Дайджест новин УКМ- червень 2018

До вашої уваги дайджест новин  у галузі міжнародної та національної кліматичної політики. Дайджест також вміщує актуальні новини всіх членів УКМ, анонси подій, вакансії, плани та деталі кампаній, що реалізуються організаціями-членами Мережі.

Національні новини

 • Під час засідання Кабінету Міністрів України 30.05.2018 р. було схвалено Національну транспортну стратегію на період до 2030 року «Drive Ukraine 2030». Короткий аналіз стратегії на сайті УКМ.
 • Кабінет Міністрів затвердив план заходів для реалізації першого етапу Енергетичної стратегії до 2035 року – “Реформування енергетичного сектору (до 2020 року)” Особлива увага приділена реформам ринку електроенергії, ринку газу і вугільної галузі. Крім того, відповідальним органам виконавчої влади доручено в третьому кварталі цього року внести на розгляд Уряду проект адресної монетизації пільг і субсидій. Експерти організацій УКМ проаналізували документ. Детальніше на сайті УКМ.
 • 5 червня Мінприроди оголосило про проведення електронних аукціонів з продажу часток щорічної національної квоти на імпорт озоноруйнівних речовин.
 • Мінприроди та Укргідрометцентр cтворять єдину систему, де можна буде довідатися про прогноз погоди, стан повітря, води та кліматичні зміни в Україні.
 • Оприлюднено проект Закону України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів».
 • На сайті ВРУ оприлюднено ряд законопроектів про внесення змін до деяких законів України стосовно виробництва електроенергії з альтернативних джерел:
  № 8449 від 07.06.2018 р. щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії. Експерти УКМ з питань енергетики та клімату проаналізували Законопроект, яким пропонується вдосконалити систему підтримки ВДЕ. Коротке резюме законопроекту за посиланням.  Про основні деталі документу, нашу оцінку пропонованих змін та позицію Мережі на основі аналізу читайте у матеріалах:
  –  Як не повторити помилки інших країн на шляху до розбудови відновлюваної енергетики?
  –  Сонячна енергетика: фінансова бульбашка?
 • Голова Держенергоефективності Сергій Савчук разом із генеральним директором найбільшої гідрогенеруючої компанії в Україні «Укргідроенерго» Ігорем Сиротою підписали Меморандум про співробітництво у відновлюваній енергетиці.
 • Українське місто Житомир стало першим містом у Східній Європі та на пострадянському просторі, що заявило про переходить на відновлювані джерела енергії до 2050 року.
  22 червня міський голова Сергій Сухомлин та міжнародна неурядова організація 350.org підписали меморандум про співпрацю, який передбачає винесення рішення про енергетичний перехід на голосування сесією міської ради, розробку плану переходу міста на відновлювані джерела енергії (ВДЕ), а також розробку першої в Україні кліматичної стратегії протягом наступного року. Це дійсно сенсаційна заява місцевих чиновників, яка покликана продемонструвати приклад іншим українським містам та вмотивувати їх ставити амбітні цілі та робити конкретні кроки у протидії відчутним змінам клімату. 350. org готові співпрацювати та надавати експертну та фахову підтримку тим українським громадам, які також готові взяти на себе високі кліматичні та інноваційні рішення. Більше про історію Житомира та співпрацю з 350. org читайте у матеріалі.

