УКМ

Новий “зелений курс” для Уряду Зеленського: понад 2000 українців вийшли на марш за безпечне довкілля у Києві 

20.09.2019

Більше двох тисяч українців та українок із 21 міста пройшли сьогодні вулицями столиці та вимагали від Президента Зеленського, Уряду та новоствореного Міністерства енергетики та захисту довкілля прийняти ряд рішучих дій, що стосуються найбільших екологічних загроз для України: зміни клімату, енергетики, промислового тваринництва, транспорту та відходів. Активісти сформували широку колону та пройшлися центральними вулицями столиці, від Михайлівської площі через Європейську і до Банкової, частково перекривши автомобільний  рух. Біля Кабінету Міністрів до молоді вийшов новий міністр енергетики та захисту довкілля – Олексій Оржель. Він заявив, що амбітна кліматична політика буде пріоритетом для України, а новостворене міністерство буде робити все можливе, аби країна досягла нуль викидів парникових газів до 2050 року, або навіть швидше. А одну з основних вимог – перехід на відновлювану енергетику – міністр підтримує та буде цьому сприяти на національному рівні. 

Біля офісу Зеленського страйкуючі передали представнику команди Президента Сергію Мельнику  відкритий лист-звернення із  шістьма вимогами: 

  • Поступово відмовитися від викопного палива, встановити дату повної відмови від вугілля в енергетиці, підготувати регіони, залежні від вугільної промисловості, до справедливого переходу, припинити дотації у збиткову вугільну галузь. Адже міжнародні організації та дослідження стверджують  – спалювання викопного палива це найбільше джерело парникових викидів в усьому світі. 
  • Визнати енергоефективність пріоритетом №1 у сфері енергоспоживання. Виділяти на енергоефективність достатню кількість коштів із бюджетів усіх рівнів – національного, обласного, місцевого.
  • СказатиНі” одноразовому пластику! Заборонити використання, імпорт та виробництво одноразового посуду, пакетів. Припинити виробництво та використання одноразового пластику. Впровадити розширену відповідальності виробників товарів.

Ці протестні акції з нагоди спеціального саміту ООН із питань клімату, що відбудеться з 21 по 23 вересня у Нью-Йорку. На ньому лідери з понад сотні країн збираються, аби продемонструвати конкретні плани по збільшенню національних внесків кожної держави у Паризьку кліматичну Угоду. 

До подібних маршів за безпечний клімат – Global Climate Strikes, доєдналися 156 держав одночасно. Організатори, а це сотні екологічних організацій по всьому світу, кажуть, що це наймасовіші в історії марші проти кліматичної кризи. За даними геополітичної карти, оприлюдненій на сайті globalclimatestrike.net, кількість зареєстрованих страйків сягнула більше 5200 акцій по всьому світу. 

Інна Дацюк, координаторка із залучення людей 350.org в регіоні країн СЄКЦА, співкоординаторка маршу за клімат в Україні: 

Ми доєдналися до найбільшої в історії хвилі кліматичних акцій. Такого ще не було ні в Україні, ні в світі. 156 країн, 5200+ подій на карті у Світі. Більше 2000  людей в Києві з 20 міст і ще в 5 містах паралельно. Нас об’єднали вимоги зупинити викиди парникових газів і відвернути кліматичну катастрофу. Ми хочемо справедливого і  безпечного майбутнього для нас і наступних поколінь.

Ольга Бойко, експертка кліматичного відділу ГО Екодія, кординаторка міжнародної кліматичної мережі CAN, співкоординаторка маршу за клімат в Україні:

“Ми опинилися у надзвичайній кліматичній ситуації. Температура на планеті росте, рівень моря підвищується, ліси палають, природні катаклізми частішають. Зміна клімату – це виклик для всього людства, саме тому нам необхідно діяти рішуче. 20 вересня у всьому світі відбудуться великі кліматичні акції, на яких молодь та дорослі вимагатимуть збереження чистого та безпечного довкілля для себе і майбутніх поколінь. Ми звернемося до влади з вимогою визнати проблему і почати діяти.  20 вересня в Києві пройде марш за клімат, який об’єднає сотні людей на Михайлівський площі о 12:00. Часу на те, щоб залишатися осторонь більше немає, настав час об’єднуватись!

