УКМ

Вплив Каховської катастрофи на опустелювання та посуху в Україні

17.06.2023

17 червня відзначається Всесвітній день боротьби з опустелювання та посухою.

Щорічно у світі від посухи, що посилює деградацію земель та зміну клімату, страждають 55 млн людей. А до 2050 р., згідно з прогнозами, ця проблема може зачепити приблизно три чверті усього населення планети.

Сама ж кількість посух зросла на 29% порівняно із 2000 роком.

Поки весь світ бореться із цією глобальною проблемою, росія лише посилює її, як і десятки інших довкіллєвих проблем, своїми агресивними діями.

Підрив Каховської ГЕС, який рф здійснила 6 червня 2023 р., безумовно матиме значний вплив на опустелювання українських земель.

Олег Царук, експерт УКМ, представник ГО Екологічний клуб Еремурус, експерт Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням, експерт програми LEAD FAO, прокоментував вплив Каховської катастрофи на опустелювання:

“Змито десятки унікальних біоценозів (місць існування рідкісних рослин та тварин), перспективи відновлення для значної частини – мінімальні. Осушене дно Каховського водосховища обіцяє стати найбільшим у Європі джерелом винос пилу, включно з відкладеннями Чорнобиля, пестицидами, змитими добривами, іншими хімікатами. Наслідок: сплеск мутагенезу, захворювання дихальної системи диких тварин, порушення запилювання в рослин”.

Також експерт наголосив, що винос мулу з водосховища призведе до заховання (фактично – знищення) суттєвої частини наших чорноземів, оскільки важлива їх складова (мікроорганізми, ґрунтові тварини тощо) будуть знищені. Треба також враховувати тотальну деградацію культурних ландшафтів (лани, сади, городи), яка призведе до посилення міграційних процесів та посилення навантаження на прилеглих територіях, в першу чергу. Зменшення населення призведе також до зниження кількості та якості відновлювальних робіт на заторкнутих територіях. Не слід упускати, крім іншого. винос солей з глибоких шарів ґрунту (вторинне засолення).

Все це сприятиме падінню виробництва продовольства на зазначених територіях, що відгукнеться не лише на Україні, але й на тих країнах, куди ми постачали продовольство, зокрема  зерно, олію тощо. Тобто поглиблення світової продовольчої кризи неминуче.

Написати коментар »

Попередні висновки УКМ щодо наслідків катастрофи на Каховській ГЕС

13.06.2023

6 червня росіяни реалізували черговий терористичний акт – Каховська ГЕС повністю зруйнована, відновленню станція не підлягає.

Члени Української кліматичної мережі одразу ж розпочали роботу над оцінкою ймовірних наслідків катастрофи. Головний висновок наразі такий: негативний вплив на довкілля катастрофічний, проте оцінити точні наслідки можна буде лише з часом, коли “спаде” вода.

“Вже більше року російська армія здійснює екологічний терор в Україні. Руйнівні наслідки впливу російської війни на довкілля складно переоцінити – третина українських лісів постраждали. Складно ледь не щодня отримувати новини про чергову знищену пам’ятку природи, окупований нацпарк чи вимирання тварин. І вже здається іноді ну куди гірше. Але ця новина про підрив ГЕС та затоплення частини південних територій України знову вразила. Громадськість не може стояти осторонь цієї масштабної техногенної екологічної катастрофи і ми, як УКМ, будемо слідкувати за її впливом на довкілля та клімат”, – зазначила Юлія Мельник (Пашковська), радниця УКМ, виконавча директорка ГО “Еколтава”.

На екстреній зустрічі членів УКМ, що відбулася 06 червня 2023 р., експерти наголосили, що ймовірність реалізованого росіянами теракту, а також можливі негативні наслідки, доносились українською владою до міжнародної спільноти з проханням запобігти катастрофі ще у жовтні минулого року. Президент Володимир Зеленський попереджав про замінування Каховської ГЕС російськими загарбниками та закликав направити на гідроелектростанцію міжнародну спостережну місію, чого зроблено не було. Слід нагадувати про це міжнародній спільноті, звертаючись із наступними закликами зупинити екоцид України.

Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки, так висловився про наслідки Каховської катастрофи: “Я порівнюю це з Чорнобильською катастрофою. Так, наслідки різні, але довгостроковий вплив на населення і територію однаковий”.