Новини УКМ

 • УКМ та Мінприроди напрацьовували в Полтаві місцеві кліматичні стратегії.
  14-15 червня УКМ за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України провели семінар «Врахування змін клімату в розвитку громад». Запит на створення локальних стратегій розвитку, які б включали дієві заходи зі скорочення викидів парникових газів та адаптацію до відчутної зміни клімату все гостріше постає в українських громадах. Адже, тема події об’єднала енергоменеджерів як великих міст, так і не великих ОТГ, бізнес, громадські організації та експертів з усієї країни. Семінар відвідала і представниця Мінприроди, яка розповіла про Національні плани України для протидії зміні клімату. Голова УКМ – Ілля Єременко представив учасникам іноземний приклад ефективних енергетичних планів, що включали «зелені» та інноваційні рішення у розвитку європейських міст. Кампейнерка у напрямку сталої енергетики міжнародного кліматичного руху 350. org в регіоні СЄКЦА – Юлія Мельник поділилася планами переходу України на 100 % відновлюваної енергії до 2050 року. По закінченню семінару УКМ сформовано лаконічні підсумки спільної роботи, а також напрацьовані рекомендації з сесії на тему «що і хто має робити, щоб міста могли займатися кліматичною політикою». Більше про семінар вже на сайті УКМ
 • Експерти УКМ проаналізували План Мінприроди щодо реалізації першого етапу Енергостратегії України та підготували перелік основних аспектів, на які варто звернути увагу. Документ має назву “Реформування енергетичного сектору (до 2020 року)”. Результати аналізу та коментарі, пропозиції експертів УКМ за посиланням та на сайті Мережі.
 • УКМ підтримує процес вдосконалення системи державної підтримки ВДЕ.
  7 червня на розгляд Верховної Ради України подано Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яким пропонується вдосконалити систему підтримки відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в Україні.
  Документ передбачає розширення підтримки для малих виробників. Пропонується підключати до “зеленого” тарифу за спрощеною процедурою всі об’єкти відновлюваної енергетики потужністю до 500 кВт, які можуть бути у власності юридичних осіб або фізичних-підприємців. Водночас – знизити ставку “зеленого” тарифу для сонячної генерації на 30% вже з 1 липня 2019 року, а також запровадити з 2020 року механізм аукціонів для проектів великих сонячних та вітрових станцій. Огляд Законопроекту та позиція УКМ вже на сайті.
 • Енерджайзер Кемп – табір для екологічних активістів перезавантажується. Цього року УКМ збирає активістів екологічного руху України у Карпатах. З 2 по 6 серпня у селі Яворів у садибі Дідова Хатчина пройде третій табір “Green Camp” 2018.
  Запрошуємо членів організацій УКМ, їх волонтерів та команди кліматичного руху 350.org в Україні активно реєструватися на Карпатські канікули у горах. Реєстрація…
  Табір охопить такі напрямки:
  – напрацювання кампанії “100% ВДЕ”, планування спільної акції «Rise for Climate Action» в Україні (8-9 вересня), планування кампанії/спільного проекту по підвищенню кліматичних амбіцій міст;
  – обмін досвідом щодо співпраці з органами влади, містами та ОТГ у сфері енергоефективності, зміни клімату та ВДЕ;
  – лобіювання енергетичних та кліматичних рішень, співпраця з соціально відповідальним бізнесом, інструменти кампейнінгу, комунікації;
  – нетворкінг, антивигорання.
  Детальніше про табір на фб-сторінці події. Контакти: Марина Цигрик: +380665202842, maryna.tsyhryk@ekoltava.org
  Координатори події, члени УКМ – ГО “ЕКОЛТАВА” за підтримки УКМ, Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні та 350.org – Україна.

Новини членів УКМ

 • Колегія екологічної освіти “СвітОсвіт” – Київ
  Вже восени цього року планують зібрати друзів -однодумців на черговому освітньому екофорумі “Кліматична освіта 2018”. Для того, аби краще окреслити фокус цьогорічного Форуму та зробити його максимально корисним для учасників, радять висловити свої побажання, пропозиції, очікування у короткій анкеті.

 

 • ГО “ЕКОЛТАВА”- м. Полтава 
 • За підтримки Корпусу Миру Сполучених Штатів Америки проводять тренінги для директорів шкіл та педагогічного колективу з Полтавської області. Тож, оголошують про початок прийому заявок на одноденний тренінг для вчителів шкіл та місцевих активістів на тему сортування відходів в навчальних закладах та організаціях. Навчання включатиме інтерактивні лекції від команди від експертів “Еколтави” про раціональне поводження з відходами та їх сортування з подальшою переробкою, а також альтернативні уроки для навчання школярів.Захід відбудеться 13 липня у м. Полтаві. Більше про тренінг
 • Відкрили набір заявок на тренінг для директорів шкіл “Зелені проекти для шкіл”/Green Projects for schools”. Навчання буде корисним для тих, хто хоче навчитися професійному управлінню “зеленими” ініціативами у школі та залучати кошти й ресурси для підвищення енергоефективності у своєму закладі. Учасники зможуть навчитися проектному менеджменту та залученню ресурсів на екологічні проекти у навчальних закладах. Захід відбудеться 14-15 липня 2018 року в Полтаві.

