Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ у березні

До вашої уваги — дайджест новин УКМ за лютий та анонси подій березня. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ, варто підписатися на нашу розсилку.

 

НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

Під час заходу керівник Центру економічного відновлення Кирило Криволап наголосив, що пріоритетами Національної економічної стратегії-2030 у сфері енергетики є: високий рівень енергетичної безпеки та інтеграція України в європейський енергетичний ринок; функціонування розумної, модернізованої та надійної енергосистеми; функціонування вільних, ефективних та конкурентних ринків; енергоефективність економіки та екологічність енергетичного сектору.

 • 9 лютого Костянтин Гура, т.в.о. Голови Держенергоефективності, під час зустріч із директором Європейсько-українського енергетичного агентства Олександрою Гуменюк та членами ЄУЕА, окреслив плани роботи на 2021 рік, акцентувавши увагу на обраному Україною «зеленому» курсі. Метою є декарбонізація економіки через підвищення рівня енергоефективності в усіх секторах та розвиток «зеленої» енергетики. Застосовуючи кроссекторальний підхід до енергоефективності, за ініціативи Держенергоефективності розроблено концепцію нової 5-річної цільової програми на період 2022-2026 років. «Ми передбачаємо державну підтримку не лише житлового, а й інших секторів: бюджетної сфери, промисловості, енергосервісу, електрозарядної інфраструктури, біоенергетики тощо. У рамках програми плануємо так звані «зелені кредити» із компенсацією частини відсотків або суми кредиту. Це буде потужним стимулом до інвестицій в енергоефективні проєкти та активізацію ринку», – повідомив К.Гура.
 • На Всеукраїнському форумі «Україна 30. Платіжка» Держенергоефективності представило шляхи зменшення енергозалежності країни. «Ми маємо усі ресурси, щоб заміщувати дорогий газ місцевими видами палива. Так, у 2019 р. країна використала близько 30 млрд м3 газу, з яких 14 млрд м3 імпортувала і заплатила за це 3 млрд доларів. При цьому, максимальний потенціал використання біоенергетичних ресурсів для заміщення газу становить в еквіваленті біля 37 млрд м3. Використавши навіть половину цього потенціалу, ми можемо повністю відмовитися від імпорту блакитного палива», – наголосив Ю.Шафаренко.
 • З 17 лютого подати звернення про екологічні порушення до Держекоінспекції за допомогою чат-боту SaveEcoBot. «Така скарга надходить до Держекоінспекції і є підставою для проведення позапланової перевірки, за результатами якої розраховуються збитки, порушникам пред’являються штрафи та надаються приписи щодо усунення порушень», – пояснив Голова Держекоінспекції Андрій Мальований.
 • Міндовкілля спільно з Мінцифри працюватимуть над цифровою трансформацією за проектами:
 • біологічного і ландшафтного різноманіття (е-ПЗФ);
 • водного господарства (е-Вода);
 • лісового господарства (е-Ліс);
 • рибного господарства (е-Рибалка);
 • раціонального використання надр (е-Надрокористування);
 • поводження з відходами (е-Відходи);
 • державного нагляду у сфері охорони навколишнього природнього середовища (е-Контроль);
 • моніторингу довкілля (е-Довкілля);
 • охорони атмосферного повітря (е-Повітря);
 • стратегічної екологічної оцінки (е-СЕО);
 • оцінки впливу на довкілля (е-ОВД);
 • поводження з пестицидами та агрохімікатами (е-Пестициди)
 • Опубліковано проєкт розпорядження КМУ «Про схвалення Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року». Міндовкілля приймає зауваження та пропозиції до 1 квітня.

НОВИНИ МЕРЕЖІ

 

НОВИНИ ЧЛЕНІВ УКМ

«Еколтава»

 • Завершено прийом заявок від громад на участь в пілотному проекті #ВідродженняЛісосмуг. Заявки на участь у конкурсі подали 8 ОТГ Полтавщини. Триває процес розгляду заявок. В обраній громаді Полтавщини проведуть дослідження стану лісосмуг, розроблять план відновлення та разом з адміністрацією громади почнуть пошук коштів на реалізацію плану.
 • Завершено опитування у громадах, що беруть участь в ініціативі «Роз’яснювальна кампанія у сфері поводження з відходами». У 2019 році в Полтавській області розпочато реалізацію Глобального проєкту «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля», що впроваджується #GIZ_Ukraine за дорученням Федерального міністерства довкілля, захисту природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU).
 • 25 лютого завершився етап збору інформації, анкетування мешканців обраних для участі в проєкті громад: Пирятинська, Гребінківська, Чорнухинська та Новооржицька. Зараз фахівці «Еколтави» опрацьовують результати анкетування та формують звіт на основі отриманих даних від опитування та глибинних інтерв’ю з лідерами думок цих громад.
 • «Еколтава» публічно прозвітувала перед громадою і партнерами за реалізовані проєкти у 2020 році та плани на 2021 рік. Розповіли про результати досліджень, присвячених темі зміни клімату та адаптації до них мешканців міст, вплив пандемії COVID-19 на відходи, впровадження екологічних ініціатив в Полтавській області, затвердження Програми поводження з відходами для Полтави, роботу Екобусу в місті та області, а також низку інших проєктів. З повним звітом можна ознайомитися на сайті Еколтави.

