Вплив Каховської катастрофи на опустелювання та посуху в Україні

17 червня відзначається Всесвітній день боротьби з опустелювання та посухою.

Щорічно у світі від посухи, що посилює деградацію земель та зміну клімату, страждають 55 млн людей. А до 2050 р., згідно з прогнозами, ця проблема може зачепити приблизно три чверті усього населення планети.

Сама ж кількість посух зросла на 29% порівняно із 2000 роком.

Поки весь світ бореться із цією глобальною проблемою, росія лише посилює її, як і десятки інших довкіллєвих проблем, своїми агресивними діями.

Підрив Каховської ГЕС, який рф здійснила 6 червня 2023 р., безумовно матиме значний вплив на опустелювання українських земель.

Олег Царук, експерт УКМ, представник ГО Екологічний клуб Еремурус, експерт Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням, експерт програми LEAD FAO, прокоментував вплив Каховської катастрофи на опустелювання:

“Змито десятки унікальних біоценозів (місць існування рідкісних рослин та тварин), перспективи відновлення для значної частини – мінімальні. Осушене дно Каховського водосховища обіцяє стати найбільшим у Європі джерелом винос пилу, включно з відкладеннями Чорнобиля, пестицидами, змитими добривами, іншими хімікатами. Наслідок: сплеск мутагенезу, захворювання дихальної системи диких тварин, порушення запилювання в рослин”.

Також експерт наголосив, що винос мулу з водосховища призведе до заховання (фактично – знищення) суттєвої частини наших чорноземів, оскільки важлива їх складова (мікроорганізми, ґрунтові тварини тощо) будуть знищені. Треба також враховувати тотальну деградацію культурних ландшафтів (лани, сади, городи), яка призведе до посилення міграційних процесів та посилення навантаження на прилеглих територіях, в першу чергу. Зменшення населення призведе також до зниження кількості та якості відновлювальних робіт на заторкнутих територіях. Не слід упускати, крім іншого. винос солей з глибоких шарів ґрунту (вторинне засолення).

Все це сприятиме падінню виробництва продовольства на зазначених територіях, що відгукнеться не лише на Україні, але й на тих країнах, куди ми постачали продовольство, зокрема  зерно, олію тощо. Тобто поглиблення світової продовольчої кризи неминуче.

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6