Свої висновки щодо підриву Каховської ГЕС одразу ж опублікувала МБО «Екологія – Право – Людина». Екологи-правники наголосили, що такими варварськими діями РФ порушуються основні принципи та ідеї, які цивілізований світ розробляв десятиліттями та закріплював у низці міжнародних угод. З повним аналізом порушених міжнародно-правових норм та норм національного законодавства України можна ознайомитись за посиланням.

Також  ЕПЛ візуалізували наслідки для довкілля від катастрофи за їхньою попередньою оцінкою.

Українська природоохоронна група охарактеризувала теракт на Каховській ГЕС таким, що має найбільш масштабний вплив на природні екосистеми з усього, що відбувалось в Україні з 24 лютого 2022 року. Вони наголосили на значних обсягах площі дикої природи, яка зазнає негативного впливу – 5000 км² (зона затоплення  та зона осушення).

УПГ підготувала дослідження впливу катастрофи на рибне населення, птахів, природну фауну (бентос), рослинний світ, рідкісні типи біотопів/оселищ, на території природно-заповідного фонду, а також на природоохоронні об’єкти міжнародного значення. Експерти зазначають, що наслідки теракту негативно вплинуть на території Смарагдової мережі UA0000106 Kakhovske Reservoir (218119 га) та Velykyi Luh National Nature Park (SiteCode: UA0000037) (16755,00 га), водно-болотні угіддя міжнародного значення Архіпелаг Великі і Малі Кучугури (7740,0 га), Заплава Сім Маяків (2140,0 га). Повний текст аналізу тут.

Експерти ГО “Лісові ініціативи і суспільство” оцінили масштаби затоплення лісів: через підрив греблі Каховської ГЕС, надмірне затоплення у зв’язку із різкою зміною гідрологічного режиму, ми можемо втратити заплавні ліси нижче за течією, зокрема у Національному природному парку «Нижньодніпровський». Детальніше

Екодія наголосила на одній з великих загроз від підриву Каховської греблі – забрудненні Чорного моря. 

“В море потрапляє велика кількість прісної води, забрудненої паливно-мастильними матеріалами, добривами, стічними водами із затоплених населених пунктів та полів. Додатково джерелом вторинного забруднення можуть стати і донні відклади Каховського водосховища, де десятиліттями накопичувалися викиди промислових підприємств”, – зазначили екологи.
Вони підготували розлогий матеріал про вплив російської війни на Чорне та Азовське моря, ознайомитись з яким можна за посиланням

ГО “Флора” ще минулого року підготували дослідження про водопостачання та водну безпеку у контексті російської агресії, де звертають увагу на те, що росіяни використовують воду як зброю! Повний текст дослідження тут.

Про вплив катастрофи з Каховським водосховищем на південні райони України розповіла Тетяна Жавжарова, голова ГО “Екосенс”:  “Наслідки відчує весь Південь України: не лише Херсонська та Миколаївська області, але й Запорізька. В Запоріжжі вода відійшла від берегів подекуди на 60 метрів, дно Дніпра оголилося, гине прибережна фауна та флора”.

Раніше ГО “Екосенс” вже готували локальні поради для Запорізького регіону: дослідження якості води в малих річках Запоріжжя та посібник з 10 природоорієнтованих рішень для Запоріжжя. Зараз організація продовжує активно відстежувати наслідки підриву Каховської ГЕС у регіоні та на ЗАЕС: встановлено станції моніторингу радіаційного фону EcoCity, розпочато моніторинг зміни якості води в річці Дніпро в районі Запоріжжя та його притоках. 

Загрозу масштабного радіоактивного забруднення внаслідок впливу підриву Каховської ГЕС на Запорізьку атомну електростанцію також проаналізували експерти Екоклубу. Вони наголошують на необхідності негайного звільнення території Запорізької АЕС від російських окупантів, щоб запобігти ймовірній наступній, вже ядерній, катастрофі!

Крім екологічних, існують не менш важливі руйнівні наслідки для населення, економіки, енергетики та ядерної безпеки України. І все це – справа рук росіян.