«Зелена Хвиля»

 • В березні починає електронну інвентаризацію зелених насаджень у Києві і запрошує волонтерів взяти участь у нанесенні дерев на карту в онлайн-систему. Учасники отримають унікальний досвід польових робіт, стануть частиною глобальної екологічної ініціативи та зроблять внесок у майбутні дослідження науковців, небайдужих до життя рідного міста. Дізнатися більше.
 • Починається робота «Екошколи»  для учнів 6-11 класів. Протягом кількох місяців учасники будуть навчатися енергозбреженню, попередженню змін клімату, збереженню біорізноманіття. І все це весело та цікаво — жодних нудних уроків!

До програми входять лекції з енергозбереження, впливу змін клімату на планету, взаємозв’язків у природі. Усе навчання проходить дистанційно та інтерактивно.  Реєстрація на сайті.

 

«Екодія»

 

WWF-Україна

 • Зібрали природоохоронців на семінар для обміну кращими практиками залучення громадськості до збереження лісів. Представники природоохоронних організацій та ПЗФ розповіли про проєкти та інструменти залучення громадськості, успішні кейси та перепони, з якими вони стикнулися. Корисні матеріали про збереження лісів зібрані на сайті.
 • Щоб знайти рішення, що мінімізують негативний вплив на дику природу під час планування та розбудови транспортної інфраструктури WWF-Україна спільно з експертами ГО «Дунайсько-Карпатська програма», Інститутом екології Карпат НАН України, ДП «Державний інститут дорожніх досліджень ім. Шульгіна» та Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА розпочав реалізацію міжнародного проєкту «Захист функціональних можливостей транснаціонально важливих екологічних коридорів басейну річки Дунай».
 • Представили Інтерактивний інструмент «Погодження вирубок лісу в Україні».
 • Продовжують лобіювати надання  облрадою вищого охоронного статусу для ще 5038,3 га лісів області.
 • Розпочали серію тренінгів в рамках проєкту «Нарощування потенціалу місцевих громад щодо захисту лісів, як крок до стійкого управління лісами». До проєкту залучені експерти Українського центру медіації.
 • Для запобігання та мінімізації злочинам проти дикої природи, WWF-Україна разом з 10 європейськими країнами долучився до проєкту «SWiPE – Ефективне розслідування злочинів проти дикої природи у Європі». Ми прагнемо посилити взаємодію з питань запобігання та ефективного розслідування злочинів проти дикої природи та сприяти відновленню біорізноманіття, що перебуває під загрозою зникнення.

 

Zero Waste Lviv

 • Працює над міжнародною кампанією #обирайбагаторазове #WeChooseReuse і найближчим часом буде створено окремий розділ на  вебсайті про багаторазові замінники одноразовим пластиковмісним речам та детальний огляд наших тематичних кампаній.
 • Провели Онлайн презентацію звіту про Zero Waste міста.Цей звіт містить найвичерпнішу і найсвіжішу інформацію про європейські міста і містечка, що стали на шлях zero waste, а саме, як вони реалізують європейську практику роздільного збору і перероблення вторсировини та компостування органічних відходів. Особливу увагу ці міста і громади приділяють запобіганню утворенню відходів через інформаційні кампанії, повторне використання і ремонт тощо. У Звіті подано як досвід міст, що вже досягли істотних успіхів, так і інформацію про міста, які щойно почали рухатись у цьому напрямку. Серед останніх – два українські міста Львів і Люботин (Харківська область). Це перші міста з-поза Європейського Союзу, що долучились до програми Zero Waste Сities.
 • Провели Вебінар: Безпека багаторазових засобі менструальної гігієни.

 

«Форза»

 • Провели онлайн круглий стіл «Гендерна ситуація в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону». Була проведена презентація та обговорення звіту про гендерну ситуацію в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону, обговорення потреб жінок, пов‘язаних з професійним розвитком та кар‘єрним зростанням.
 • Продовжують відбирати місця для розташування місць відпочинку для велосипедистів на відтинку Ужгород – Малі Селменці на словацько-українському кордоні.

