Що буде на COP27 і чому кліматичні переговори важливі для світу та України

Найважливіші кліматичні переговори COP27 відбудуться в листопаді, і ось чому до них готуються українська держава та громадськість. Читайте, чим відрізняються переговори COP27 цього року та що робитиме там Україна.

Чому переговори COP такі важливі 

COP – це засідання Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (РКЗК ООН). Ця зустріч щороку об’єднує 198 членів конвенції для координації спільних заходів щодо протидії зміні клімату.

Представники країн обговорюють такі питання, як зменшення викидів парникових газів різними країнами та секторами, пом’якшення наслідків зміни клімату, адаптація до наслідків зміни клімату та фінансування для підтримки країн, що розвиваються, у їхніх зусиллях відійти від викопного палива та стати більш стійкими до впливу зміни клімату.

Перші кліматичні переговори ООН відбулися в Берліні в 1995 році. На історичній зустрічі COP21, що відбулася в 2015 році, країни прийняли Паризьку угоду. Це була знакова угода, згідно з якою кожна країна подає власні зобов’язання щодо скорочення викидів і адаптаційних заходів, щоб разом утримати глобальне потепління в межах 1,5 C.

 

Коли і де відбудеться COP27

Кожного року конференція відбувається у листопаді в різних містах. Того року COP26 – у Глазго. До того COP24 – в Мадриді та в Катовіце. Цього року 27-му Конференцію сторін приймає Єгипет у Шарм-ель-Шейху з 6 по 18 листопада 2022 року.

 

Чим особливий COP27

Економічні наслідки Covid-19 і вторгнення Росії в Україну, що тривають, разом із зростаючими наслідками зміни клімату у формі різноманітних катаклізмів створили величезні перешкоди для декарбонізації та міжнародної співпраці з клімату.

Паризька угода балансує на межі неактуальності. Держави знову відкривають вугільні ТЕС, щоб замінити російський газ. Успішна COP27, яка включатиме надання підтримки країнам, що розвиваються, у боротьбі зі втратами та збитками, спричиненими зміною клімату, має важливе значення для підтримки міжнародного співробітництва в галузі клімату.

Оскільки цього року конференція відбудеться в Африці, то обговорення проблематики протидії зміни клімату та шляхів адаптації буде тісно пов’язане з питаннями продовольчої безпеки, доступу до води та охоплення послугами охорони здоров’я.

Обмеження глобального потепління є питанням життя і смерті для громад Океанії, Африки та Азії, які намагаються впоратися з екстремальними погодними умовами та яким бракує економічних ресурсів для адаптації. Країни, що розвиваються, покладаються на фінансову підтримку своїх багатіших партнерів для посилення пом’якшення наслідків та адаптації, а також для виконання своїх зобов’язань за Паризькою угодою.

У вересні цього року міністр охорони навколишнього середовища Індії Бхупендра Ядав оголосив, що втрати та збитки внаслідок зміни клімату стануть головною темою обговорення цього року на COP27 у Єгипті. На COP27 розвинуті країни зазнають тиску з боку вразливих країн, щоб під час переговорів віддавати пріоритет підтримці втрат і збитків.

Що важливого для України сталося на COP26

Минулого року в Глазго, Шотландія, відбулася 26-та Конференція сторін, яка завершилася підписанням країнами «Кліматичного пакту Глазго». У пакті країни підтримали прагнення утримати глобальне потепління на рівні 1,5 градуси, включаючи зменшення викидів вуглекислого газу на 45% до 2030 року відносно рівня 2010 року. Це включало зобов’язання «поступово припинити роботу» вугільної електроенергії та поступово скасувати субсидії на неефективне викопне паливо. Також була доопрацьована Паризька угода і створені правила для торгівлі викидами вуглецю відповідно до так званої статті 6.

Одним із головних розчарувань для країн, що розвиваються на COP26, стала відсутність прогресу щодо фінансового механізму, який би прискорив фінансову допомогу від розвинених країн для боротьби з постійною та незворотною шкодою, спричиненою зміною клімату.

На СОР26 Україна також приєдналась до низки  важливих міжнародних ініціатив та декларацій, серед яких: Глобальна ініціатива щодо скорочення викидів метану, Альянс щодо припинення використання вугілля при виробництві електричної енергії, Декларація про стале лісо- та землекористування. (Детальніше згадаємо про результати COP26 для України у нашій статті)

Що планує Україна на COP27

Через спад економіки, закриття промислових підприємств і руйнування енергетичних підприємств Україна вже знизила викиди вуглецю. Однак Україна перебуває у зоні високого ризику від наслідків зміни клімату, таких як посухи, аномально потужні циклони та інші стихійні лиха. Війна спричинила знищення степових і лісових екосистем, руйнування системи меліорації, забруднення повітря та ґрунтів, підвищення викидів вуглецю від руху військової техніки та постійних пожеж. Тож на COP27 теж будемо активно говорити про фінансування втрат і збитків для зеленого відновлення України. Африканські країни залежні від поставок зерна з України, тож однією з гострих тем буде продовольча безпека та вирощування і поставки агропродукції.

Вперше Україна організовує на виставці Український павільйон, де представники Міндовкілля, Міненергетики, бізнесу та неурядових організацій проведуть низку дискусій і круглих столів із актуальних питань сталого розвитку, декарбонізації та зеленого відновлення. Українська кліматична мережа та «Еколтава» представлять дослідження «Вплив війни в Україні на зміну клімату».

УКМ та члени Мережі «Екодія», «Еколтава» та «Екоклуб» готуються до участі у міжнародних кліматичних переговорах COP27 у Єгипті в якості спостерігачів від громадськості.

Будемо щодня інформувати про новини конференції і результати перемовин, стежте за нашою сторінкою у Фейсбук та Телеграм-каналом.

 

Фото: Сонячні панелі на даху готелю в Шарм-ель-Шейху, Єгипет, де в листопаді відбудеться важливий кліматичний саміт COP27 (Автор: Mohamed Abd El Ghany / Alamy)

При підготовці використані матеріали www.thethirdpole.net

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6