Міжнародний марш за клімат в Україні підтримали організації: 350.org-Україна, “Екодія”,  “Єдина Планета”, “О.ЗЕРО”, “Еколтава”, U-Сycle (ГО “Асоціація велосипедистів Києва”), “Українська молодіжна кліматична Асоціація”, “СвітОсвіт” та  рух “Fridays For Future Ukraine” (П’ятниці за Майбутнє) і REload Kyiv. 

Серед відомих українців марш підтримують: ONUKA, гурт theВЙО, Latexfauna, Уляна Супрун, Alyona Alyona, гурт YUKO.

______________________________________________________________

контакти для уточнень: 

Маргарита Мостова 

rita.mostovaya@350.org, 099 92 99 794

Валентин Пугачов 

v.pugachov@ecoact.org.ua , 066 545 14 88

Фото: Олена Ангелова

Написати коментар »

На Lviv Eco Forum`19 УКМ провела дискусію про адаптацію міст і перехід на ВДЕ

14.09.2019

12-13 вересня вже вп’яте відбувся міжнародний Lviv Eco Forum`19. Цього року на запрошення організаторів,  Українська Кліматична Мережа спільно з партнерами 350.org – Україна вперше додали в програму секцію про клімат та відновлювані джерела енергії.

На першій -“Спека і повінь. Адаптація міст до зміни клімату”- говорили про адаптацію міст до зміни клімату. У Львові вже некомфортно без кондиціонера. В Києві, Рівному, Луцьку годинна злива перетворює частину міста на Венецію.

“З роками ці загрози зростатимуть”, – пояснила Світлана Краковська, представниця України у міжурядовій групі експертів з питань зміни клімату. Адаптація міста потребує довготермінового планування та інвестицій. З плануванням містам допомагає Угода Мерів, про адаптаційну складову якої розповів Андрій Кирчів, експерт з комунікацій проекту Угода Мерів – Схід. Як окупаються інвестиції в адаптацію? Через відвернення збитків, збереження здоров’я і працездатності містян. Окремі заходи з адаптації, наприклад, збір дощової води для подальшого використання, дозволяють економити відразу.

Найбільшим викликом для міст України є брак даних та аналітичних матеріалів про різні аспекти адаптації: прогноз клімату в місті, вплив нових умов на здоров’я, вразливість інфраструктури. Ми закликаємо міста і державу виділяти ресури на такі дослідження та підготовку фахівців з адаптації.

Учасники другої дискусії “Перехід Львова на 100% ВДЕ: фантазії чи плани?” дебатували про реалістичність переходу міста на 100% ВДЕ. За словами Романа Рувинського, позаштатного радника мера Львова з питань енергоефективності і ВДЕ, потрібно критично оцінити ресурси міста, щоб робити висновок про можливість переходу. Усі учасники підтримали думку, що першим кроком, який наблизить енергозабезпечення з відновлюваних джерел, є енергоефективність. Зважаючи на ріст попиту на енергію, без ощадливого її використання забезпеченити місто повністю від ВДЕ буде неможливо.

Борис Пахолюк, який очолює Агенцію міського розвитку в Житомирі, поділився успіхами міста в економії: Житомир – перше місто в Україні, в якому вулиці освітлюють лише світлодіоди – найбільш ефективне джерело світла.

Обидва міста, Житомир і Львів, в 2018 році підписали меморандум про перехід на 100% ВДЕ до 2050 року з міжнародною організацією 350.org. Про роль громадськості в енергетичному переході на дискусії розповідала Юлія Пашковська, координаторка проектів організації. Вона запросила всіх до Києва на Марш за клімат, який пройде 20 вересня по всьому світу.

Порадами для залучення інвестицій у ВДЕ поділився Степан Кушнір, голова Хмельницького енергетичного кластера. Основна з них – міста мають проактивно працювати з інвесторами, пропонуючи спрощені умови будівництва об’єктів та мати аналітику про потенціал ВДЕ на своїй території.

Нижче наведені деякі важливі цифри:

  • Збитки від зміни клімату становили:

– 1978-1997 роки – 895 млн дол,

– 1998 – 2017 роки – 2,25 трильйона доларів (дані зі звіту офісу ООН з питань зменшення небезпеки лих).

