Закликаємо Уряд прийняти амбітний національно визначений внесок до Паризької Угоди!

Громадськість стурбована кліматичною та екологічною ситуацією в Україні, яка щороку погіршується та стає катастрофічною

Українська кліматична мережа закликає Уряд прийняти довгостроковий план, що передбачатиме найбільш амбітні цілі по:

  • розвитку відновлювальних джерел енергії;
  • впровадженню енергоефективних технологій;
  • використанню потенціалу природних екосистем із депонування вуглецю;
  • скорочення атомної енергетики та вугілля у довгостроковій перспективі, що також означає затвердження цілі вуглецевої нейтральності економіки до 2050 року.

Критична ситуація, яка склалась, має спонукати владу до активних дій для протидії кліматичній кризі! Наразі українська влада ігнорує кліматичну кризу, не беручи її до уваги при формуванні політики країни, при прийнятті рішень, нехтує можливостями швидкої адаптації до зміни клімату. Розвиток енергоефективності та відновлюваних джерел енергії відбувається недостатньо швидко, а зараз він ще й майже зупинився. Те саме стосується сталого розвитку в інших секторах: енергетиці, промисловості, транспорту та сільському господарстві.

Створення 2-го Національно визначеного внеску – це можливість затвердити курс на низьковуглецевий розвиток та показати серйозність намірів уряду протидіяти кліматичній кризі.

Звіт Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату про глобальне потепління на 1.5°C підтверджує наявність антропогенного впливу на зміну клімату та неможливість відкладати зниження викидів парникових газів. Згідно зі звітом, викиди необхідно скоротити у 2 рази до 2030 року у порівнянні із сьогоднішнім рівнем для уникнення катастрофічних соціальних та економічних наслідків. Лише за таких умов можна забезпечити виконання мети Паризької угоди та запобігти катастрофічним наслідкам для економіки, й не тільки. Виходячи з Кадастру викидів парникових газів, у період з 2015 до 2018 року викиди парникових газів в Україні зросли майже на 9%.

Розроблений Міністерством у 2016 році Національно визначений внесок до Паризької угоди, за яким до 2030 року ми мали скоротити викидів на 40% у порівнянні з 1990 року, був оцінений критично недостатнім, Україна станом на 2018 рік вже скоротила свої викиди майже на 64%. Однак, це відбулося не внаслідок якісної кліматичної політики, а через економічний занепад та закриття підприємств. Тож скорочення на 40% від 1990 року означало б фактичне зростання від нинішнього рівня. 

Створення 2-го Національно визначеного внеску – це можливість затвердити курс на низьковуглецевий розвиток та показати серйозність намірів уряду протидіяти кліматичній кризі. Ратифікація Україною Паризької угоди означає, що ми готові зробити усе необхідне для спільної боротьби, аби не допустити підняття середньої глобальної температури на більше ніж 1,5 – 2,0 °C, як цього вимагають науковці. 

З розроблених сценаріїв моделювання, в рамках оновлення 2НВВ, закликаємо затвердити цілі зі скорочення викидів у 2030 році на рівні, який відповідає Комбінованому сценарію чутливості, та який є найбільш амбітним, реалістичним та відповідає взятим Україною міжнародним зобов’язанням. Розвиток за цим сценарієм дасть можливість скоротити викиди на 72% у порівнянні з 1990 роком у 2030 році та мати 86% скорочення викидів у 2050 році, що не є достатнім, але із наявних пропозицій поки найкращим варіантом.  

З повною версією звернення до Уряду можна ознайомитися нижче:

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6