До вашої уваги — дайджест новин від організацій Української кліматичної мережі за жовтень і анонси листопада.
НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ
- Верховна Рада схвалила законопроєкт «Про хімічну безпеку та управління хімічною продукцією». Це рамковий євроінтеграційний документ, який дозволить Україні виконати частину зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС, а також подбати про безпеку українців і довкілля.
- Міндовкілля та Енергетичне Співтовариство співпрацюватимуть у довкіллєвих проєктах. Енергетичне Співтовариство готове допомогти Україні з розробкою кейсів щодо обрахунку шкоди довкіллю від російської агресії, аби потім Україна могла правильно представити ці справи у міжнародному суді.
- Верховна Рада України схвалила законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження відповідальності за порушення порядку здійснення стратегічної екологічної оцінки» № 5159. Зокрема, йдеться про відповідальність за нездійснення СЕО, порушення порядку проведення процедури, неврахування її результатів тощо.
- Кабмін схвалив Концепцію екологічної програми поводження з радіоактивними відходами. Передбачено визначення оптимальних варіантів створення ефективної системи поводження з радіоактивними відходами, необхідні кроки, способи та строки виконання програми. Уряд доручив Державному агентству з управління зоною відчуження протягом року розробити проєкт екологічної програми поводження з радіоактивними відходами.
НОВИНИ МЕРЕЖІ
- Українська кліматична мережа провела вебінар про різні рішення для забезпечення енергонезалежного опалення та нагріву води, які є сенс впровадити громадам. Представляємо презентації спікерів і запис вебінару.
- Організації Української Кліматичної Мережі підготували Позицію – спільне звернення до країн – підписантів Паризької угоди, та до Уряду України, щодо пріорітетів кліматичної політики.
- Підтримали звернення понад 20 громадських організацій щодо необхідності доопрацювання законопроєкту №8058 «Про прискорений перегляд інструментів державного регулювання господарської діяльності».
- Представниці УКМ 6-18 листопада перебуватимуть на міжнародній кліматичній конференції COP27. Вперше Україна організовує на виставці Український павільйон, де представники Міндовкілля, Міненергетики, бізнесу та неурядових організацій проведуть низку дискусій і круглих столів із актуальних питань сталого розвитку, декарбонізації, впливу війни в Україні на клімат і енергетику у світі та зеленого відновлення.
- УКМ та члени Мережі «Екодія», «Еколтава» та «Екоклуб» не тільки беруть участь у міжнародних кліматичних переговорах COP27 як спостерігачі, але й організовують низку дискусій та круглих столів. Стежити за подіями, читати новини з конференції запрошуємо онлайн у заході Україна на COP27
- Будемо щодня інформувати про новини конференції і результати перемовин, стежте за нашою сторінкою у Фейсбук та Телеграм-каналом.
НОВИНИ ЧЛЕНІВ МЕРЕЖІ
Екодія
- Відібрали громадські організації, які готові працювати над проєктами із зеленої післявоєнної відбудови громад. Міні-гранти для реалізації своїх проєктів отримали: ГО “Українська Природоохоронна Група”, ГО «Екосенс», ГО «Центр громадських та медійних ініціатив» та ГО “Еколтава”.
- Підготували серію практичних порад для громадян на випадок відключення електроенергії.
«Екоклуб»
- Розпочали проєкт #ТеплоВільні – інформаційно-освітній проєкт https://ecoclubrivne.org/teplovilni/Наша мета — донести до українців корисну інформацію, як перезимувати спокійно та комфортно, у доглянутих та утеплених будинках, максимально енергонезалежно та енергоефективно.
- Презентували дослідження «Оцінка вразливості до зміни клімату Рівненської громади та рекомендації щодо заходів з адаптації». Жителі Рівненської громади останніми роками потерпають від зміни клімату: екстремальних погодних явищ та частіших хвиль спеки влітку. Оцінивши ситуацію у громаді, запропонували заходи, які допоможуть покращити життя людей та допоможуть адаптуватися до зміни клімату.
