, СБУ звернулася до Парламенту з листом щодо загрози енергетичній безпеці країни та дестабілізації Об’єднаної енергетичної безпеки через неконтрольоване зростання виробників “зеленої” енергетики і недосконалість ціноутворення. СБУ повідомляє про необхідність переходу до нової конкурентної моделі підтримку “зеленої” енергетики через проведення аукціонців з розподілу квоти, та про необхідність заборони підключення ВДЕ, які перешкоджатимуть видачі потужності діючих об’єктів генерації.

Найближчі події організацій УКМ

1) 15 травня відбудеться вебінар: “У чому основна загроза зникнення водойм Полтавщини”, який організовує Еколтава. Детальніше в події.

2) ГО “Дзига”, Екоклуб “Зелена Хвиля” разом з партнерами ініціювали і продовжують “Марафон Знань” – серію онлайн-вебінарів про довкілля та екологічну тематику. Детальніше.

Новини членів УКМ

13 травня об 11:00 відбулася онлайн-пресконференція Відновлювана енергетика: вихід з кризи, а не здобич олігархів. Нещодавно НРКЕКП (державний регулятор у сфері енергетики) заявила про необхідність зупинити розвиток відновлюваної енергетики в Україні. Які ризики несе таке рішення і хто насправді постраждає від нього найбільше? Онлайн трансляція заходу є на сторінці Коаліції у Facebook та на YouTube-каналі bit.ly/2WIbmw5.

Центр екологічних ініціатив Екодія

  • 21 квітня 2020, у зв’язку з балансовими обмеженнями в енергосистемі, енергоблок №2 Запорізька атомна електростанція, відповідно до регламентних процедур, було розвантажено, відключено від мережі та виведено в резерв. Одразу ж з’явилася думка, що це несправедливість – вимкнути блок АЕС у період кризи, а Служба безпеки України попередила про “загрозу енергетичної безпеки країни через неконтрольоване зростання виробників “зеленої” енергетики”. Коаліція “Енергетичний перехід” (100% ВДЕ в Україні), до якої входить і Екодія, вважає неприпустимим маніпулювання громадською думкою щодо того, що відновлювана енергетика складає загрозу енергетичній безпеці України та є занадто дорогою для населення. У чому ж насправді проблеми та які можливі рішення для побудови безпечної енергетики та справедливого переходу на 100% ВДЕ читайте тут bit.ly/2SdAida
  • Були випущені матеріали про спільне між такими кризовими явищами, як коронавірус та зміна клімату: Анна Акерманн та Оксана Алієва  розповідають, як пов’язані ці дві кризи у матеріалі bit.ly/2RHoCPE; про те, як коронавірусна та кліматична кризи впливають на світ, хто потерпає від них найбільше і як виходячи з однієї з цих криз, можна активніше розпочати боротьбу і з другою bit.ly/3ayCB14;

ГО Екоклуб 

  • 18 травня о 11.50 відбудеться судове засідання між ТОВ “Техноприводу Інвест Груп”  та Екоклуб Рівне. До того, ТОВ “Техноприводу Інвест Груп” вчергове подали клопотання про перенесення підготовчого засідання, посилаючись на коронавірус і карантинні заходи. Екоклуб отримав судовий позов від представників Кроноспану. ТОВ “Технопривід Інвест Груп” (кінцевий власник “КРОНОСПАН ХОЛДІНГС П.Л.С., Кіпр)” планує спорудження деревообробного заводу у с. Городок поблизу Рівного. Технопривід заявили про безпеку планового підприємства для здоров’я місцевих мешканців та стану довкілля. Екоклуб порівняв характеристики очікуваного забруднення від діяльності планованого заводу з безпечними концентраціями** забруднювачів і заявив, що безпечні рівні буде перевищено у рази. Технопривід вважає, що такі заяви Екоклубу псують ділову репутацію компанії і подав до суду на Екоклуб. Слідкуйте за перебігом справи разом з Екоклуб

ГО U-Cycle

  • U-cycle разом з іншими організаціями та ініціативами, що працюють у сфері безпеки дорожнього руху підписали звернення до Міністерства внутрішніх справ України стосовно запуску системи автофіксації порушень. Текст звернення: https://bit.ly/3f1jDDA

ГО Еколтава

  • В травні, команда Еколтави надіслала звернення до Одеської ОДА з проханням надати пересипу лиману Сасик охоронний статус та зберегти його від забудови. Пересип лиману – це частина Азово-Чорноморського екологічного коридору та є особливо важливим для птахів. Лиман Сасик входить Смарагдової мережі Європи, тобто за Бернською конвенцією Україна має здійснювати низку заходів для збереження біорізноманіття на цій території. 
  • ГО “Еколтава” провела ряд вебінарів для громад: Нуль відходів “Нуль відходів у громадах: ОСББ, ОТГ та бізнесі” (запис), “Цифрова безпека активістів та організації в інтернеті” (запис), Прибуток&природа: як знайти баланс? Розкаже “Free Svydovets” (подія), Вебінар “Актуальні кліматичні цілі для громад в умовах кризи” (запис), “Зміна клімату та соціальна (не)справедливість” (запис).