  • 2,5 % світового валового внутрішнього продукту (еквівалентно вартості усіх товарів, що виробляються у світі за два десятиліття – за 2018 рік це 2,2 трильйона доларів ) необхідно щороку, щоб утримати глобальне потепління на рівні 1,5%  – дані ВВС наука;
  • 1.8 трильйонів доларів необхідно витратити на адаптацію до зміни клімату вже  до 2030 року, що дозволить уникнути 7.1 трильйонів витрат на ліквідацію наслідків від стихійних явищ, спричинених зміною клімату;
  • Оповіщення про стихійне лихо, зроблене всього за день, зменшує фактичний розмір шкоди на 30%;
  • В Україні відсутнє цільове бюджетне фінансування заходів з адаптації до зміни клімату, у світі 21-23% бюджетів з усього кліматичного фінансування виділяється на таку діяльність;
  • У світі до 2030 року стане на 122 млн більше людей, що перебувають на межі крайньої бідності, якщо не вкладати кошти у адаптацію до зміни клімату негайно.

Енергоефективні міста України – це профільна асоціація міст, які є прикладом для інших у сфері енергоефективності. Їх досвідом у сфері ВДЕ ділилася Олена Вітрак, координаторка програм Асоціації.

Фото: Юлія Пашковська

Написати коментар »

Кліматичні новини серпня та анонси вересня

06.09.2019

Національні новини у сфері клімату та енергетики

  • 14 серпня схвалено національну ціль з енергоефективності на період до 2020 р.. Під час розрахунку цілі використано загальний підхід Директиви, а саме – скорочення кінцевого енергоспоживання на 20% у 2020 р. відносно базового сценарію. Проектом визначено такі показники: у 2020 році первинне споживання енергії не має перевищувати 101 316 тис. тонн; кінцеве споживання енергії — 55 507 тис. тонн нафтового еквівалента.
  • Кабмін постановою від 14.08.2019 N 750 ліквідував Державну екологічну інспекцію та утворив Державну природоохоронну службу. Новий орган має реалізовувати державну політику з проведення державного моніторингу навколишнього природного середовища та державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
  • Держенергоефективності у співпраці із НЕФКО та експертами Фінсько-українського трастового фонду ініціює розробку концепту нового фінансового інструменту в Україні – Фонду зелених інвестицій (#GIF_UA).

Новини УКМ

15-18 серпня в Одесі відбулася піврічна зустріч Ради УКМ. Було розглянуто питання діяльності УКМ та відповідність цілям 2019. Основні питання: організація роботи за тематичними напрямками, залучення малоактивних організацій (зібрана інформація чому організації неактивні і як посилити взаємодію), навчальний продукт від мережі для членів мережі, збереження фінансування та пошук нового, оновлення стратегічного плану УКМ і розмова про цінності.

УКМ та 350.org провели тренінг  “Герої пробивних комунікацій” . Пройшов він в Одесі 29 серпня- 1 вересня. Він для тих, хто хотів навчитися спілкуватися з пресою і працювати з широкою аудиторією. 3 інтенсивні робочі дні, безліч інсайтів. Журналісти розказували, як подружитися зі ЗМІ й ефективно подавати інформацію. Учасники виконали багато практичних завдань і навіть побували у прес-турі, де спробували себе в різних ролях: спікера, журналіста, піарника.

УКМ проводить другий етап стажування. Пропонуємо представникам організацій мережі пройти стажування в одній з організацій-членів УКМ. Для обміну досвідом за стратегічними напрямками роботи УКМ та  підвищення кваліфікації. Для проходження стажування потрібно визначитись з організацією, в якій ви хочете пройти стажування, погодити з нею завдання, тему, план та дати стажування. Період – жовтень 2019 р. За результатами проходження стажування потрібно надати описовий звіт. Заявку заповнити тут: https://bit.ly/2kCPAut     Рада УКМ визначить, які заявки будуть підтримані, до 30 вересня; заявки надсилати:  oksana.maryuk@gmail.com,  тел. 0977541832

10 вересня у Львові за підтримки УКМ пройде «Кліматичний нетворкінг» — дискусійна зустріч щодо зміни клімату і можливостей формування комплексної кліматичної політики міста. Під час події обговорюватимуть питання адаптації міського середовища та переходу на чисті джерела енергії. Під час заходу буде презентовано концепцію кліматичних змін у світовому та українському контекстах. Також відбудеться обговорення потреб адаптації міського середовища і переходу на відновлювані джерела енергії. Організаторами події є ГО «Плато», за підтримки  Української кліматичної мережі та «350.org».Організатори – ГО «Плато», за підтримки  Української кліматичної мережі та «350.org». Подія відбудеться 10 вересня у Львівській копальні кави на пл. Ринок, 10 (внутрішній дворик). Початок — о 17:30 год. Попередня реєстрація — за посиланням: https://forms.gle/RFizjQj6ECGGLZCw9.

