УКМ

Аудіо

Голова УКМ Оксана Мар’юк: “Потрібно невідкладно розробити плани реалізації задекларованих у COP26 намірів”, 23.11.2021

У Глазго Україна підписала ряд важливих ініціатив, що є кроком вперед, тепер потрібно невідкладно затвердити відповідні документи Урядом та розробити плани реалізації задекларованих намірів.


Адаптація міст до зміни клімату: як знищують амброзію у Запоріжжі, 23.11.2021

Один із наслідків зміни клімату в Україні – поширення по всіх регіонах інвазивної карантинної рослини амброзії, яка є сильним алергеном. Розповімо, як бореться з амброзією та стимулює міську владу рух «Запоріжжя без амброзії», досвід якого вже запозичили кілька міст.


Summary of key outcomes of the СОР 26, 23.11.2021

Summary of key outcomes of the Conference of Parties to the UNFCCC – СОР 26 (Glasgow, October 31 – November 12, 2021) by Ukrainian Climate Network.


Кліматична конференція COP26 у Глазго вплине на всю економічну політику України: пресреліз 22.11.2021, 22.11.2021

Представники та представниці української делегації, які повернулися з Конференції сторін рамкової конвенції ООН про зміну клімату СОР26, розповіли про вплив прийнятих у Глазго рішень на внутрішню кліматичну політику та економіку України: від фінансів, енергетики, промисловості, транспорту до охорони здоров’я.


Огляд результатів Конференції про зміну клімату СОР 26, 19.11.2021

Експерти Української кліматичної мережі представили огляд результатів Конференції сторін рамкової конвенції ООН про зміну клімату  – СОР 26 (Ґлазґо, 31 жовтня – 12 листопада 2021 року)


Адаптуємо місто до локального підтоплення: кейс Кам’янського, 11.11.2021

Першим містом в Україні, яке ще в 2016 році провело експертну оцінку вразливості до зміни клімату, було Кам’янське. Розповімо, які заходи з адаптації міста до підтоплення реалізувала  громадська організація «Голос Природи» та про очікувані і несподівані результати проєкту.


Новини сфери клімату та енергетики. Дайджест УКМ за жовтень, 09.11.2021

До вашої уваги — дайджест новин УКМ на жовтень. Аби щомісяця отримувати дайджест кліматичних та енергетичних новин від УКМ, варто підписатися на нашу розсилку.

 

 НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

НОВИНИ МЕРЕЖІ

 

 НОВИНИ ЧЛЕНІВ МЕРЕЖІ

UCycle

Запрошує долучитись до створення Карти веломаршрутів України велосипедні організації, велоактивістів і велоактивісток, велотуристів/ок з усіх областей.

Зробили дослідження «Огляд іноземних національних велосипедних стратегій», своєї Україна досі не має.

Продовжують дискусію  щодо мікромобільності та прав користувачів персонального електротранспорту.

Півдвели підсумки урбаністичної школи «Вулиці для людей» і розробили кейс рішень, як зробити вулиці на Подолі в Києві комфортними, безпечними та привабливими для людей.

 

«Екопарк Осокорки»

Продовжують захист двох об’єктів ПЗФ – заказника «Осокорківські Луки» та заказника «Озеро Тягле» від планів КМДА, ДРДА створення парку відпочинку «Осокорки».

Провели традиційну осінню толоку із створенням Арт-об’єкту на тему збереження довкілля.

Стали першою організацією з України членом Всесвітньої мережі водно-болотних угідь WWN.

«Чорноморський жіночий клуб»

Провели у виконкомі Чорноморської міської ради круглий стіл «Кліматичні амбіції м.Чорноморська», де обговорювали питання впливу зміни клімату на Чорноморськ, ПДСЕРК та побудову системи муніципального енергетичного менеджменту та зменшення обсягів споживання енергоресурсів бюджетними установами м.Чорноморська.

