До вашої уваги — дайджест УКМ за грудень та першу половину січня. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ варто підписатися на нашу розсилку.
Національні новини
- “Україна посилить свою участь у глобальній боротьбі зі зміною клімату”, — таку заяву зробив Володимир Зеленський під час участі у Climate Ambition Summit 13 грудня. Президент зауважив, що Україна розглядає ціль щодо скорочення викидів парникових газів до 2030 року у діапазоні 58-64% від рівня 1990 року, що буде відображено у Другому національно-визначеному внеску в Паризьку Угоду.
- Міндовкілля опублікувало Звіт з моделювання траєкторій викидів парникових газів для Другого НВВ України до Паризької угоди та Перелік політик та заходів з попередження зміни клімату.
- 10 грудня Міненерго спільно з Держенергоефективності підгувало та подало на розгляд Уряду проєкт розпорядження Кабміну «Про Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року». Проєктом визначено, що первинне та кінцеве споживання енергії в Україні у 2030 році не повинне перевищувати відповідно 91 468 тис. та 50 446 тис. тонн нафтового еквіваленту.
- “Україна невдовзі приєднається до Безвугільного альянсу. Ми плануємо поступово скоротити кількість вугільних шахт та до 2070 року відмовитися від використання викопного виду палива, набувши повної кліматичної нейтральності”, — повідомила перша заступниця Міністра енергетики України Ольги Буславець на онлайн-зустрічі із керівницею Офісу у справах Співдружності та Розвитку націй Великобританії при МЗС Великобританії Венді Мортон.
- 18 грудня проведено перше онлайн-засідання Робочої групи для законодавчого врегулювання електрогенерації з відновлюваних джерел споживачами для власних потреб. За підсумками засідання домовилися, що до кінця року нададуть Агентству пропозиції щодо впровадження системи чистого вимірювання енергії Net Energy Metering.
- 21 грудня першим заступником та в.о. Міністра енергетики України призначено Юрія Вітренка.
- Того ж дня зареєстровано проект закону №4527 “Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу” щодо розвитку високоефективної когенерації”.
- З 1 січня 2021 р. увійшов у дію Закон України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів». Міндовкілля оприлюднило роз’яснення щодо впровадження системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів для операторів установок. Із запитаннями щодо запровадження системи МЗВ можна звернутися, написавши на адресу mrv.info@mepr.gov.ua
- Також Міністерство опублікувало проекти прикладів планів моніторингу, звітів про викиди парникових газів, інших документів, що були розроблені для видів діяльності, на які поширюються вимоги системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів.
Новини мережі
- 23 грудня пройшла презентація попередніх результатів всеукраїнського опитування “Зміна клімату та кліматична адаптація”. Опитування провела УКМ в особі громадських організацій “Екоклуб”, “Еколтава”, “Екосенс”, “Екодія”, “Голос природи”, “Наш дім – Манява” та “Українська молодіжна кліматична асоціація” за фінансової підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна та Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA) через Шведське товариство охорони природи (SSNC). Із презентацією попередніх результатів, а також відеозаписом події можна ознайомитися на сайті УКМ.
- 12 грудня виповнилося 5 років з дня підписання Паризької угоди. На сайті УКМ опубліковано аналітичну статтю щодо підсумків пятиріччя документу.
Новини організацій-членів УКМ
ГО “Екоклуб”
- Онлайн-курс Екоклубу переміг у конкурсі проєктів у сфері освіти дорослих
- Відео про те, як працює перша сонячна електростанція для водоканалу у Вознесенську, місті з найдорожчим тарифом на електроенергію.
U-Cycle
- 23 грудня члени U-Cycle брали участь у робочій зустрічі з Міністерством інфраструктури України та іншими стейкхолдерами щодо розробки Національної велосипедної стратегії.
- Опішнянська ОТГ тепер має концепцію розвитку велосипедної інфраструктури.
- U-Cycle за підтримки Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine провели дослідження “Потреба у розвитку велотранспорту та перешкоди до її реалізації у містах і регіонах України”, аби зрозуміти, що заважає і чого потребують користувачі велосипедів.
- Тут можна подивитися запис пресконференції: “Стартова зустріч: розробка Національної велосипедної стратегії”.
ГО Zero Waste Society
- Coca-cola (компанія-переможниця Бренд-аудиту 2020), відповіла ГО Zero Waste Society на 3 питання: кількість пластику, що вони виготовляють щороку, плани щодо зменшення його використання та чи збираються відмовлятись від одноразового пакування. Більше про переможницю рейтингу – ТОП-засмічувачів України тут.
Екодія
- Команда Екодії шукає адміністратора/ку, що любить добре налагоджені процеси, а ще мріє розвиватися у сфері адміністрування й діловодства в одній з найбільших громадських організацій України.
- Які рішення допоможуть покращити якість життя в селі та призведуть до економічного зростання в умовах кліматичних змін?Розповідає Екодія в матеріалі для Рубрики.
- Що потрібно Україні напротивагу вугіллю? Та чому дотувати вугільну галузь у 2021 ще більше, ніж останні 5 років — хибне рішення українського уряду, читайте тут.
- Наша планета стрімко втрачає льодовий покрив. Та що це означатиме для людей, які мешкають далеко від полюсів і не бачать цього на власні очі? Розповідає Екодія у статті для НВ.