З огляду на зазначене, УКМ звертається до української та міжнародної спільноти із закликом дати публічну оцінку діям російських окупантів щодо організації та здійснення підриву Каховської ГЕС, а також долучитися до поширення цих матеріалів через свої інформаційні ресурси. Світ має знати всю правду про величезну шкоду довкіллю, суспільству та економіці України та світу, яку продовжує наносити російська федерація своїми діями!

Написати коментар »

Кліматичні новини. Дайджест УКМ за квітень-травень 2023

08.06.2023

НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ
  • Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт “Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля”, що дозволить імплементувати європейську Директиву 2010/75/ЄС про промислові викиди.
  • Затверджено перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів.
  • Кабмін схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», що сприятиме перетворенню Зони відчуження на Зону відродження.
  • Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України запустило тестування нової послуги: Стратегічну екологічну оцінку можна замовити на ЕкоСистемі.
  • Україна приєднується до Мінаматської конвенції про ртуть, ВРУ прийняла відповідний законопроєкт №0199.
  • Уряд затвердив порядок функціонування єдиної державної електронної геоінформаційної системи користування надрами

НОВИНИ МЕРЕЖІ

  • УКМ спільно з Екодією організували дискусію, де українська громадськість обговорила висновки 6-го звіту МГЕЗК про зміну клімату. Детальніше.
  • За підтримки Української кліматичної мережі відбувся вебінар щодо вуглецеве ціноутворення та СВАМ на прикладі Західних Балкан, органзований Екодією та Bankwatch в рамках проєкту LIFE ETX. Відеозапис заходу.

Підписатися на телеграм-канал УКМ


НОВИНИ ЧЛЕНІВ УКМ

Зелена Хвиля приєдналась до найбільшої Європейської кліматичної мережі Climate Action Network Europe (CAN Europe).

За сприяння ГО «Лісові ініціативи і суспільство» завершився перший етап швейцарсько-українського проєкту з підвищення рівня енергоефективності будівлі Бориславської гімназії № 9.
Інші результати роботи експертів ГО “ЛІіС”:
– Експрес-аналіз публічності діяльності лісокористувачів України станом на квітень 2023 р.;
– Деталі свідчення у суді про значну незаконну вирубку лісу;
– Результати моніторингу пралісів Карпат у квітні 2023 р.;
– Розпочато фотомоніторинг лісового біорізноманіття та стану дотримання охоронного режиму у лісах.
Екологи Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» здійснили експедицію деокупованими територіальними громадами Сумщини і Чернігівщини та виїзд в деокупований НПП “Святі Гори”.
Також команда ЕПЛ підготувала одразу кілька публікацій та аналітичних документів:
– Порівняльний аналіз процедури отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу в Україні за проєктом 6004-д та в Чеській Республіці;
– Про масовий мор бджіл та юридичну допомогу громаді Бродів;
– Дайджест “Надрокористування і охорона надр”;
– Генеза екоциду: на межі між війнами, науковим доробком та політичними іграми. Перша та друга частина;
– Яку саме шкоду, завдану довкіллю, можна стягнути з російської федерації у судовому порядку 

 

Еколтава запустила фандрейзингову платформу “ПОСАДИ!”, щоб забезпечити українців насінням, а також перший в Україні онлайн курс «Про здорове і стале харчування».
Інші результати роботи команди Еколтави:
– Презентовано оцінку вразливості до зміни клімату м.Суми;
– Представниці Еколтави взяли участь в обласних нарадах з питань управління відходами: в Лубенському районі, у Миргородському районі та у Кобеляках;
– Еколтава зробила переклад українською мовою європейської Директиви про обмеження обігу одноразового пластику;
– Виконавча директорка Еколтави, радниця УКМ, Юлія Мельник стала модератором SMART BUILDING FORUM.

 

 

 

 

Екоклуб продовжує пошук громад, які хочуть встановлювати СЕС для об’єктів критичної інфраструктури.
Кілька новин від Екоклубу в межах проєкту Solar Aid For Ukraine:
– Наприкінці травня розпочато будівництво СЕС потужністю 60,0 кВт для Центральної міської клінічної лікарні м. Суми;
– На Львівщині та Житомирщині встановлюються сонячні електростанції для потреб водоканалів.