 

«Еколтава»

Провели кліматичний форум «Енергія Змін 2021», який об’єднав активну молодь України, екологічних активістів/ок, молодих підприємців/ниць, громадських діячів/ок, блогерів/ок, лідерів/ок думок та всіх, хто прагне нових змін. Цьогоріч форум був присвячений темі взаємодії. Обговорювали теми кліматичної та соціальної справедливості, рішення з адаптації до зміни клімату, боротьбу за збереження лісів, судові справи проти деревообробних заводів, експедиції у пошуках чистої води в Україні, моніторинг якості повітря. Учасники створили музей активізму, де були розміщені найрізноманітніші експонати з історіями з екологічного та кліматичного руху. А також приєдналися до акції «McDonald’s, припини нищити парки!», щоб підтримати екоактивістку Надію Паливоду, яка оголосила голодування проти знищення у Кропивницькому Центрального скверу. Деталі і фото>>

PLATO

Видали «Каталог зелених рішень» – посібник про природоорієнтовані рішення, які сприяють вирішенню екологічних проблем громади та адаптації міського простору до наслідків кліматичної зміни. Каталог буде корисним для активних мешканців, котрі беруть участь у Громадському бюджеті, представників органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств, представників ОСББ і управляючих компаній, освітян, студентів тощо. Скачати>>

Випустили серію просвітницьких відео про компостування. У роликах йдеться про важливість сортування та можливості правильної переробки органічних відходів як для мешканців багатоквартирних будинків, так і для приватних домогосподарств.

Розпочали створення природоорієнтованого простору біля банку їжі «Тарілка» із дощовим садком, водопроникною поверхнею, вертикальним і контейнерним озелененням.

 

«Екоклуб»

Підтримали проєкт «Зелений перехід Рівне». У Дядьковицькій громаді, що на Рівненщині, планують вирощувати енергетичну вербу. Це культура, з якої отримують біопаливо для котелень, що у кілька разів дешевше за природний газ. Під час реалізації проєкту за два роки споживання природного газу у Рівному планують скоротити на 50%.

 

«Екодія»

Визначили результати всеукраїнського конкурсу зі сталої мобільності та якості повітря – «Краще місто». Хмельницький, Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський та Тетіїв стали найкращими містами  в Україні за якістю повітря. А за критерієм сталої мобільності перемогли Львів, Чернігів, Івано-Франківськ, Дрогобич.

Спільно з проектом #ЛісосмугиЖиття благодійного фонду Peli can live та Томашівською громадою відновили лісосмугу в Томашівській ОТГ.

Провели на People’s summit у Глазго, який відбувається паралельно з Конференцією сторін COP26, захід, присвячений залученості громадськості до кліматичної політики.

Екологія – Право – Людина

Організували брифінг за участі провідних громадських організацій в вимогою обговорення критеріїв та плану дій майбутнього очільника міністерства. Нагадали владі про діючий євроінтеграційний порядок денний в сфері захисту довкілля, а також поставили вимоги до кандидатів на посаду, акцентували увагу на важливість наявності команди.

 

Zero Waste Lviv

У партнерстві з проєктом Lviv Fashion Week сторюють освітню онлайн-програму «Нове життя старих речей, або модний апсайклінг з турботою про середовище», що популяризує усвідомлений підхід до споживання одягу, взуття й аксесуарів. Переглянути відео та надихнутись їхнєю працею можна на facebook-сторіці «Нове життя старих речей» та на Youtube-каналі. Відзняті ролики не лише популяризують апсайклінг як спосіб продовжити життя улюбленим речам, а й дають чіткі інструкції для створення власних виробів.

«Лісові ініціативи і суспільство»

Розпочали цикл  вебінарів: «Як відрізнити нелегальні рубки від легальних і допомогти зберегти ліс».

 

Форза»

У Івано-Франківську провели Конференцію зі сталої мобільності та чистого повітря. Захід проводився у співпраці з Екодія, нашою ГО ФОРЗА в рамках проекту #SUMCITYNET та за сприяння Івано-Франківської міської ради.

 

УПГ

Україна приєдналась до декларації світових лідерів щодо лісів та землекористування, першим пунктом якої є збереження лісів та інших екосистем. УПГ закликає Президента України негайно виконати свій прямий обов’язок – підписати Укази про створення нових та розширення чинних територій ПЗФ. Згідно з сайтом Уряду України, ще 10 грудня 2020 року було погоджене розширення Карпатського біосферного заповідника в Закарпатській області, 7 квітня 2021 року – розширення НПП «Вижницький» у Чернівецькій області, 27 квітня 2021 – розширення НПП «Меотида» в Донецькій області, 17 лютого  2021 року – створення НПП «Пуща Радзвівіла» в Рівненській області, 17 березня 2021 року – створення НПП «Куяльницький» в Одеській області, 14 липня 2021 року – створення національного природного парку «Холодний Яр» у Черкаській області. Загальна площа природоохоронних територій відповідно до цих указів має збільшитися на 51627 га.

