U-Cycle: велосипед проти війни

Коли перші ракети полетіли на Київ, команда U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») мусила вирішувати питання фізичного виживання. Але команда швидко відновилася, долучившись до волонтерського руху та допомагаючи іншим волонтерам пересісти на велосипеди.

Свій публічний щоденник «Моя війна» комунікаційна менеджерка U-Cycle Марина Блудша веде вже 4 місяці. «У лютому я залишилася в Києві, – згадує вона. –  Ми не знали, що робити. Бігти в метро ховатися? Їхати з міста? Комунікація між командою не припинилася, але робочі питання відійшли на другий план». 

В перший же місяць частина співробітниць евакуювалася до Львова, а чоловіки пішли захищати Батьківщину. Координатор U-Cycle з адвокації та безпеки руху Богдан Лепявко вирушив служити в ЗСУ (читайте про його життя в армії). Багато хто почав волонтерити. Виконавча директорка U-Cycle Анастасія Макаренко змогла в Чернігівській області під звуки градів зібрати гроші на кількасот бронежилетів (дізнайтесь про суперсилу українців). Наталія Князева, координаторка спільноти U-Cycle разом з Андрієм Грушком займалася евакуацію і гуманітарною допомогою для Київської області. Ангеліна Гусар і Вікторія Прокопенко, які евакуювались до Львова, координували евакуацію з Києва до Польщі для жінок з дітьми. А координаторка кампанії «Велосипедом до школи» Аліна Кундіч активно волонтерила в Житомирі.  Всі допомагали, чим могли! 

Перші зустрічі команди U-Cycle в онлайні ініціювали німецькі колеги з Changing Cities, які хотіли підтримати українців, далі поступово велоспільнота відновлювала свої зв’язки. У перші дні війни організація випустила Звернення з приводу нападу Росії на Україну до наших друзів і партнерів за кордоном.

За цей час із стану хаосу та розгубленості команда повернулася ще більш зібраною та вмотивованою. Щоб допомогти громадам адаптуватися до наслідків війни, таких як відсутність бензину та громадського транспорту, U-Cycle запустили міжнародну кампанію #BikesForUkraine. Її мета – забезпечити велосипедами і підвищити мобільність українських волонтерів і волонтерок та зробити гуманітарну допомогу доступнішою для тих, хто найбільше цього потребує. 

«До війни ми допомагали з розробкою національної велостратегії України та планом дій щодо її реалізації, зокрема, включили туди пропозиції щодо тимчасової відміни мита та ПДВ на велотранспорт, – додає Марина. – Під час війни велосипеди подорожчали, попит на них значно зріс». Велосипед став рятувати життя в зруйнованих містах і селах без громадського транспорту і бензину. На велосипедах лікарі летіли до пацієнтів, а волонтери везли гуманітарну допомогу.    

Волонтери та працівники критично важливих служб Харкова, Чернігова, Сум і громад Чернігівської, Сумської та Київської областей уже отримали велосипеди, придбані або передані амбасадорами кампанії #BikesForUkraine. Цю кампанію U-Cycle запустила разом з іншими громадськими організаціями з Чернігова, Сум, Харкова, Ужгорода та Одеси. На міжнародній конференції Velo-city 2022 велосипедні посольства відзначили кампанію #BikesForUkraine cпеціальною відзнакою.

Під звуки сирен U-Cycle продовжує розробляти карту велосипедної мережі  України, що має стати частиною Стратегії розвитку велосипедного руху, так званої національної велостратегії. «Без карти веломережі ця стратегія буде недієва», – пояснює експертка U-Cycle з містопланування Вікторія Прокопенко.

Ще один ключовий напрямок роботи, якого не спинила війна – інтеграція навчання з безпеки руху на велосипеді в українську шкільну освіту. У квітні 2022 року U-Cycle та Інститут модернізації змісту освіти підписали меморандум про співпрацю. А ще в лютому встигли провести круглий стіл про навчальну програму з безпеки руху на велосипеді для українських шкіл за участю представників Міністерства освіти і науки України, Верховної Ради, поліції, освітнього експертного середовища і громадських організацій.

На жаль, освітній процес у школах припинено, деякі школи-учасниці кампанії «Велосипедом до школи», де мали встановити велопарковки та провести фестивалі та велошколи, опинилися в окупованій зоні або зруйновані, але команда вірить у відновлення.

У ці дні U-Cycle  проводять у Києві Підрахунок велосипедистів. Це дослідження дає змогу побачити динаміку користування велосипедом і персональним електротранспортом у місті та використовувати ці дані для адвокації безпечної велосипедної інфраструктури.

«Мене підтримують люди, наша спільнота, – підсумовує Марина Блудша. –  Люди, які працюють на перемогу і не дають війні перекреслити наше спільне прагнення змінити Україну на краще». 

 

Як підтримати U-Cycle:

Банківский переказ:

ЄДРПОУ 38020620
Одержувач: ГО «Асоціація велосипедистів Києва»
Розрахунковий рахунок: UA533209840000026001210290180
Призначення платежу: Безповоротна фінансова допомога

 

Підтримуйте на Patreon

 https://www.patreon.com/ucycle

 

Як зафондувати кампанію #BikesForUkraine: https://u-cycle.org.ua/news/u-cycle-calls-for-donations-to-bikesforukraine-campaign-zbir-u-cycle-na-velosypedy/

 

Слідкувати за новинами U-Cycle: 

Телеграм 

Фейсбук

Інстаграм 

 

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6