Посилення енергетичної безпеки за допомогою рішень локальної відновлюваної енергетики

Панельна дискусія BOOSTING ENERGY SECURITY WITH LOCAL RENEWABLE ENERGY SOLUTIONS, організована УКМ, ГО «Екодія», CAN EECCA та Inforce-Europe, була присвячена енергетичній незалежності країн і громад.

Модераторка події – член правління ГО «Екодія» Анна Акерман – розпочала дискусію із фотографії СЕС, в яку влучила ракета, та коментарем про величезну різницю між тим, скільки часу та ресурсів потрібно для відновлення потужностей ВДЕ та звичних нам станцій на викопному паливі. Перші можна відновити за кілька тижнів, другі ж потребують місяців та величезних вливань коштів.

Першим з панелістів виступав Максим Бабаєв, координатор УКМ. Він наголосив на тому, що війна показала межі централізованої енергетичної системи України, через це більшість областей України переживає ряд блекаутів та відключень електроенергії.

«Громадяни та громади мають право мати доступ до електроенерії незалежно від того, що відбувається у світі.»

Також Бабаєв навів приклади того, як ВДЕ допомогли пережити населенню окупацію:

–  Мила, Киїська область. 2 сонячні станції на дахах будинків допомогли під час місячної окупації заряджати телефони, до них був підключений водяний насос та інші електричні прилади;

–  Горностайпіль, Київська область. Більше 50 домогосподарств було підключено до сонячних панелей для заряджання телефонів та оперування дрібними електроприладами; у цьому ж місті сонячні панелі встановили на лікарні;

–  енергокооператив «Місто сонця» у Славутичі: місцеве населення адаптувалось до використання енергії із СЕС для власних потреб.

Дуже важливо у майбутньому запровадити політики, які допоможуть інтенсифікувати гібридні відновлювані рішення у громадах для уможливлення отримання ними соціальних, економічних та кліматичних переваг.

Завантажити презентацію>>COP27_17_11_2022_Maksym_Babaiev

Депутат Європарламенту від Німеччини Міхаель Блосс зазначив, що основний виклик, який стоїть перед ЄС зараз – це продовження закупівлі викопного палива у росії, таким чином, ЄС допомагає Росії вести війну.

Із змін, які зауважив представник Європарламенту, це зміна риторики: ВДЕ зараз отримали чітке маркування як «енергія миру». Однак існує і багато викликів для громад: люди передовсім думають, як оплатити платіжки, хоч у той же час інфляція – це частина залежності від російського викопного і важлива віха російської стратегії ведення війни.

ЄС налагоджує практики енергетичної незалежності, особливе місце серед яких посідають програми European Green Deal і RePower EU, проте для подолання цього виклику зміни мають бути глибинні. Потрібно створити зовсім інший ринок енергії, максимально децентралізувати енергопостачання, здійснити реформу дизайну енергетичного ринку та підтримувати локальні громади у виробництві власної енергії з ВДЕ.

Також на порядку денному, за словами депутата, залишається питання того, як ЄС може допомогти Україні пережити війну.

Наступною досвідом локальних проектів ВДЕ поділилась Бактигюль Чинибаєва, комунікаторка CAN EECCA з Киргизстану. Через киргизько-таджицьке протистояння на південних кордонах країни вирує нестабільність: є загиблі, 132 тисячі осіб змушені були покинути своє житло, 623 будівлі внаслідок протистоянь були зруйновані, також пошкоджено важливу енергетичну та мережеву інфраструктуру.

Тут нагальною стала підтримка громадянського суспільства, представники/ці якого об’єднались та розпочали збір коштів та підтримку переміщених осіб (допомагали з житлом тощо). На зібрані кошти було закуплено сонячні панелі для прикордонників. Країна залежить від російського і казахського викопного палива, тож ця акція була чимось новим для суспільства, проте була надзвичайно успішною та показала, наскільки багато гнучкності на стабільності дають навіть невеликі СЕС.

Зараз організації продовжують збирати кошти для закупівлі сонячних панелей для шкіл та лікарень, які залишаються без електропостачання.

Ґуннар Боє Олесен, координатор INFORSE-Europe та SE з Данії, розповів про існуючі та ефективні технології ВДЕ, які активно використовують у Данії. ВДЕ дуже мобільні та гнучкі і пропонують багато можливостей для різних потреб, однак не варто нехтувати енергозбереженням та заходами з енергоефективності. Також спікер наголосив на тому, що варто максимально локалізувати системи енергозабезпечення громад, тому що the more local, the more resilient.

Костянтин Криницький, голова енергетичного департаменту ГО «Екодія», підкреслив нагальну роль енергетичної безпеки та сталості, а ВДЕ у громадах є основними джерелом цієї безпеки зараз. Великий потенціал мають заходи з енергоефективності та енергозбереження: план відновлення має мати фокус на побудову енергоефективних будинків, але варто розпочинати цей процес вже і не чекати до завершення війни.

Експерт також зазначив, що зараз нам не вистачає доступних та ефективних рішень, особливо для впровадження на рівні громад.

Дивитися відеозапис

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6