 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ЧЛЕНІВ УКМ

Українська природоохоронна група готові провести вебінари про користь від використання відкритих даних про біорізноманіття GBIF у будь-якому університеті України. Робота студентів під час польових практик фіксується у відкритому доступі та автоматично документує як об’єкти досліджень, так і місце перебування студента. Дані, зібрані під час роботи як викладачів, так і студентів, можуть бути опублікованими у відкритому доступі, бути корисними іншим науковцям і мати реальні цитування (до прикладу, база гербарних фондів Херсонського державного університету має вже 28 цитувань у зарубіжних наукових виданнях). Ці вебінари будуть цікаві як викладачам, так і студентам біологічних спеціальностей.

Фонд ім. Гайнріха Бьолля Бюро Київ – Україна запрошує на вебінар за результатами COP26 для України. Реєстрація незабаром.

Екологія-Право-Людина анонсувала новий курс для ОТГ з екологічного права. Стежте за новинами.

Підписатися на розсилку дайджесту УКМ
Отримувати анонси та новини членів мережі

 

 


Де ваші чіткі кліматичні зобов’язання, пане Президент?, 01.11.2021

Представниці Української кліматичної мережі проаналізували промову Президента України Володимира Зеленського на Саміті лідерів у Глазго, в рамках COP26.  


Україна 2030: (довга) подорож до зеленого переходу, 01.11.2021

Україна таки рухається в бік енергетичного переходу, але відстає від середньосвітових показників екологічної стійкості. Про це говорили учасники кліматичної конференції у Глазго уже на другий день роботи, відразу після перемовин «великої 20-ки». Ми відвідали сайд-івент, на якому мав бути Президент України, і проаналізували виступи представників уряду та бізнесу.


Position of Ukrainian Climate Network on the priorities of the climate policy of Ukraine with regard to COP 26 conference, 01.11.2021

This year the conference of UNFCCC aims to encourage countries to make ambitious commitments on the reduction of greenhouse gases emissions until 2030 in order to ensure reaching carbon neutrality by 2050, providing for adaptation of vulnerable communities and natural habitats to climate change, mobilizing climate finance and uniting countries for the fulfillment of reached agreements. However, the most anticipated and the most difficult part of the conference is the consensus on the market and non-market mechanisms of the Paris Agreement.

 

Position of the official delegation of Ukraine at COP26

In July 2021, Ukraine submitted to the UNFCC secretariat the updated National Contribution to the Paris Agreement (hereinafter – the updated NDC), which aims for the reduction of 65% in GHG emissions by 2030 compared to 1990, which means the reduction of 7% if compared to 2019.[1] One of the priority objectives of the official delegation of Ukraine at the conferences is to present the updated NDC.

As for the position of Ukraine on the other conference agenda items, civil society has been presented the following priorities:

  • Implementation of Article 6 of the Paris Agreement. Ukraine does not appreciate the transfer of unused emission reduction units from the Kyoto to the Paris regime. At the same time, the recognition of the need for certain compromises has been let known.
  • Transparency of the Paris Agreement. Ukraine supports the position that demands different countries to report in the same way, without taking into account their level of economic development.
  • Contributions to the Adaptation fund. Ukraine supports the position that such contributions under Article 6 of the Paris Agreement shall be voluntary.
  • Issues of territorial integrity and national sovereignty of Ukraine. The official delegation will stand firmly in the position to decline the reporting submitted by the Russian Federation to the UNFCCC secretariat that includes emissions of temporarily occupied territories of Ukraine in Donetsk and Luhansk oblasts, and Crimea. If the Ukrainian position on this issue receives no support, the Ukrainian delegation will be determined to block the conference decisions.

 

The assessment given by Ukrainian Climate Network to the position of the official delegation of Ukraine at COP26.

Ukrainian Climate Network (hereinafter – UCN) supports the position against the use of old credits from the Kyoto protocol under the market mechanisms of the Paris Agreement. At the same time, it emphasizes the need to avoid double counting of emission reductions and adhere to the additionality principle.

The application of Article 6 mechanisms should always lead to real and additional emission reductions. Robust criteria are necessary to ensure that “incidental” emission reduction units are not generated by the projects implemented under Art. 6 of the Paris Agreement. Incidental – i.e. those that arise as a by-product of economic projects that have not been aimed at reduction of emissions in the first place. For all credits to be used under the Article 6 mechanisms, their “additionality” to the emission reductions that would have occurred without the application of these mechanisms must be demonstrated.