12−13 вересня у Львові відбуватиметься 5 LVIV ECO FORUM 2019, під час якого українські та закордонні експерти говоритимуть про збереження водних ресурсів, поводження з відходами й перетворення їх на енергію, а також кліматичні зміни. УКМ є співорганізатором форуму, зокрема – сесії «Кліматична політика».

20 вересня організації УКМ їдуть на Міжнародний марш за клімат. Цього вересня у всьому світі анонсована хвиля молодіжних кліматичних маршів #GlobalClimateStrike. Всесвітній марш за клімат пройде і в Україні. Молодь, натхненна шведською школяркою Ґретою Тунберґ, яка рік тому почала протестувати перед Шведським Парламентом, аби той негайно визнав зміну клімату пріоритетом у своїй роботі, запрошує дорослих долучитися!

➤➤ Зареєструватись на марш http://bit.ly/climate_strike

Новини членів УКМ

  • ГО “Еколтава” – Полтава

13 серпня відкрили сонячну електростанцію в школі селищі Білики. Її потужність 5 кВт. Над проектом плідно працювали Ekoltava та дирекція школи №2. Результат гідний для наслідування. Тепер невелика сільська школа в взяла повний курс на екологічність. Персонал школи пройшов навчання від німецької експертки з енергоефективності, використання альтернативних джерел енергії та енергоменеджменту. Наступним кроком буде термомодернізація закладу.

Це буде перша зелена школа в Полтавському регіоні та перший досвід Еколтави по впровадженню проектів з відновлюваних джерел енергії в комунальних закладах. Заклад пройшов процедуру енергоаудиту та отримав енергопаспорт міжнародного зразка.

  • ГО “Екосенс” – Запоріжжя

Провели фактчекінг-тур на Приморську ВЕС. У Запорізькій області будується найбільший вітропарк, але в той же час навколо вітроенергетики існує багато міфів і страхів. У серпні громадська організація “Екосенс” в рамках проекту “100% ВДЕ” організувала просвітницький тур на Приморську ВЕС. 35 запорізьких вчителів географії та місцевих журналістів побачили, як працюють сучасні вітроелектростанції, перевірили, наскільки екологічно працюють вітряки. У місті Приморську  знаходиться найновіша ВЕС області, яка введена в експлуатацію 8 місяців тому. Тут встановлені 26 турбін загальною потужністю 100 мВатт. Друга черга Приморської ВЕС з такою ж комплектацією будується недалеко від Ботієвської ВЕС. Після запуску об’єкта до кінця року, вітропарку Запорізькійобласті стане найбільшим в Європі, досягнувши 550 мВт.

Екскурсія була проведена в рамках проекту «Запоріжжя за чисту енергію», за підтримки Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи і ядерної безпеки Німеччини.

Найближчі плани організацій УКМ 

ГО “Екодія”

3 і 17 вересня проводять Environmental English Speaking Club.  В товаристві хороших людей можна вдосконалювати наші розмовні навички та дізнаватись багато чого нового про довкілля та людей які про нього дбають.  Зустрічі відбувають раз на два тижні.

03 вересня – My climate positive hobby.  17 вересня – Sustainable fashion

19.00-20.30, офіс Екодії, вул. Саксаганського 52а, 4 поверх; вхід вільний, але треба зареєструватися: http://bit.ly/30CuyMd

11 вересня відбудеться відкрита лекція “Зміна клімату: панікувати чи діяти?” Проведе її експертка з кліматичної політики Екодії Євгенії Засядько . На цій лекції будуть говорити про факти та прогнози вчених стосовно зміни клімату, чи варто нам панікувати і про те, чи не пізно ще щось зробити, щоб врятувати планету. Лекція відбудеться: 11 вересня, 18.00, Vegano Hooligano Store, вул. Богдана Хмельницького 16-22. Вхід вільний, реєстрація тут bit.ly/2k56P7u

ГО “Голос Природи”

З 9 по 15 вересня 2019 року в рамках реалізації Європейської ініціативи «Угода мерів» в Кам’янському пройде акція «Дні сталої енергії». «Голос Природи» проведе інформаційні заходи, присвячені сталому споживанню енергії:

– тренінг «Школа юного кліматичного експерта» для дітей (10-15 років). Учасники тренінгу ознайомляться з презентацією «Що таке стале споживання енергії?», правилами читання лекцій, спробують провести тематичні заняття в своїх школах.

– тематичні презентації в школах.

