Екоспільнота обговорила “зелені” меседжі конференції з відбудови у Лондоні

25 липня відбулося онлайн-обговорення результатів URC2023 з точки зору сталого розвитку та протидії глобальній зміні клімату, ініційоване та організоване Українською кліматичною мережею.

В якості спікерів ми запросили представників громадськості – експертів з питань охорони довкілля, змін клімату, відновлювальної енергетики та сталого розвитку. Обговорили нагальне: чи містили заяви, озвучені на Лондонській конференції з відбудови, заклики саме до зеленої відбудови, які масштаби впливу війни на довкілля, як має реформуватись енергетичний сектор та як громадам врахувати зміну клімату та адаптацію до неї у планах повоєнного відновлення.

Анна Акерманн, представниця центру екологічних ініціатив “Екодія” та Міжнародного інституту сталого розвитку, розповіла, як відбувалася конференція URC2023, та проаналізувала, чи відповідають заяви, озвучені на ній, принципам зеленого відновлення. 

“Коли під час конференції йшла мова про стале відновлення, обговорювались економічні та соціальні аспекти, однак про екологічні не було розмови. Тож на наступній конференції обов’язково мають бути розкриті питання величезної шкоди довкіллю, заподіяної російською агресією”, – відзначила експертка.

 

Детальніше про наслідки війни на довкілля та важливість розуміння цих масштабів у повоєнному відновленні розповів представник Української природоохоронної групи Олексій Василюк. Зокрема, експерт зачепив й питання Каховської ГЕС, зауваживши на неоднозначності рішення про її відновлення: хто і на підставі чого це вирішив, чому не було широкого обговорення з експертами, чи була проведена ОВД, чи дійсно потрібно це Україні?

Рішення, що не стосуються війни, в їх числі й довікіллєві, не мають прийматися так поспішно і непрозоро”, – додав він.

 

Питання розвитку енергетичного сектору у контексті повоєнної відбудови розкрив Олег Савицький з ГО “Razom We Stand”.

“В енергетиці не відбувається практично нічого, що посилювало б стійкість України до загроз, як військових, так і кліматичних…Дуже багато питань до політики уряду в енергетичній сфері, на міжнародному рівні є враження, що Україна не має реального плану відбудови в  критичних секторах, зокрема в енергетиці та промисловості”, – звернув увагу експерт. 

 

Окремим важливим блоком обговорення стало питання проблем громад та їх ролі у повоєнній відбудові. 

Степан Кушнір, представник Хмельницького енергетичного кластера, зазначив, що роль громад у процесі відновлення країни є ключовою: “Всі ми живемо не просто в Україні, а в конкретних громадах. Наш комфорт залежить від того, як громада буде розвиватись і від її спроможності адаптуватися до тих чи інших змін”. 

Експерт також звернув увагу на “болючі точки” українських громад сьогодні, основною з яких назвав нерозуміння громадами цінності зеленого переходу і взагалі проблем екології та зміни клімату. 

 

Продовжила обговорення адаптації громад до зміни клімату в межах повоєнного відновлення представниця Екоклубу (Рівне), радниця УКМ, Ольга Лящук. Зокрема, вона наголосила на важливості оцінки вразливості до зміни клімату, яка, на думку експертки, має бути основою зеленого відновлення громад.

“Якраз в рамках оцінки вразливості громади аналізують вплив клімату на різні сектори: починаючи від зелених насаджень і закінчуючи енергетикою, починаючи від туризму, закінчуючи водними ресурсами…Якщо цього не робити, дуже складно оцінити наскільки той чи інший проєкт має першочергове значення“.

Послухати повний виступ спікерів, а також сесію питання-відповіді можна за посиланням: https://youtu.be/fjqk50flFO4 

 

У разі виникнення запитань чи для отримання більш розгорнутих коментарів експертів, просимо звертатися за контактами:

Олександра Нессонова, комунікаційниця УКМ

тел. 0935152975

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6