Regarding the voluntary nature of contributions to the Adaptation Fund, UCN emphasizes the importance of climate change adaptation. Therefore, it is necessary to provide alternative ways to support adaptation measures in addition to the allocation of funds (e.g., training, exchange of experience and technology).

Ukrainian Climate Network supports Ukraine’s efforts to protect its territorial integrity, and at the same time expresses concerns regarding the prudence of using the mentioned methods. The importance of this year’s climate talks for reaching agreements that allow the Paris Agreement to fulfill its goal of preventing global temperatures from rising is difficult to overestimate. We are therefore concerned about the possible blocking of decisions. Moreover, UCN emphasizes that Ukraine is the one who should report on the occupied territories, highlighting the problems with obtaining the necessary information and development of data monitoring technologies.

 

Ukrainian Climate Network believes that Ukraine’s climate policy should be developed following the next priorities:

 

Priority 1. Reduction of GHG emissions into the atmosphere, acceleration of the large-scale implementation of energy efficiency measures and strategic transition to renewable energy sources.

In order to achieve the goal of reducing GHG emissions by 65% in 2030 compared to 1990 levels, the government is developing a detailed plan for implementation of the updated NDC, and it is important to involve all stakeholders, including public and local governments, in the process.

Particular attention should be dedicated to involving communities and municipalities with the process of development and implementation of climate plans, which will help to align national and local climate policies and develop the practice of effective community participation in the preparation of the next nationally determined contribution of Ukraine, which we have to prepare already by 2025.

At present, Ukraine’s target for reduction of GHG emissions by 2030 is the lowest acceptable from possible options, but it is also insufficient to keep global temperature growth below 1,5°C or even below 2°C, so Ukraine’s next targets should be more ambitious and meet the objective of reaching climate neutrality by the middle of the century. According to Climate Action Tracker, the updated target of Ukraine is critically insufficient.[2]

Ukrainian Climate Network welcomes the start of work of the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources of Ukraine on the framework law “On the Strategy of Low Carbon Development of Ukraine by 2050” and is ready for active participation in its development.

According to the updated NDC, the share of renewable energy sources by 2030 will grow from 17% to 30%. The declared goal of achieving a 30% share of RES in the power sector by 2030 is a positive signal for change in government policy in reforming the energy sector. At the same time, it is not sufficient to lead Ukraine to climate neutrality and energy independence. Furthermore, the system for sustainable utilization of the decommissioned wind turbines and solar panels should be developed.

UCN unequivocally states that Ukraine shall stop state funding of the coal extraction and re-direct the funds to the just transition of the sector.

It is necessary to establish a time-frame (deadlines) for the phase out of coal in Ukraine, in particular a specific end date for the curtailment of coal production and the closure of the last coal-fired power plant.

An important aspect of decarbonization in the future should be the development of hydrogen energy. However, Ukrainian Climate Network warns against confusing targets for emission reductions in the next decade with targets for the development of hydrogen energy. The transition to hydrogen as an energy source will happen in some industries only if energy efficiency is improved and a much higher share of renewable energy capacity is reached. The state plans for the production of hydrogen with nuclear power are unacceptable, as are the plans to export renewable hydrogen to the EU, while the share of RES generation within the country remains low and GHG emissions from the energy sector account for the largest share in the overall balance.

In UCN’s opinion, for Ukraine as an agrarian country, the development of bioenergy seems more feasible and reasonable. It will help regional clusters to emerge, develop small and medium-sized businesses and utilize the existing potential in this sector.

The energy transition requires broad involvement of society. Most Ukrainians are largely unable to invest in renewable energy, and without the state support of municipal building stock insulation, the average Ukrainian cannot afford the service. Therefore, a set of policies and tools (for example, the creation of energy cooperatives and revolving funds), which provide for simple and reliable investments in sustainable energy and energy efficiency by citizens, their associations and local governments is much needed. Such a set of instruments will not only attract significant resources but also foster communities’ participation in the energy transition.

The Global Methane Initiative, launched by the EU and the US, should evolve into a legally binding document containing requirements and standards for preventing and eliminating methane emissions. Ukraine should join this initiative, as well as establish the cooperation with the European Commission in the framework of the EU Methane Strategy, in particular, to participate in the establishment and commissioning of the International Methane Emissions Observatory (IMEO).