– вулична акція «Заряджайся енергією Сонця». Акція пройде 14 вересня з 12:00 до 16:00 на пл. П. Калнишевського, перед входом у міський парк. Під час акції городяни, що відпочивають у парку, зможуть зарядити свої телефони та інші пристрої від сонячної панелі, а також отримати інформаційну літературу про енергозбереження.

RE_Load, U-Cycle – Асоціація велосипедистів Києва, 350.org – Україна, Єдина Планета, ГО О.ЗЕРО, УМКА, Світ освіт, Екодія

21 вересня проводять  post_маршевий фестиваль кліматичного активізму “Розсадник”. Заплановано:
☑️ Лекційний простір
☑️ Дискусійний майданчик | Жива бібліотека (особисті історії активізму)
☑️Чіл-простір
☑️АРТ майданчик

Програма, щоб не тільки відпочити, а й розширити свій кругозір, дізнатись щось новеньке та здобути нових навичок. Можна дізнатись про діяльність різних організацій та розказати про свої, що працюють над вирішенням екологічних/ кліматичних негараздів.

U-Cycle – Асоціація велосипедистів Києва

15 вересня 2019 р. з 13:00 по 16:00 запускають urban cycling tours — новий формат міських велоекскурсій. Щоразу це буде інша тема та інший велогід. Завдяки цьому формату організатори хочуть поєднати приємне з корисним — велоекскурсію і велошколу з безпеки руху, щоб заохотити більше людей їздити велосипедом по місту. Умовою участі є благодійний внесок на підтримку U-Cycle  у розмірі вартості кави та тортика в київській кав’ярні. Зробити внесок можна за посиланням: http://bit.ly/cycling_tour Важливо, у графі «коментар» вказати urban cycling tour, а також заповнити анкету, яка прийде після оплати. Кількість місць обмежена.

ГО “О.ЗЕРО”

21 вересня 2019 р.  проведуть бренд-аудит. Це акція, яка починається з прибирання, проте має на меті дещо більше ніж навести чистоту. Основна мета бренд-аудиту – визначити компанії, які створюють найбільше сміття! Можна провести власний бренд-аудит або долучитись до події, яка буде відбуватися у вашому місті. Локації для проведення бренд-аудиту можуть бути різними: узбережжя, парк, вершина гори, школа, офіс, аеропорт та навіть ваша домівка.
Заповніть форму за посиланням, щоб долучитись в якості волонтера до існуючого аудиту, або провести свій.
https://forms.gle/NmeTjUdPGnmoemLG7

Також організатори проведуть вебінар, де розкажуть як саме слід проводити бренд-аудит, куди вносити дані та дадуть відповіді на всі інші запитання.

Члени УКМ можуть скористатися МОЖЛИВОСТЯМИ:

  • Отримати фінансування на поїздки для участі у зустрічах, засіданнях, тренінгах.
  • Отримати фінансування дрібних видатків, пов’язаних із проведенням заходів.
  • Пошук потрібних експертів для відповідей на ваші питання.
  • Оплата друку різноманітних публікацій, що стосуються клімату.
  • Допомога у пошуку фінансування.
  • Отримання інфо-матеріалів від інших членів УКМ.
  • Публікація та підтримка звернень і заяв.

Детальніше з процедурою отримання підтримки можна ознайомитися за посиланням: https://goo.gl/oVTxNi

 Контакти Української кліматичної мережі:

climategroup.org.ua

ucn@climategroup.org.ua

Facebook: www.facebook.com/climategroup

Підписатися на розсилку дайджесту УКМ 

Отримувати анонси та новини членів мережі 

 

Голова Ради Української кліматичної мережі       Медіа – координатори УКМ

Ілля Єременко                                                                   Інна Плюта                                      Маргарита Мостова  

illia@ecoclubrivne.org                                       innaplyuta83@gmail.com                               ucn@climategroup.org.ua                          +380 63 4835122                                                                                                          +380 99 92 99 794

Написати коментар »

Сонячний душ – Одеська юридична академія переходить на ВДЕ

04.09.2019

Сучасні технології бережуть клімат та кошти. І дозволяють комфортно жити. В НУ «Одеська юридична академія», щоб забезпечити студентів цілий рік гарячою водою, на даху одного із гуртожитків встановили широкоформатні вакуумні сонячні колектори для нагріву води.  УКМ провела прес-тур для учасників тренінгу «Герої проривних комунікацій» – країна має знати героїв! … читати далі »

Написати коментар »