Учасники стажування “Партнерство для сталого відновлення України” поділились своїм досвідом, отриманим у Чехії

23 серпня Українська Кліматична Мережа провела вебінар  “Зелена відбудова України із застосуванням кращого досвіду Чехії”. Спільно з нашими членами, Центром міжнародного співробітництва і впровадження проектів, ми зібрали практичний досвід від учасників і ділимося з вами найважливішими висновками. 

Учасники та учасниці першого етапу стажування “Партнерство для сталого відновлення України”, що відбулося у Чехії в липні цього року, обговорили, як застосувати чеський досвід під час зеленої повоєнної відбудови України, що робити зі значною кількістю відходів, як керувати громадами у процесі відбудови та багато іншого. 

З вітальним словом виступив Адам Голуб з Чеського фонду екологічного партнерства Nadace Partnerstvi.

“На наш погляд, найефективнішими є інвестиції прямо в людей. Тому ми вигадали програму стажувань для українців-лідерів. Наші стажування мають на практиці показати, яким чином можливо відновити післявоєнну Україну… Сьогоднішня подія вказує на ще одну важливу функцію нашої програми – створення мережі з самих учасників стажувань, щоб вони могли ділитись здобутим досвідом і долучати громади та інші ГО, шукати нових партнерів”, – зауважив представник організаторів стажування у Чехії.

Радниця УКМ Ольга Лящук з Екоклубу поділилась, що програма обміну розвіяла певні її стереотипи: “Я працюю з громадами, які розробляють програми адаптації в межах Угоди мерів. Раніше в мене була думка, що іншим громадам, які не мають зобов’язань в межах цієї угоди, не цікава адаптація. Однак після першого раунду відбору учасників для стажування у Чехії, я зрозуміла, що  це хибна думка. І я щаслива, що є стільки людей, які розуміють необхідність інтеграції адаптації у плани повоєнної відбудови і готові щось робити вже зараз”.

Інша радниця УКМ Олена Вусик, керівниця Центру міжнародного співробітництва і впровадження проектів, поділилась враженнями щодо питання утилізації відходів. Зокрема, Олена розповіла про отримані знання з ліквідації наслідків торнадо, що сталось у Чехії у 2021 році та зачепило 5 муніципалітетів.

“Що нам було б добре запозичити у свою практику утилізації відходів? Певні локації були неподалік від залізничного полотна, щоб було зручно переміщати відходи до виконавців переробки без залучення автомобільного транспорту. Зараз у нас в Україні утворюється дуже значна кількість відходів, з яким автомобільний транспорт просто не впорається”, – наголосила експертка.

Також Олена розповіла, про успішний досвід Чехії у плануванні процесу сортування та перероблення відходів та звітуванні про це. Дуже важливо, на думку експертки, розуміти, що кожен вид відходів має оброблятися лише тим суб’єктом господарювання, який має на це відповідні дозвільні документи. Ми також маємо враховувати це під час утилізації відходів війни. 

Своїми ідеями щодо того, яким чином можна використати чеський досвід у зеленій повоєнній відбудові України, поділились й представники громад, що брали участь у стажуванні: Будейчук Ольга (Сумщина), Іван Стефаник (Львівщина), Яна Сладковська (Вінниччина), Володимир Урдейчук (Тернопільщіна), Ірина Широкова (Київщина). Серед іншого, спікери розповіли про чеський досвід з залучення мешканців громад до проєктів відновлення, озеленення громад, очищення води, впровадження адаптаційних заходів до змін клімату та долучення міст до Угоди мерів.

 

Повний виступ всіх спікерів можна переглянути за посиланням: https://youtu.be/oF4JSkFUTw4 

 

У разі виникнення запитань чи для отримання більш розгорнутих коментарів експертів, просимо звертатися за контактами:

Олександра Нессонова, комунікаційниця УКМ

тел. +380935152975

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6