 

Priority 2. Increase absorption of greenhouse gases by restoring natural ecosystems

Carbon neutrality implies that greenhouse gas emissions do not exceed what plants and soils are capable to absorb from the atmosphere. Therefore, the support and restoration of natural ecosystems is as important as the reduction of GHG emissions. Measures such as increasing the absorption and retention of greenhouse gases by forests and ecosystems, reducing peat extraction and restoring peatlands, reducing emissions from agricultural land use, and retirement of degraded land, together with reducing greenhouse gases emissions will help Ukraine achieve its goals.

Ukraine needs to focus on the development of non-aggressive, sustainable agriculture, taking into account the principle of the European Green Deal “from field to table”, which will significantly reduce the destructive impact of this sector on natural ecosystems.

It is necessary to stop the plowing of steppe meadows, floodplains, drainage of peatlands and destruction of wetland ecosystems as soon as possible and to develop a long-term action plan to restore these ecosystems in the near future. These measures will not only increase the absorption of greenhouse gases by natural ecosystems but also preserve biodiversity.

Forest belts play an important role in reducing greenhouse gases emissions in Ukraine, namely their preservation and restoration. They are a key element in soil protection, biodiversity conservation and greenhouse gases absorption in the country’s forest-steppe zone. In addition, forest belts play a significant role in the food security of both Ukraine and other countries that import agricultural products.

In addition, Ukraine should not rely on carbon capture and storage technologies. It is neither economically feasible nor a reliable measure, which, moreover, requires additional energy consumption causing further negative impacts on climate.

Therefore, neither increased carbon absorption by natural ecosystems nor artificial carbon capture and storage technologies can replace measures to reduce greenhouse gases emissions – abandoning fossil fuels, energy efficiency and the transition to renewable energy sources.

 

Priority 3. Adaptation to climate change with the use of nature-based solutions and ensuring funding for climate change adaptation

According to the updated NDC, Ukraine “plans to create a solid foundation” for adaptation to climate change by 2030. Following the approval of the Strategy for Environmental Safety and Climate Change Adaptation until 2030, it is necessary to develop sectoral strategies for climate change adaptation.

The implementation of adaptation measures should be preceded by climate change vulnerability assessment of the entire territory of Ukraine with detailed information on the vulnerability of each region / oblast, as well as a subsequent commitment of communities to develop and approve action plans for climate change adaptation with nature-based solutions.

Without systematic funding for adaptation to and mitigation of climate change impacts measures, their implementation remains impossible. This area should not entirely depend on foreign aid and private investment. Therefore, from 2021 in Ukraine, it is necessary to include in the state budget mandatory articles for the implementation of measures to mitigate and adapt to climate change. Ukrainian Climate Network supports the initiative to create the Ukrainian Climate Fund.

These costs can be in part financed by increasing the price of CO2 emissions to at least UAH 30 per ton, followed by a gradual increase to align with carbon emissions costs in the EU, and the related expansion of the scope of the tax. Also, the Tax Code of Ukraine, along with the CO2 tax rate, should directly define a tax rate of methane emissions, which in a span of 20 years is 86 times more potent GHG than CO2, at a level not lower than the current rates for pollutants of 1-st hazard class.

Tax rates should be high enough to compensate for the damage caused to the environment by emissions, as well as to reflect the cost of adaptation measures, which became necessary because of such emissions. The amount of fines for unaccounted emissions or inaccurate reporting should be high enough to perform its main, i.e. preventive, function. Funds received from environmental taxes should be earmarked for measures to reduce air pollution, adapt to climate change and environmental protection.

 

Priority 4. The rules for Article 6 should not undermine the social and environmental integrity of the Paris Agreement.

Any transfer of emission reduction units between countries should lead to higher ambitions of national targets and help keep temperatures increase below 1,5°C. The flexible mechanisms of the Kyoto Protocol have proved ineffective and have led to increased emissions, through the trade of excessive credits generated by overestimation and fraud, and not through the implementation of concrete emission reduction projects. This negative experience shall not be repeated in the framework of the Paris Agreement. Therefore, it is necessary to prevent the transfer of old emission reduction units to the period after 2020.

Flexible mechanisms of the Kyoto Protocol should be put to an end, and no credits arisen from them should be counted towards other than Kyoto Protocol commitments. Existing projects and methodologies should be robustly re-evaluated before they may transition to Article 6 mechanisms.

Thus, civil society does not support the transfer of emission reduction units from previous periods. Ukraine’s position on bilateral market instruments under Article 6 of the Paris Agreement must meet the additionality and avoidance of double counting criteria.

Appropriate control tools should accompany market mechanisms of Article 6. These tools should provide sufficient detail to track the origin of emission reduction units to avoid double counting, i.e. when several countries can count the same credits towards their national climate targets.