 

 • ГО “Екоклуб” – м. Рівне
 • 27 червня Екоклуб провели онлайн-вебінар з аналізу енергетичних планів міст (ПДСЕР).Експерти проаналізували Плани дій 5 українських міст: Івано-Франківська, Кременчука, Полтави, Рівного та Хмельницького. Під час вебінару Дмитро Сакалюк, що виступав консультантом при розробці більше 10 ПДСЕРів і автор методики для аналізу цих Планів, представив результати дослідження та основні тенденції у містах.
 • 4 липня організовують Тренінг з енергоефективності для представників бюджетної сфери Житомира, де обіцяють розповісти про енергоефективність та енергетичний менеджмент. Захід відбудеться за підтримки Житомирської міської ради. Деталі…
 • 3 липня запрошують ініціативних представників ОСББ Житомира на навчання. Експерти Екоклубу розкажуть про енергоефективність, комфорт та поліпшення умов у домівках.Питання, які розглянемо: економічний та технічний потенціал економії при  впроваджені заходів з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії; грантові можливості: де шукати гроші на утеплення свого будинку. Реєстрація та деталі за посиланням.

 

 • Центр Екологічниї Ініціатив “Екодія” – Київ 
 • Експерка “Екодії”, координаторка антиядерного напрямку Ірина Головко підготувала важливу аналітичну статтю про стан ядерної енергетики в Україні та світі. Матеріал “Чому ядерна енергетика – брудна енергетика” з посиланнями та наочними графіками вже на сайті організації. Більше…
 • 16 червня Екодія взяла партнерську участь у фестивалі сонячної енергії Abilities Solar на ВДНГ. Експертки та волонтери розповіли сотням відвідувачів про світовий тренд переходу на відновлювану енергетику, її переваги для України та пригостили гостей події кавою на сонячному концентраторі. Яскраві фото, та коментарі учасників у матеріалі.
 • 17 червня Екодія провели перший з трьох семінарів присвячених проблемі промислового забруднення повітря. Подія мала на меті об’єднати місцеві ініціативні групи та неурядові організації, щоб створити простір для обміну досвідом, доступ до експертних знань та випрацювати спільні дії для боротьби за чисте повітря. Наступні семінари відбудуться 30 червня у Дніпрі та 1 липня в Кривому Розі. Реєстрація та деталі наступних тренінгів за посиланням.
 • Підготували аналітичний та наочний матеріал на тему “Чому в Україні варто розвивати децентралізовану енергетику вже сьогодні”. В публікації наведені особливості і переваги розподіленої генерації з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), використані технології, успішні приклади впровадження ВДЕ у світі та перспективи децентралізації енергетики в Україні.
 • Допомогли підготувати громадам кількох сіл спільну міжнародну скаргу проти найбільшого агрохолдингу України. Подано офіційну скаргу до Світового банку та Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), в якій є ствердження про те, що діяльність компанії з виробництва курятини «Миронівський хлібопродукт» (MХП) призвела до забруднення навколишнього середовища та загрожує здоров’ю людей, в той час як сама компанія не розкриває цю інформацію. Детальніше про ситуацію.

 

 • МБО Екологія. Право. Людина (ЕПЛ)
 • 4 червня провели брифінг, присвячений незаконній військовій діяльності на територіях природно-заповідного фонду. Повний відеозапис брифінгу можна переглянути за посиланням. Вже тричі Міністерство оборони України проводило незаконні військові навчання на території Чорноморського біосферного заповідника. Загальна сума збитків від обстрілів, нарахована службою державної охорони заповідника – 12 мільйонів гривень. Підсумки брифінгу та позиція ЕПЛ у матеріалі…
 • У Всесвітній день навколишнього середовища – 5 червня, зібрали в Одесі суддів на тренінг “Права людини та охорона довкілля”. Під час заходу учасники ознайомилися із проблемою порушень природоохоронного законодавства в національному природному парку “Нижньодністровський”. Представники парку провели для учасників тренінгу оглядову лекцію із виїздом на місце. Крім того, судді отримали чотири модулі дистанційного курсу «Права людини та охорона довкілля» за керівництва досвідчених правозахисників-тренерів Лариси Зуєвої та Віталія Брагара. Читати далі…
 • ЕПЛ звернулася до Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області та до Головного управління Національного поліції в Івано-Франківській області з вимогою зафіксувати порушення процедури оцінки впливу на довкілля, притягнути винних у цьому порушенні до відповідальності та припинити роботи з берегоукріплення на р.Чорний Черемош в межах Верховинського району до моменту проходження процедури оцінки впливу на довкілля. Нагадуємо, розпочались роботи з берегоукріплення в селах Бистрець, Топільче, Явірник та Зелене Верховинського району на річці Чорний Черемош. Згідно статті 2 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», процедурі оцінки впливу на довкілля (ОВД) підлягають в тому числі, «проведення робіт з розчищення і днопоглиблення русла та дна річок, берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русел річок». Але станом на 1 червня в реєстрі ОВД на сайті Мінприроди відсутня інформацію про проходження цієї процедури для берегоукріплення в межах Верховинського району.