WWF-Україна

  • За підтримки WWF-Нідерланди зібрали 16 тисяч євро на відновлення русла струмка Лостун, що передбачає частковий демонтаж залишків греблі Лостунець. Демонтаж греблі на Лостуні запланований на 2020 рік та є частиною програми WWF-Україна ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW! Дізнатись більше про подальші плани з реалізації Програми: bit.ly/3aAuLUK
  • У спільному спецпроекті з Українська правда розповіли про водну культуру українців, стан рідкісних видів і причини збільшення кількості рубок в нашій країні.І що має зробити держава для подолання викликів і збереження біорізноманіття та природних ресурсів України 

ГО О.ЗЕРО

  • Підтримує прийняття Законопроекту про відходи 2207-1, яке стоїть на порядку денному 12 травня: https://bit.ly/2Wo07tL. Разом з командою “Батарейки, здавайтеся!”, закликають депутатів дійти до законопроєкту про відходи в порядку денному та підтримати законопроєкт 2207-1, в розробці драфту якого брали участь провідні громадські організації України, як основний. Важлива також підтримка друзів і громади, детальніше за посиланням.

ЕГО “Зелений Світ”

  • Виступає за зниження “зеленого тарифу” для об’єктів малої гідроенергетики. Відповідне звернення ЕГО “Зелений Світ” адресовано Міністерству енергетики та захисту довкілля України. Детальніше за посиланням. 

ГО “Голос Природи”

  • Активісти «Голос Природи» обстежили лісопосадку, яка знаходиться в лівобережній частині Кам’янського. В ході перевірки були виявлені ділянки з незаконно вирубаними деревами, вік яких може становити більше 40 років. Детальніше про незаконне вирубування дерев на сайті

ГО “Форза”

  •  Розпочали проект “SUMCITYNET: міста за покращення доступності і кліматично-сталу міську мобільність”, в рамках якого співпраця партнерів з Польщі, України і Білорусі буде спрямована на сприяння вирішення проблем, з якими зіштовхуються сучасні міста – заторів, шкідливих викидів, обмеженої доступності міст для велосипедистів, людей похилого віку, осіб з інвалідністю. Проект реалізовується за підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Джерело

МГЕО «Наш дім – Манява»

  •  Упартнерстві з Верховинською селищною радою розпочинає капітальний ремонт покрівлі з використанням енергозберігаючих технологій та підлоги в приміщенні дитячого садка в рамках проекту «Покращення навчальних умов у закладі дошкільної освіти «Сонечко» (смт. Верховина)». Детальніше за посиланням

Можливості в організаціях УКМ: 

1) U-cycle шукають волонтерів для розробки Національної велосипедної стратегії. U-Cycle готується до розробки Національної велосипедної стратегії, і першим кроком є збір думок та побажань від майбутніх користувачів, активістів та чиновників. Дослідження буде проводитися шляхом якісного дослідження: онлайн-інтерв’ювання людей у різних областях і містах України та аналіз побажань і значень, які висловили співрозмовники. Детальніше. 

2)  ГО “Екоклуб” запрошує в команду медіа-координатора(ку) кампанії у сфері захисту довкілля. Дедлайн – до 20 травня 2020 року. Очікуваний початок роботи: 1 червня 2020 р., зайнятість: від 50 % до 100 % (обговорюється). Деталі…

3) ГО “Екодія” шукає фахівця чи фахівчиню у кліматичну команду до відділ клімату і транспорту. Зайнятість від 50% до 100% (обговорюється). Більше деталей щодо вакансії.

4) МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) у співпраці з Environmental Law Alliance Worldwide (ELAW) розпочинає новий проект «Посилення екологічної демократії в Україні». Проект покликаний підвищити спроможність громадськості брати участь у боротьбі за екологічну справедливість та триватиме впродовж 2-х років. Учасниками цих заходів зможуть стати зацікавлені громадські організації та активісти. Детальніше на сторінці ЕПЛ.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6