Україна подала заявку до Секретаріату Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (UNFCCC) о приєднанні до Копенгагенської Угоди. Цим кроком Україна підтримує вирішення проблеми зміни клімату, але в той же час планує значно збільшувати викиди парникових газів.
Україна надала ціль скорочення викидів на 20% від 1990 до 2020 року. Також Україна ставить умову збереження статусу країни з перехідною економікою, збереження гнучких механізмів Кіотського протоколу (торгівля квотами та проекти спільного впровадження) та 1990 рік як рік відліку скорочень викидів. Україна наполягає на перенесенні непроданих квот з першого періоду Кіотського протоколу на майбутнє.
Робоча група неурядових екологічних організацій з питань зміни клімату вітає рішення України приєднатися до Копенгагенської угоди, але вважає, що запропонована мета на скорочення викидів не є конструктивною. Адже, ціль зі скорочення викидів парникових газів, фактично означає лише їх зростання на 75% від сьогоднішнього рівня до 2020 року. «Україна грається з цифрами і подає свою ціль як «скорочення викидів», але насправді це означає збільшення викидів у 1.5 рази від сьогоднішнього рівня. В міжнародній спільноті усі розуміють, що Україна намагається приховати реальну ситуацію» – коментує Ірина Ставчук, експерт зі зміни клімату Національного екологічного центру України.
Також неприйнятною є вимога переносу невикористаних квот з першого періоду Кіотського Протоколу до майбутньої пост-Кіотської угоди. Торгівля квотами, на думку екологічних організацій, не сприяє вирішенню проблеми зміни клімату. Європейський Союз у своєму в нещодавно опублікованому докладі «Міжнародна кліматична політика після Конференції в Копенгагені» звертає увагу на ризики повязані із переносом невикористаних квот. Російська делегація також не наполягає на перенесенні квот з першого періоду Кіотского протоколу.
Незважаючи на те, що Копенгагенську Угоду підписали 124 країни, які відповідають більше ніж за 80% світових викидів парникових газів, вона не врятує світ від катастрофічних наслідків зміни клімату. Копенгагенська Угода вважається лише першим кроком до досягнення домовленості. Юристи досі сперечаються чи є ця угода юридично обов’язковою. Вчені впевнено заявляють, що подані країнами зобов’язання по скороченню викидів мізерні і ніяк не утримають температуру в межах 2С. Навіть потепління в межах 2С призведе до значного підвищення рівня світового океану, зникнення багатьох видів на планеті та збільшення частоти природних катаклізмів. На даний момент людство рухається в бік незворотних змін клімату.
«Результати переговорів у Копенгагені чітко показують недостатню політичну волю країн щодо скорочення викидів парникових газів. Нажаль, це також видно на прикладі офіційної позиції Україна, яка передбачає лише ріст викидів парникових газів» – коментує координатор програми зі зміни клімату Христина Рудницька з Національного екологічного центру України.
На наступних зустрічах які відбудуться в Боні (червень) та Мексиці (грудень) країни будуть продовжувати роботу над створенням юридично зобов’язуючої угоди, яка замінить Кіотський протокол у 2013 році. А поки перед країнами стоїть низка складних питань: цілі зі скорочення викидів парникових газів, джерела фінансування адаптаційного фонда, гнучкі механізми нової угоди, скорочення вирубки лісів та інш.
За більш детальною інформацією звертайтесь:
Христина Рудницька
Національний екологічний центр України
krudnytska AT necu.org.ua
+38 044 353 78 42
Додатково:
Копенгагенська угода була укладена під час Конференції Сторін зі зміни клімату у Копенгагені в кінці 2009 році. Згідно Копенгагенської угоди країни визнають необхідність недопущення потепління більше ніж на 2 градуси Цельсія, індустріально розвинені країни повинні подати свої цілі зі скорочення викидів парникових газів, а країни, що розвиваються національні плани дій скорочення викидів. Також розвинені країни пообіцяли надати щорічну фінансову допомогу, країнам, що розвиваються у розмірі 30 млрд.$ до 2012 року; та 100 млрд.$ до 2020р. на заходи з адаптації та зниження викидів.
Більше інформації про офіційну мету України зі зниження викидів парникових газів та що це означає фактично можна прочитати тут:
https://ucn.org.ua/?page_id=460
Прес-реліз від Національного агентства екологічних інвестицій щодо приєднання України до Копенгагенської Угоди тут:
http://neia.gov.ua/nature/control/uk/publish/article?art_id=115968&cat_id=113136