 

 • Всесвітій Фонд Природи WWF Україна – м. Київ
 • WWF разом з іншими природоохоронними організаціями коаліції “За природу” виграли суд проти планів уряду Болгарії забудувати національний парк “Пірин”. Статус світової спадщини ЮНЕСКО та прем’єр-міністр Болгарії захищали цю місцевість аж до початку забудови. Більше 125 тисяч людей з усього світу підписали петицію WWF на захист “Пірину”. Схожа ситуація нині набирає оборотів і в Україні, де триває боротьба за збереження гірського хребта Свидовець, що на Закарпатті. Петиція на захист українського Свидовця поки що зібрала майже три тисячі підписів з необхідних 20 тисяч. Усі охочі можуть підписати її за цим посиланням.
 • 12 та 13 червня команда проекту “Лісова варта” WWF в Україні, представники Держекоінспекції та журналісти відвідали Усть-Чорнянське лісництво. Ціль експедиції — перевірити інформацію про те, що в околицях села Усть-Чорна проводяться масштабні суцільні санітарні вирубки з порушенням законодавства. Проаналізувавши супутникові знімки території Мокрянського ЛМГ, експерти “Лісової варти” виявили понад 50 гектарів оголених схилів, де велися рубки кілька попередніх років. Подальший аналіз лісовпорядкувальних та інших офіційних документів виявив, що на цій території заплановано провести суцільно-санітарні вирубки ще на площі понад 13 га. Більше у новині…

 

 • Агентство економічного розвитку – м. Вознесенськ
 • Команда АЕР спільно з волонтерами Корпусу Миру провели у червні 4-денний екологічний табір для молодих активістів конкурсу “Життя без сміття”. Екоподія для юних природозахисників включала командну роботу, сплав по порогам Національного парку “Гранітно-степове побужжя” та практику англійськогої мови з волонтерами Корпусу Миру.
 • В рамках “Європейського тижня сталої енергії”:
  14 червня організували показовий візит для учасників міського конкурсу серед шкіл “Життя без сміття” на об’єкти сміттєвого полігону міста Вознесенськ та сортувальне виробництво підприємства “ТРІО”.
 • 12 червня представники “Агентствоа економічного розвитку” спільно з органами місцевого самоврядування та школярами робили сонячний колектор своїми руками.
  Провели зустріч з менеджером проектів сектору енергетики Представництва ЄС в Україні – Ольгою Бороданковою, технічним експертом командної підтримки програми ЄС: «Угода мерів-демонстраційні проекти» – Дмитром Іваненко, керівником проекту Фундації ПАУСІ В’ячеславом Гусєвим, координаторкою ПРООН у Одеській та Миколаївській областях Анню Білявською, та координатора ПРООН у Одеській області Тетяною Маяк. Проаналізували хід реалізації проекту «Зниження рівня енергоспоживання в будівлях лікарі у м. Вознесенськ»

 