«Криворізьке міське правозахисне товариство»

 • До Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України
  надісланий виконаний організацією Експертний висновок щодо зміни меж
  (розширення) території ландшафтного заказника загальнодержавного
  значення «Балка Північна Червона» за підписами провідних наукових
  співробітників Національного природного парку «Тузлівські лимани».
 • Розпочинається проєкт «Група громадського моніторингу і практичного реагування на порушення захищає об’єкт ПЗФ».

«ЕПЛ»

U-Cycle

 • Продовжується цикл онлайн-лекцій в рамках серії VELOFORUM online talks на теми розвитку вело інфраструктури та сталої мобільності.

 

«Еремурус»

 • Відбулася презентація посібника з практичної реалізації FSC (Forest Stewardship Council, Лісова Опікунська Рада) національного стандарту, системного підходу його побудови та сприяння впровадженню з урахуванням особливостей ведення лісового господарства в Україні.

«Екосфера»

 • До участі у проекті «Енергетичні можливості для закарпатських громад»приєдналися Тячівська, Вільховецька та Нересницька та Великобичківська територіальні громади. У рамках проекту громадам допоможуть започаткувати свій проект розвитку ВДЕ. Для громад-учасниць проєкту заплановано семінар щодо можливостей створення та розвитку власних мікромереж відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на основі існуючих місцевих природних ресурсів (сонця, вітру, води, геотермальних вод та енергії землі) за участі приватного капіталу на основі кооперації. Детальніше.
 • Представила на семінарі WWF «Кращі практики залучення громадськості до теми збереження лісів та запобігання нелегальним рубкам» досвід протидії правопорушенням у лісовій сфері та роль спеціалізованого сайту savecarpathianforest.org з фіксації таких правопорушень онлайн.

«Екоклуб»

 • Опублікував статтю про нітратне забруднення підземних вод, загострення цього питання через зміну клімату та досвідом пілотного проєкту з Німеччини по очистці басейну, що забезпечує питною водою 40000 жителів: https://ecoclubrivne.org/nitraty/

 

АНОНСИ ЧЛЕНІВ УКМ

«Екодія»

 • Разом з Харківським національним автодорожнім університетом відкриває реєстрацію на Весняну школу сталої мобільності «Вплив пандемії на мобільність». Захід пройде онлайн з 21 по 24 квітня 2021 року в будні дні з 16:00 до 20:00 та в суботу з 11:00 до 17:00. Реєстрація відкрита до 1 квітня.
 • 8 березня планується презентація дослідження «Україна після “зеленого” тарифу. Нові механізми підтримки відновлюваної енергетики». У ньому вичені нові механізми підтримки відновлюваної енергетики, які можуть бути застосовані у рамках нової моделі ринку електроенергії України, а також перешкоди, що не дозволяють їх використовувати. Інформація, що міститься у цій публікації, є результатом аналізу інформації з відкритих джерел, експертних думок учасників ринку ВДЕ в Україні, та їх інтерпретації автором. Більше деталей про подію незабаром.
 • 19 березня українська гілка молодіжного руху Fridays for Future організовує кліматичний страйк в рамках глобальної акції. «Екодія» підтримує  їхню акцію в Києві, а також закликає колег підтримувати захід у своїх містах.
 • Мережа громадських організацій Climate Action Network в регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (CAN СЄКЦА)  запускає «Кліматичні діалоги 2021». Захід пройде у форматі робочих груп на теми: відновлювана енергетика, освіта і комунікації, кліматична політика, адаптація та біорізноманіття, міста і мобільність, справедлива трансформація. Учасники кожної групи протягом року будуть співпрацювати в рамках своїх професійних тим, отримувати підтримку від організаторів, обмінюватися досвідом і посилювати зв’язки між своїми організаціями. Реєстрація

«Наш дім – Манява»

 • Розпочинає реалізацію другої фази проєкту «Покращення навчальних умов у закладі дошкільної освіти «Сонечко» в селищі Верховина Івано-Франківської області. В рамках другої фази заплановано ремонт підлоги в коридорах, заміна внутрішніх дверей, ремонт частина санвузлів, ремонт пральні з придбанням та встановленням обладнання.

 

U-Cycle і Форза

 • Цьогоріч відбудеться конференція VELOFORUM на тему «‎Велотуризм — запорука сталого розвитку територій» відбудеться в Ужгороді у партнерстві з Центром соціальних та ділових ініціатив (м. Яремче) та Агентством сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» (м. Ужгород) як частина транскордонного проєкту «Bike AcceNT: велосипедна доступність об’єднує території». Дату проведення VELOFORUM 2021 оголосимо незабаром.

 

«Єдина планета»

 

 

 

 

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6