Напередодні COP28: інсайти з конференції у Бонні

У червні у німецькому місті Бонн відбулась кліматична конференція (SB58), що передує основному саміту ООН з кліматичних питань (Conference of Parties). Ця конференція являє собою технічні переговори для узгодження деталей домовленостей перед СОР.

Радниця УКМ, координаторка CAN ВЕКЦА та кампейнерка кліматичного відділу ГО Екодія, Ольга Бойко взяла участь у конференції в Бонні та, як наслідок, розкрила питання Global Stocktake (GST) або глобальної інвентаризації для кліматичних планів України.  

Кліматологиня розповіла, що в Бонні сторони домовились про те, яку саме структуру матиме GST. Точніше, майже домовились. Загально структуру ухвалили, але оскільки ООН приймає рішення консенсусом, то для розділу щодо фінансування кліматичних дій запропонували аж 4 різних варіанти. Який стане остаточним – вирішуватимуть на наступній конференції COP28 у Дубаї.

Соф’я Садогурська, фахівчиня з питань зміни клімату ГО Екодія, також взяла участь у конференції у Бонні, а саме в Діалозі про океан та зміну клімату. Виступ експертки відбувся під час другого дня Діалогу від імені організації CAN. Детальніше.

Також своїми інсайтами з SB58 поділились наші колежанки, активістки з молодіжного руху за клімат «Fridays For Future Ukraine», що взяли безпосередню участь у заході.

Найбільше полеміки у Бонні спричинили два питання: скорочення викидів парникових газів та фінансування кліматичних дій. 

Міжнародні природоохоронні організації – спостерігачі, були занепокоєні тим, що національні делегації не змогли домовитися щодо кліматичних фінансів, в той час, коли багато країн, що розвиваються, не мають доступу до коштів для фінансування своїх Національних визначених внесків (НВВ) та Національних планів з адаптації (НПА) до зміни клімату. Наголошуємо, що НВВ та НПА — необхідні кроки до виконання зобов’язань країн-підписантів Паризької угоди та Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. Активісти підкреслюють, що фінансувати втілення цих стратегій мають найрозвиненіші країни, які також несуть історичну відповідальність за кліматичну кризу через надмірну кількість викидів парникових газів. 

Переговори щодо аграрної промисловості також не призвели до консенсусу. Фахівці з міжнародної мережі «Climate Action Network» зазначили, що під час переговорів представники країн робили занадто великий акцент на важливості біотехнологій та штучного інтелекту для “сталої інтенсифікації” харчового виробництва. Зосередження на такому підході до стійких продовольчих систем суперечить закликам до агроекологічного підходу, як і від природоохоронної спільноти, так і від малих фермерів з усього світу. 

Екоактивізм українців під час конференції у Бонні

Представниці FFF наступного дня після трагедії на Каховській ГЕС організували страйк перед конференц-центром у Бонні, щоб наголосити на тому, що представникам злочинців не місце на міжнародних майданчиках. Акцію підтримали активісти з Німеччини, Бельгії, Угорщини та декількох країн Африки. 

Також українські активістки зустрілися з Ґретою Тунберґ на демонстрації проти Східноафриканського нафтопроводу (East African Crude Oil Pipeline, або EACOP). EACOP — проєкт французької нафтогазової корпорації «Total Energies», яка також дотична до фінансування війни в Україні, адже досі співпрацює з енергетичними компаніями країни-агресорки. 

Після демонстрації українські кліматичні активістки подякували Ґреті та запросили її на акцію проти екоциду внаслідок підриву Каховської ГЕС, яку організувала українська спільнота міста Бонн. У день акції Ґрета приєдналася до акції українців біля місця проведення конференції та навіть виступила з промовою, засуджуючи росію за її злочини: геноциду та екоциду.

Крім того, активістка руху Fridays For Future Ukraine Вікторія Болл побувала на одному з декількох заходів, де був залучений Президент COP28, Султан Ахмед Аль Джабер – на діалозі з представниками молоді під назвою «Youth Stocktake». Його репутація як генерального директора «Національної нафтової компанії Абу-Дабі», або «ADNOC», призвела до дискусії серед кліматичного руху щодо конфлікту інтересів, та навіть до закликів до його усунення. 

УКМ продовжує слідкувати за кліматичними дискусіями напередодні СОР28 та готується до активної участі у саміті, що цьогоріч відбудеться у Дубаї.

Якщо ви маєте ідеї співпраці з УКМ щодо СОР28 чи для отримання більш розгорнутих коментарів наших активістів та експертів, просимо звертатися за контактами:

Олександра Нессонова, комунікаційниця УКМ

ukrclimatnet@gmail.com

тел. 0935152975

 

Маєте що додати? Не згодні з якимось із цих пунктів? Просимо залишити ваш коментар у цій короткій формі: https://forms.gle/oE4E5RQETFe2BCYv6