До вашої уваги — дайджест новин організацій Української кліматичної мережі на травень.
НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ
- 22-23 квітня 2021 року у США відбувся Саміт кліматичних лідерів (Climate Leaders Summit). Подія об’єднала більш ніж 40 лідерів світу, які виступили із заявами щодо своїх кліматичних амбіцій та дій для утримання глобального потепління на рівні 1,5°С. Які ж конкретно заяви пролунали під час події і що вони означають? Читайте у матеріалі.
- Визначено процедуру держреєстрації установок у Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (наказ Міндовкілля від 03.02.2021 № 75). Дія Порядку поширюється на операторів установок, на яких провадиться один або більше видів діяльності, які входять до Переліку видів діяльності, викиди парникових газів в результаті провадження яких підлягають моніторингу, звітності та верифікації.
- Затверджено типові форми документів у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів та Методичні рекомендації щодо змісту та порядку складання звітів з оцінки впливу на довкілля (Наказ Міндовкілля від 15.03.2021 р. №193).
- Затверджено План пріоритетних дій Уряду на 2021 р. (розпорядження КМУ від 24.03.2021 р. № 276-р).
- План заходів з реалізації Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року (Розпорядження від 07.04.2021 № 321-р).
- Зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про альтернативні види палива» щодо розвитку виробництва біометану. Також Держенергоефективності спільно з Міненерго та Біоенергетичною асоціацією України розробили законопроєкт щодо встановлення нульової ставки податку за викиди двоокису вуглецю для установок, які спалюють біопаливо.
- ВРУ призначила Германа Галущенка на посаду нового міністра енергетики України.
- Міндовкілля прозвітувало про надходження та витрати екологічного податку за 2020 рік. Дивитись презентацію.
- Розпорядженням КМУ від 21.04. № 443-р затверджено Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року.
НОВИНИ МЕРЕЖІ
- На сайті Української кліматичної мережі оновлено сторінку із Законодавчою базою України щодо боротьби зі зміною клімату.
- Українська Кліматична Мережа виступила з відкритим листом до Уряду з вимогою схвалити другий НВВ, який передбачає скорочення викидів парникових газів не менше 65 % від рівня викидів 1990 року до 2030 року.
НОВИНИ ЧЛЕНІВ МЕРЕЖІ
«Екоклуб»
- Підтримав акцію «Одного Чорнобиля нам достатньо» і наголосив на важливості переходу країни на відновлювальні джерела енергетики. Детальніше тут>> Подібні акції відбулися в інших містах, зокрема, у Києві за організації «Екодії».
- Розповідає про користь міських лук і досвід Ерфурта (Німеччина) як хорошу практику для українських міст в адаптації до зміни клімату
«Екодія»
Щоб привернути увагу до забруднення води у сільських громадах, «Екодія» готує експедицію «У пошуках чистої води». Будуть аналізувати якість води у колодязях, річках та ставках щонайменше 10 громад та презентують інтерактивну мапу з результатами. Підтримати Експедицію фінансово.
Створили матеріали для уроку «Адаптація для зміни клімату: що це і чому важливо» Урок орієнтований на учнів старших класів та студентів.
«Еколтава»
- Провели тренінги «Сортуванням не можна нехтувати» для вчителів Пирятинської, Чорнухинської, Гребінківської та Новооржицької громад. Розпочали конкурс «Збери більше!» між школами. Детальніше>>
- Провели опитування жителів Північно-Західного субрегіону Полтавської області щодо організації системи управління відходами. Про результати>>
- Провели онлайн-дискусію стосовно поводження з небезпечними відходами та їх правильної утилізації на території Полтавщини. Дивіться запис заходу.
«Нуль відходів Львів»
Провели вебінар «Чому спалювати сміття не ОК» про те, чому спалювання сміття не є дружнім до довкілля рішенням.
Провели у Львові 17 травня круглий стіл «Налагодження роздільного збору та компостування органічних відходів», де поділилися досвідом упровадження системи роздільного збору у Львові.
PLATO
Презентували Львівській міській раді проєкт адаптації до наслідків кліматичної зміни простору на перетині вулиць Бандери та Чупринки.
Розпочали створення публічного саду-городу у Львові у парку «Залізна вода». Детальніше про концепцію простору за посиланням. Провели«Зелені воркшопи біля теплиць Рерінга». Учасники вчилися мульчувати грядки, створювати вермикомпостер і таблички для зон із різнотрав’ям.
«Хмельницький енергетичний кластер»
Провів акцію з висадження 2,5 тис. дубів в Хмельницькому районі.
Взяли участь у підготовці Плану дій в рамках Програми «Зелені міста» ЄБРР. План дій «Зелене місто» – це документ, у якому буде проаналізовано та прописано заходи, завдяки яким можна буде поліпшити екологічну ситуацію, муніципальну інфраструктуру.
U-Cycle
Виступили проти рішення КМДА підвищити швидкість до 80 км/год на 7 вулицях Києва. Захистили велодоріжку й газону від забудовників. Триває серія онлайн-зустрічей Veloforum online talks. Запис події>>
Провели Urban Cycling Tour, де показали «найвелосипедніші» місця центру Києва.
«Зелена Хвиля»
- Провела онлайн прес-конференцію з презентацією результатів проєкту «Можливості прозорої, партисипативної та дієвої інвентаризації зелених зон Києва задля адаптації міста до зміни клімату». На заході був представлений Policy Brief щодо проблеми організації обліку міських зелених насаджень в Україні та результати пілотної інвентаризації дерев двох територій Києва, що знаходяться під загрозою забудови (Совські ставки та Екопарк Осокорки), на основі відкритої платформи i-Tree (США). Усі результати проєкту можна прочитати тут.
- Тривають вебінари для вчителів початкових класів із курсу «Кліматична абетка». Про точні дати дізнавайтесь на фейсбук-сторінці.
«Форза»
- Запустити серію #інспектування_на_доступність, де будуть перевіряти вулиці Ужгорода на їхню доступність для пішоходів. Впроваджують рішення із берегоукріплення природними матеріалами з використанням верболозу та заміни висихаючих ялинових лісів різнопорідними. Провели дослідження «Як оцінити стан водозабору» для Карпатського регіону.
«Екологія – Право – Людина» (ЕПЛ)
Пропонує ознайомитися з Аналізом Національної економічної стратегії України на період до 2030 року через призму охорони довкілля.
МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ЧЛЕНІВ УКМ
- «Екодія» оголосила тендер на роботу з ПДСЕРК у містах, підвищення кліматичної амбітності та налагодження зв’язку між місцевим та національним рівнем. Подаватися можуть члени УКМ, які мають досвід роботи з місцевою владою, з міст, які мають ПДСЕРК або в процесі його розробки. Дедлайн – 28 травня. Деталі та вимоги знайдете тут>>
- «Зелена Хвиля» запрошує учнів середньої та старшої школи, а також учителів шкільних дисциплін природничого спрямування взяти участь у проєкті «Екошкола» та виграти міні-грант для покращення своєї школи.
- UNICEF запрошує молодь у UpShift Green. Це «стартап-інкубатор» з розвитку навичок екологічного підприємництва. Реєстрація триває до 28 травня.
- Міжнародний проєкт «Чисте повітря для України» запускає 26 травня екологічну вікторину EcoQuiz, приз у якій – власна станція моніторингу якості повітря із вимірюванням параметрів мікроклімату та парникових газів, пилу різних фракцій та УФ-випромінення. Підпишіться на сторінку, щоб не пропустити анонс.
Підписатися на розсилку дайджесту УКМ на пошту
Отримувати анонси та новини членів мережі