 

Priority 5: Development of institutional capacity to implement climate policy and integration of climate policy into all sectors of the economy

Integration of climate policy into various sectors of economy and building institutional capacity to ensure adequate coordination of public authorities and distribution of legislative, administrative and control functions between different authorities and branches of power is a necessary prerequisite for effective implementation of climate policy in Ukraine.

It is necessary to form approaches and basics (principles) for taking into account climate change in policy-making in all sectors of the economy. First of all, this should be demonstrated when drafting the action plan for the implementation of the updated NDC of Ukraine.

In the reports on SEIA and EIA the part on the assessment of climate change impacts should be expanded, and the methodology for these two procedures regarding certain sectors of the economy, which are associated with climate change and carbon footprint, should be developed.

           

Conclusions

Ukrainian Climate Network hopes that COP26 in Glasgow will be a turning point in climate policy, where all previous commitments will be put to work and countries will finally move to reduce their emissions.

Ukraine is one of the most vulnerable to climate change countries in Europe and is already facing negative impacts, which will only aggravate in the future. Therefore, we expect that Ukraine will begin actively implement the taken commitments and will make every effort to achieve carbon neutrality in 2050 together with the rest of the world. This could be facilitated by a long-term vision for the development of the energy sector, including the date for the abandonment of coal in Ukraine set no later than 2035, modernization of industry, protection and restoration of ecosystems, and development of energy efficiency in the housing sector.

[1] https://unfccc.int/ghg-inventories-annex-i-parties/2021

[2] https://climateactiontracker.org/countries/ukraine/


Пoзиція УКМ щодо пріоритетів кліматичної політики в Україні з нагоди Конференції сторін рамкової конвенції ООН про зміну клімату – СОР 26 (Ґлазґо, 31 жовтня – 12 листопада 2021), 29.10.2021

Цьогорічна конференція сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату має на меті взяття країнами амбітних зобов’язань зі скорочення викидів парникових газів до 2030 року для забезпечення досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року, гарантування адаптації вразливих верств населення та природних середовищ до зміни клімату, мобілізацію кліматичних фінансів та об’єднання країн для виконання досягнутих домовленостей. Найбільш очікуваною і найважчою частиною конференції є досягнення консенсусу щодо ринкових і неринкових механізмів реалізації Паризької угоди. 


Новий очільник міндовкілля – хто він?, 28.10.2021

Вчора громадськість обговорила критерії вибору майбутнього очільника міністерства захисту довкілля та запропонувала план дій для влади.


Степи як важливий складник адаптації до кліматичної зміни, 23.10.2021

Степи є цінними територіями як з точки зору біорізноманіття, так і з точки зору пом’якшення кліматичної зміни. Кожен третій вид, що занесений до Червоної книги України – степовий. А розорювання степів пришвидшує вплив глобальної зміни клімату на Україну, вивільнюючи запаси вуглецю з ґрунту, викликаючи ерозію та спричинюючи пилові бурі та посуху. Розповімо, як Українська природоохоронна група бореться за збереження степів.


Чого слід очікувати від міжнародних кліматичних переговорів у Ґлазґо, 22.10.2021

З 31 жовтня по 13 листопада у місті Ґлазґо, Шотландія, відбудуться світові кліматичні переговори COP26 (англ. 26th UN Climate Change Conference of the Parties). Протягом двох тижнів представники більш ніж 190 країн світу вкотре намагатимуться домовитися щодо невирішених або відкладених питань з реалізації Паризької угоди та боротьби зі зміною клімату. Зустріч у Ґлазґо називають тестом солідарності між багатими та бідними країнами, а також найважливішою кліматичною подією за останні шість років. Розберімося детальніше, що це взагалі за переговори, чому вони мають значення та чого варто від них очікувати.


Відновлення екосистемних послуг: як пристосувати біорезервати до зміни клімату, 11.10.2021

Українські біосферні зони потребують порятунку від руйнівного та неконтрольованого антропогенного впливу та впливу наслідків кліматичної зміни. Для відновлення деградованих функцій екосистем необхідна адаптація заповідних зон. І саме цим займається Фонд Мікаеля Зуккова спільно з Центром економіки та управління екосистемами при Університеті сталого розвитку Еберсвальде. Що і як саме вони роблять, аби врятувати біосферні резервати «Деснянський», «Шацький» та «Розточчя»?.


« Попередня сторінка