 • Асоціація Велосипедистів Києва (АВК) – м. Київ
 • АВК замовили розроблення державних стандартів України (ДСТУ) «Планування та проектування велосипедної інфраструктури». Детальніше...Сьогодні в Україні бракує державних стандартів про те, як проектувати якісну, уніфіковану для усіх міст та безпечну велоінфрастурктуру. Водночас інженери-проектувальники доріг і представники органів місцевого самоврядування потребують інструмент для прийняття рішень. Цим інструментом стануть велосипедні держстандарти, які розробляє на замовлення АВК державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П.Шульгіна».
 • Відвідала 9 громад у Чернігівській, Житомирській, Черкаській, Полтавській і Вінницькій області в рамках проекту “Зелене світло для велоруху в громадах”. 16 червня, велосипедний промотур відзначив початок проекту «Зелене світло для велоруху в громадах» та зібрав понад 400 велосипедистів на чолі з віце-прем’єр-міністром і міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Українит – Геннадієм Зубком. Детальніше…
 • 2-7 липня спільно з Київською міською держадміністрацією проведуть літню школу «Дизайн вулиць для якісного міського середовища та мобільності» у Києві. Мета: підготувати представників нового покоління українських спеціалістів з транспортного планування та містобудування, які у своїй роботі будуть застосовувати сучасні принципи дизайну вулиць, покликані зробити міські вулиці місцями вільного пересування, зустрічей людей та аренами міського життя. Детальніше…
 • 8 липня проводять чергову Велошколу одночасно в трьох районах Києва – Нивки, Оболонь, Троєщина. У 2018 році Велошкола проходить двічі на місяць з 15 квітня до 23 вересня. На цих поїздках учасники дізнаються: де і як має рухатися велосипедист у місті, які правила дорожнього руху має знати і виконувати велосипедист, як велосипедисту проїхати великі розв’язки, що означають дорожні знаки і т. д. Участь безкоштовна, але на кожну поїздку треба обов’язково зареєструватися. Контакти координатора усіх навчальних велопоїздок: Катерина: k.shulha@avk.org.ua. Подія в соц.мережах.
 • Раз на місяць Асоціація велосипедистів Києва та веломайстерня Veloprostir проводять майстер-класи з обслуговування та ремонту велосипеда в домашніх умовах. Цього разу 21 липня о 10:00-13:00. Місце: майстерня “Велопростір“, вул. Миколайчука, 11. Реєстрація тут.

 

 • Зоозахисна організація “Єдина Планета” – Київ 
 • 3 липня 2018 року в рамках національної кампанії “ ХутроOFF” проведуть найбільший Мітинг за заборону виробництва хутра в Україні. Подія відбудеться перед Верховною Радою з 9:30 до 11:30 та об’єднає всі зоозахисні, екологічні та правозахисні організації країни. З цієї нагоди ГО Єдина Планета та Кампанія ХутроOFF запрошує кожного не байдужого до участі в підготовці та проведенні акції! Запрошуємо відстояти права живих тварин та протистояти одній з найбільш екологічно-брудних та жорстоких галузей – хутряній промисловості. Долучитися…

Можливості та вакансії УКМ

 • Екодія оголошує конкурс на розробку карт підтоплення прибережної території України внаслідок зміни клімату. Термін виконання робіт та надання послуг: червень-серпень 2018 року. Тендерні пропозиції приймаються за адресою: sofia@ecoaction.org.ua
  Більше інформації у тендерному оголошенні.
 • Всесвітній фонд природи WWF в Україні шукає підсилення. Команді потрібен фахівець для координації комунікаційної діяльності та інформаційних заходів. Режим роботи – 50%. Деталі про роботу в WWF -Україна знайомтеся у описі вакансії.
 • Агентство економічного розвитку Вознесенська (АЕР) шукає бухгалтера/ку.
  Асоціація велосипедистів Києва шукає асистента(-ку) проектів. АВК запрошує до своєї команди проактивних людей, які розділяють цінності та готові професійно займатися розвитком і промоцією велосипеда як транспорту. Умови та обов’язки вакансії за посиланням. Надсилайте ваше резюме та мотиваційний лист українською мовою на адресу info@avk.org.ua до 15 липня 2018 року включно.

Члени УКМ можуть скористатися МОЖЛИВОСТЯМИ:

 • Отримати фінансування на поїздки для участі у зустрічах, засіданнях, тренінгах.
 • Отримати фінансування дрібних видатків, пов’язаних із проведенням заходів.
 • Пошук потрібних експертів для відповідей на ваші питання.
 • Оплата друку різноманітних публікацій, що стосуються клімату.
 • Допомога у пошуку фінансування.
 • Отримання інфо-матеріалів від інших членів УКМ.
 • Публікація та підтримка звернень і заяв.

 

Детальніше з процедурою отримання підтримки можна ознайомитися за посиланням: https://goo.gl/oVTxNi

Контакти Української кліматичної мережі

 climategroup.org.ua

пошта: ucn@climategroup.org.ua

Facebook

Підписатися на розсилку дайджесту УКМ

Отримувати анонси та новини членів мережі

Голова Ради Української кліматичної мережі        Медіа – координаторка УКМ

Ілля Єременко                                                          Маргарита Мостова

illia@ecoclubrivne.org                                               ucn@climategroup.org.ua

+380 63 4835122                                                        +380 99 92 99 794  

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6