 

 

 

 

 

 

 

ГО “Хмельницький енергетичний кластер” продовжує відео рубрику “Екобліц”: говорили про масштабні прибирання в Україні та атомну енергетику.
Інші новини:
– В рамках проєкту “Школа муніципального енергоменеджменту Теофіпольської громади” проведено додатковий навчальний модуль;
– Висаджено 6 Га енергетичних культур (верба, тополя) в трьох громадах Хмельницької обл.;
– Підписали меморандум про співпрацю з Теофіпольською селищною радою;
– Розповіли учням ВПУ№25 (м.Хмельницький) про зміну клімату;
– Представниця Хмельницького енергетичного кластера відвідала міжнародну подію в Грузії –  Climate Dialogues.

 

 

 

 

Чорноморський жіночий клуб разом з іншими ГО Одеси об’єднали свої зусилля задля організації укриттів від обстрілів, поєднуючи ці роботи із заходами з енергомодернізації.
Запис пресконференції про досвід створення укриттів в перших 12 будинках Одеських ОСББ та ЖБК в поєднанні з реалізацією заходів з енергомодернізації підвалів.

 

 

 

 

 

 

 

 

Триває збір підписів під петицією, створеною Екодією, із закликом до уряду відмовитися від будівництва 9-ти нових атомних блоків. Детальніше.

Підписати петицію


МОЖЛИВОСТІ ВІД ЧЛЕНІВ УКМ

 


Написати коментар »

Українські активісти провели акцію на знак солідарності з постраждалими у результаті російського теракту на Каховській ГЕС

07.06.2023

Представниці молодіжного кліматичного руху Fridays For Future на кліматичній конференції ООН у Бонні, Німеччина, виступили на знак солідарності з постраждалими у результаті підриву Каховської ГЕС, а також закликали ООН рішуче відреагувати на пропагандистську промову російського делегата.

«У перший день конференції делегат від Російської Федерації дозволив собі виступити з пропагандистською промовою. І поки чимало делегатів з інших країн вийшли на знак протесту з пленарної кімнати, а США, ЄС та Австралія висловили свою солідарність з Україною, цього не достатньо, бо Росія не понесла жодної реальної відповідальності за таку неприйнятну поведінку. Ми закликаємо керівництво ООН відреагувати конкретними рішучими діями, як-от виключити делегацію РФ з конференції, аби її представники більше не мали платформи для виправдання своєї агресії, геноциду та екоциду в Україні», — повідомляє Валерія Бондарєва, активістка та співорганізаторка акції.

На протесті лунали такі заклики: «What do we want? No Russia in UN» (з англ. Чого ми хочемо? Щоб Росії не було в ООН!), «Get Russia Out» (Виключіть Росію!), «Stop Ecocide! Make it a crime!» (Зупиніть екоцид! Визнайте його за злочин!).

«Підрив Каховської ГЕС — це катастрофа міжнародного масштабу, порушення нашого права на чисте та здорове середовище. Це нещадний акт екоциду, який тільки слугує прикладом, що викопні диктатури, як-от Росія, зовсім не зацікавлені в захисті людського життя, а лиш у владарюванні та колонізації заради прибутку. Ми маємо домогтися того, щоб екоцид юридично вважався злочином, а Росія та її союзники заплатили за збитки та трагедію», — ділиться Вікторія Болл, також кліматична активістка та співорганізаторка акції.

«Поки ми тут обговорюємо справедливий енергетичний перехід регіонів, що сильно залежать від видобутку викопного палива, східні та південні області України можуть лише думати про виживання. Росія вчиняє сотні злочинів проти довкілля в Україні, і їм не вдасться приховати жоден з них», — Анна Богушенко, кліматологиня та активістка Fridays For Future Україна.

«Війна знищує не лише людей, а й довкілля. Такий вплив часто ігнорується. Та, на жаль, події навколо Каховської ГЕС дали усвідомити, що екологічні катастрофи не знають меж. Ось тому я зараз тут, на конференції ООН: глобальні наслідки війни Росії проти України для клімату так само не знають кордонів – вони більш ніж значні та вимагають нашої спільної уваги» — Владислава Летій, школярка та активістка Fridays For Future Україна.

До акції також приєдналися кліматичні активісти та активістки з Угорщини, Зімбабве, Кенії, Німеччини та Уельсу.

Написати коментар »