Хмельницький енергетичний кластер
- Запустили Школу кліматичного лідерства за підтримки міжнародної мережі CAN. Після закінчення навчання про напрямки кліматичної політики на глобальному та локальному рівнях учасники отримають фінансування екопроєкту.
- Презентували результати дослідження «Зелений енергетичний курс для Хмельницької області». Запропоновані рішення для переходу громад області на зелені види енергії, які у воєнний та післявоєнний час зможуть забезпечити їх енергонезалежність. Проглянути документ: https://drive.google.com/drive/folders/1g7VE5p_iOARDxZxSgueeaFwI2wiB94W3?usp=share_link
WWF-Україна
- Провів інформаційну кампанію про природу і безпеку в умовах війни протягом вересня і жовтня у власних каналах Facebook та Instagram) та спільних матеріалах з медіа та екологами, біологами та зоологами.
Безпека на природі під час війни: вплив війни на довкілля України, види забруднення, уражені боєприпасами території, вплив на біорізноманіття, способи виявляти та уникати небезпеку, перебуваючи на природі.
Як природа підтримує нас під час війни: як відвідувати природні території, альтернативні способи взаємодії, дослідження та відпочинку на природі, як потурбуватися про себе і природу.
- Представили звіт «Лісоуправління на територіях, забруднених вибухонебезпечними предметами». Експерти провели аналіз досвіду країн, які мають заміновані ліси, українське законодавство щодо безпеки на таких територіях та практичний досвід лісгоспів, які з 2014 року та з 24 лютого 2022 року опинились в зоні бойових дій.
УПГ
Проводить кампанію за спрямування законопроекту №8058 на доопрацювання. За кілька днів 25 організацій та ініціатив, серед яких УКМ, WWF-Україна, Екодія, поставили свої підписи під зверненням до парламентарів, аби відправити законопроєкт на доопрацювання, адже його ухвалення може стати фатальним для довкілля. Лінк на звернення: https://uncg.org.ua/zvernennia-2/
Zero Waste Society
- Презентували дослідження “Супермаркет (без) пластику” та дослідження “Одягнений, щоб вбивати – Приховані зв’язки модних брендів з російською нафтою під час війни”
- Завершують дослідження “Пластик і клімат”, презентація незабаром.
U-Cycle
- Продовжують міжнародну кампанію #BikesForUkraine. Протягом жовтня велосипеди для українців збирала Європейська комісія, яка стала новим амбасадором кампанії #BikesForUkraine.
- Записали вебінари, як робити пішохідний і велосипедний аудит інфраструктури шкіл і громад.
- Зробили відкрите звернення до громадських організації та ініціатив України, які працюють з безпекою руху, об’єднувати зусилля.
МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ЧЛЕНІВ УКМ
8 листопада
- «Екодія» і УКМ запрошують на дискусію Impact of Russia’s war on European climate policies and ways forward
- WWF-Україна проводить Презентацію дослідження «Аналіз практик виділення та моніторингу ОЦЗ (особливих цінностей для збереження) у лісових господарствах України». Реєстрація
- Запрошує на дискусію «Гідротехнічні споруди та автодороги як чинники фрагментації природних екосистем: рішення під час воєнних дій та періоду відбудови».
9 листопада
- «Екоклуб» запрошує на вебінар «Компенсації збитків за пошкодження об’єктів ВДЕ»
- «Еколтава», RCT, Apena3, Zero Waste Lviv і УКМ запрошують на дискусію Waste of war: challenges for Ukraine, impact on environment and climate
10 листопада
- Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine і УКМ запрошують на дискусію Gender equality role in decarbonization and green recovery
15 листопада
16 листопада
- «Екодія» і УКМ запрошують на дискусію Food security and climate ambition
17 листопада
- «Екодія» і УКМ запрошують на обговорення Boosting energy security with local renewable energy solutions
Підписатися на розсилку дайджесту УКМ
Отримувати анонси та новини членів мережі