- Екодія заявила, що підтримує готовність України долучитися до Європейського зеленого курсу та зменшувати свій вплив на зміну клімату. Члени ГО підготували власні рекомендації щодо того, як Україна може приєднатися до ЄЗК у різних секторах.
- На десяти станціях київського метрополітену з’явилися банери Екодії.
- Екодія підтримує співпрацю між Україною та ЄС з метою декарбонізації економіки та реалізації положень Паризької угоди. Детальніше з позицією ГО щодо використання водню можна ознайомитися за посиланням.
Еколтава
- У співпраці з благодійним фондом Peli can live та командою проєкту #ЛісосмугиЖиття, Еколтава планує реалізувати пілотний проєкт #ВідродженняЛісосмуг для відновлення лісосмуг в одній із ОТГ Полтавщини.
- Еколтава презетнувала дослідження «Кліматична (не)справедливість: вплив зміни клімату на вразливі соціальні групи в містах України». Ознайомитися з дослідженням повністю можна тут.
Zero Waste Lviv
- Як зменшити кількість відходів після свят — читайте тут.
- У рамках проєкту “Дослідження нових впливів пандемії COVID-19 на генерування твердих побутових відходів”, який Zero Waste Lviv здійснювали у другій половині минулого року, вдалоcь напрацювати ряд рекомендацій для закладів торгівлі продовольчими та непродовольчими засобами та ін закладів. аби вони працювали не лише безпечно, але і безсміттєво.
Екологія-Право-Людина
- Заява ЕПЛ про гальмування парламентом головних реформ у сфері охорони довкілля.
- Вийшов посібник присвячений питанням методології виявлення територій, придатних для оголошення об’єктами природно-заповідного фонду (ПЗФ). Читайте його тут.
- З річним звітом діяльності ЕПЛ можна ознайомитися за посиланням.
- Аналітичний документ “Парки замість бетону: нова політика у сфері управління зеленими насадженнями”, що покликаний допомогти у проведенні реформ у сфері управління зеленими насадженнями.
- Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина” започаткувала співпрацю із Національною асоціацією адвокатури України.
- Про результати координаційної зустрічі робочої групи з питань війни та довкілля. Про координаційну зустріч РГ з питань сталого сільського господарства та промисловості.
- Дивіться відео про те, як працює Майстерня екологічно-правових рішень ЕПЛ.
- Аналітичний документ “Екологічна свідомість українців та довкілля”.
Єдина Планета
- ГО Єдина Планета у партнерстві з Екологічна Альтернатива відкрила ЕКОХАБ! Тепер обговорити останні новини зі світу охорони природи та зоозахисту можна в колі друзів у зручний час у зручному місці.
- У партнерстві з Кампанія ХутроOFF у видавництві «Мушля» виходить перша в Україні дитяча книжка про хутрові ферми.
- Єдина Планета розпочала збір підписів під петицією до президента України з вимогою заборонити виробництво хутра зважаючи на нові факти зараження норок коронавірусом, поки це не спричинило нової пандемії.
“ФОРЗА”
- Запрошуємо вступати до Facebook-групи “Ліс і клімат”, створеної командою ГО “ФОРЗА”
- Триває реалізація проекту «SUMCITYNET: міста за покращення доступності та кліматично сталу міську мобільність»
- Що таке парклети та навіщо вони потрібні?
НЕЦУ
- Національний екологічний центр України має зауваження до проєкту Стратегії розвитку Зони відчуження на 2021 – 2030 роки
- Звернення НЕЦУ щодо Закону України “Про Внутрішній водний транспорт” до Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної
- Аналітичний документ «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні». Головне питання дослідження: який оптимальний сценарій розвитку екологічної політики до 2025 року може забезпечити екологічну та кліматичну стійкість України?
ГО “Екосфера”
- Екосистемний підхід до розвитку гідроенергетики та європейські підходи до оцінки екосистемних послуг… На якому етапі сьогодні у цих процесах знаходиться Україна?
- Про успіхи проєкту очищення від сміття долини річки Теребля. Дивіться також промоційний ролик у рамках проекту “Очистимо долину річки Теребля від сміття!”.
- ГО “Екосфера” оголосила набір серед спільнот та територіальних громад області для участі у проєкті «Енергетичні можливості для закарпатських громад». Взяти участь можна до 20 січня.
- Запрошуємо тестувати новий інтернет-ресурс для реєстрації лісопорушень в режимі онлайн! Чекаємо ваших повідомлень та фото і відео.
WWF-Україна
- Карта найцінніших лісів України, оновлена WWF-Україна, доступна онлайн для всіх.
- У рамках Новорічної кампанії в Україні з 14 грудня 2020 року до 14 січня 2021 року завдяки 1024 благодійникам WWF-Україна зібрали 261 669,5 гривень!
- Ветерани природи. Що вам варто знати про праліси та як допомогти їх збереженню — розказує WWF-Україна
- WWF-Україна тепер має свій Telegram-канал і стежити за їхньою діяльністю стало ще зручніше. Підписуйтеся https://t.me/wwfukraine
- WWF-Україна реалізував серію тренінгів на тему сучасних методів моніторингу та синхронізаційних обліків диких тварин.
Зелена Хвиля
- Встигніть виграти книжку «Агенти домашніх тварин. Нові домашні улюбленці та нові друзі» ! До 18 січня заповнюйте анкету, щоб взяти участь у вікторині.
Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6